Blog

Samsun univerlist 5

Samsun'da Öğrenci Olmak!

Türkiye Cumhuriyeti'nin küllerinden doğması anlamı taşıyan Mustafa Kemal Atatürk'ün mücadeleyi başlatmak için adım attığı şehir olan Samsun hakkında sizler için bir araştırma yaptık ve bilgileri derledik.
 

İklim , Yüzölçümü ve Nüfus 

samsun univerlist 1
  Samsun genellikle ılıman bir iklime sahiptir. Ancak sahil şeridi ve iç kesimlerinde iklim iki ayrı özellik gösterir. Sahil şeridinde (Terme, Çarşamba, Tekkeköy, Canik, İlkadım, Atakum, Bafra, Alaçam,19 Mayıs ve Yakakent ) Karadeniz ikliminin etkileri görülür. Bunun için sahil şeridinde yazlar sıcak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. İç kesimler (Vezirköprü, Havza, Lâdik, Kavak, Asarcık ve Salıpazarı) yüksekliği 2.000 metreyi bulan Akdağ ve 1.500 metreyi bulan Canik dağlarının etkisi altında kalır. Buradaki dağların etkisinden dolayı kışlar soğuk, yağmur ve kar yağışlı, yazlar ise serin geçer. Sıcaklık ve yağış yönünden Samsun hiç bir bölgeye benzemez. Samsun’da aynı gün içerisinde havanın bir kaç kez değiştiği görülür. Bazı yıllar kış ortalarında yazdan günler yaşanır.Samsun nüfusu 2017 yılına göre 1.312.990'dir.

 

Ulaşım

samsun univerlist 2

  Samsun Çarşamba Havaalanı şehir merkezine 25 km mesafede iç ve dış hatlara hizmet veren bir havaalanıdır. 3.940.000 metrekare arazi üzerinde kurulmuştur. İç hatlarda Ankara, Antalya, İstanbul ve İzmir’e, dış hatlarda ise Almanya ve Avusturya’ya seferler düzenlenmektedir. Samsun, ülkemizin kara-deniz-hava ve demiryolu buluşmasına sahip sayılı kentlerindendir. Taşımacılık açısından Traceca, Viking Treni Projesi, Kavkaz Tren Fery Projesi gibi uluslararası projeler kapsamındadır. Özellikle Orta ve Doğu Karadeniz bölgelerine geçiş ve buralardan diğer bölgelere geçiş için bir kavşak noktasıdır.İlimizde özel sektöre ait 3 adet liman bulunmaktadır. Düzenli yolcu gemisi seferleri yapılmamaktadır. Karayolu ve raylı sistemle ulaşılmaktadır. Karadeniz’de demiryolu bağlantısı olan tek limandır. Samsun, demiryolu ve karayolu bağlantısı ile Sinop, Çorum, Amasya, Ordu, Sivas, Erzincan, Yozgat, Tokat, Kastamonu, Ankara, Kırşehir, Kayseri, Niğde, Konya, Malatya illerini artalanı içine almaktadır. Samsun'dan tren seferleri Sivas istikametinde gerçekleştirilmektedir. İlkadımilçesindeki gardan başlayan seferler Kavak-Havza istikametinden sürdürülmektedir.

 

Gece Hayatı ve Festivalleri

samsun univerlist 3

  Samsun aynı zamanda Karadeniz bölgemizin gece hayatı olarak da en parlak şehridir.Gece Hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genel olarak bar, kafeve diskolardan geçer. Burada birçok gece kulübü bulunur. Bu mekanlarda sabaha kadar eğlence zirvede olmaktadır. Uluslararası Halk Dansları Festivali, KarpuzFestivali,Geleneksel Karakucak Güreşleri ve At Yarışları, Neyzen Tevfik Kültür Şenliği, Karadeniz Kısa Film Festivali,Deniz Oyunları Festivali gibi birçok festival Samsun da mevcuttur. 

 

Gezilebilecek Yer Önerileri
univerlist samsun 4

•Bandırma Vapuru

•Onur Anıtı

•AmisosTepesi

•Atatürk Müzesi

•Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

•Tarihi Saat Kulesi

•Hayvanat Bahçesi

•Atatürk Parkı

•Tütün İskelesi

•Tarihi Yel Değirmeni

•Samsun Müzesi

•Kuva-i Milliye Müzesi

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..