Blog

Yılan neden sağlık kuruluşlarının logolarında yer alır

Sağlık Kuruluşlarının Logolarında Neden Yılan Var?

Yılan, hemen hemen bütün insanlar tarafından tüyler ürpertici olarak görülen ve tehlikeli olarak bahsedilen hayvanlardan bir tanesidir. Hatta birileri ile ilgili kötü bir izlenime sahip olunmuşsa orada anında yılan ile ilgili atasözleri devreye girer. Peki yılandan bu denli korkuyor ve çekiniyorken, hasta olduğumuzda gittiğimiz hastanede, ilaç aldığımız eczanede ya da hayvanlarımızı götürdüğümüz veterinerlerde yer alan logoların ana karateri neden yılan hiç merak etmediniz mi ? 

Merak edenler için sorumuzun cevabı işte tam da şöyle...

Logolarda yer alan yılan ne anlama gelir?


Bu logoların her biri Avrupa kıtasından ülkemize geçiş yapmıştır ilk olarak bunu belirtmekte fayda var. Daha sonrasında bu logolarda yılanın yer alması ise ;

1- Avrupalıların kediden dahi önce yılanı evcil hayvan olarak sahiplenmesi
2- Şifa dağıtan bir hayvan olduğuna inanılması

Sebepleri ile aslında logolarda yer alıyormuş . Hadi birinci maddeyi bir şekilde anladık da ikinci maddede yer alan şifa dağıtma inanışı nereden geliyor diye merak edip baktığımızda ise şöyle bir sonuçla karşılaştık.


Avrupa'da ne zaman kurtuluşu o dönemler kurtuluşunun söz konusu olmadığı söylenen hastalıklar söz konusu olsa  (veba veya başka bir hastalık salgını gibi) evinde yılan besleyenlere bu hastalığın teması çok fazla söz konusu olmuyormuş. Bu yüzden avrupalılar yılanların insanları hastalıklardan koruyucu bir etkisi olduğunu düşünmüşler.


Avrupalıların bu tezinin kanıtı ise şudur;

 o dönemlerde hastalık yayan fare, sıçan, sincap gibi ufak kemirgen hayvanlarla yine hastalık yaymakta önemli olan birçok böcek ve sinek çeşidi yılanların en önemli besin kaynakları arasında yer alıyordu. Bu yüzden de yılanlar yaşadıkları evin çevresinde bu tür hayvanları avladıkları için evlere onların taşıdığı hastalıklar da giremiyormuş. O dönem insanlar mikrop, bakteri gibi şeylerin varlığını bilmedikleri için yılanların sihirli ve güce sahip olduğunu düşünüyormuş.


Yine bu dönemlere göz gezdirdiğimizde farklı bir coğrafyada farklı bir hayvanın kutsallaştırıldığına şahit oluyoruz. O da kedi!

Kedi özellikle Mısır ve Pers kültüründe kutsal olarak kabul edilmiş olan bir hayvandır. Sebebi ise yılan ile aynı; ikisi de fare , sıçan gibi hayvanları avlayıp besin döngüsünü sağlıyor ve halkı hastalıklardan koruyorlar.
 Avrupalıların kedilerin iyi bir ev hayvanı olduğunu görmesi epeyce uzun süre aldığı için evde yılan beslemeye devam etmişler. Özellikle Antik Yunan döneminde hemen hemen her hanede bir yılan beslendiği bulgular arasında yer alıyor.
 

Geçtiğimiz yüzyıllarda bu ve benzeri şeylerle karşılaşmamız oldukça doğal. Bugün tarihe yön veren bu hastalıkların sebeplerinin fare ve sıçan olduğunu bilmeyen halklar elbette bu hayvanları mucizevi olarak ilan etmişlerdir. Bu yüzden birçok insana komik de gelebilir lakin durum bu arkadaşlar. 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..