Blog

Rock Müziğin Asi Hali "Metal Müzik" Nedir? Müzik 101!

Rock Müziğin Asi Hali "Metal Müzik" Nedir? Müzik 101!

Rock müzik, geçmişten günümüze enstrümanların zenginleşmesi ve teknolojinin imkanlarının her geçen gün artması ile birlikte sürekli olarak evrim geçirmeye devam ediyor.

Kimileri rock müziğin yumuşak dokusunu, romantik yanını duymak isterken, kimileri de müziğin asi çocukları olarak gitarın ve baterinin en sert tonlarını duymayı istiyor ki burada da karşımıza metal müzik çıkıyor.

 


İlk heavy metal şarkı nedir?

Çeşitli kaynaklara göre, ilk heavy metal şarkısı "Helter Skelter"  olarak söylenir ve bu şarkı efsane grup The Beatles tarafından yapılmış bir şarkıdır.  1968 yılında piyasaya çıkan bu şarkı Ringo Starr'ın sert gitar akorlarına ve davul ataklarını içerir.
 

Her ne kadar günümüz metal şarkılarına göre pek fazla sertlik içermiyor olsa da evet bu şarkı bu ateşin yanması için başlangıç olarak bilinir. Hemen hemen ardından gelen birçok grubun denemeleri de yine Helter Skelter benzer tonlarında karşımıza çıktı ve yıllar ilerledikçe bugünkü halini aldı.


Heavy metal nasıl başladı?
metal müzik babası

Tüm müzik türleri gibi, farklı bir tür olarak heavy metal, onlarca yıl boyunca müzik tarzı evriminin ürünü idi. Çoğu insan ağır metalin 1960'lar ve 1970'ler arasında gerçekten büyük oranda ortaya çıktığını ancak Birleşik Krallık'ta ortaya çıkmaya başladığını kabul ediyor.

Blues-rock, psychedelic rock ve acid rock'taki rotalarıyla heavy metal, yüksek oranda yükseltilmiş distorsiyon, genişletilmiş gitar soloları, belirgin davul ritimleri ve genel ses yüksekliği ile karakterize olma eğilimindedir.

Türün ilk öncüleri Led Zeppelin, Black Sabbath ve Deep Purple gibi şeyleri içerir. Ortaya çıkmasından bu yana, türler yıllar dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere birçok alt tür yarattı:

 • Alternatif metal
 • Black metal
 • Death metal
 • Doom metal
 • Glam metal
 • Gotik metal
 • Grindcore
 • Grunge
 • Power metal
 • Nu Metal
   

nu metal müzik öncüleri

"Heavy metal" terimi ilk ne zaman kullanıldı?

Kısa cevap, kimsenin kesin olarak bilmediğidir. Kimya ve metalurji öncesi yüzyıllar boyunca bir terim olarak kullanılmasına rağmen, müzikal bir türe atfedilmesi daha az açıktır.

metallica

Ancak baskıda ilk defa yapılan referanslardan biri (bir müzik türü tanımlamak için) Mayıs 1968'de Rolling Stone dergisinin Barry Gifford tarafından gözden geçirilmesiydi. ABD Ban Electric Flag'ın "Long Time Comin '" adlı albümünden bahseden Barry şunları yazdı: -

"Son birkaç yılda Mike Bloomfield'ı dinleyen hiç kimse - konuşma ya da oyun oynamayı beklememiş olabilir. Bu yeni ruh müziği, beyaz mavilerin ve ağır metal kayaların sentezi."

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

  Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..