Blog

Sanat Tarihi Nedir? Sanat Tarihi Mezunları Ne İş Yapar?

Sanat Tarihi Nedir? Sanat Tarihi Mezunları Ne İş Yapar?

Üniversite sıralarında sanat tarihi eğitimi almak isteyenler için bu yazımızda sanat tarihine yer verdik.

Sanat tarihi bölümünün amacı, Türkiye’de ve dünyada üretilmiş sanat eserlerini kronolojik gelişme ve yöresel boyutlarında incelemek ve bu alanda eğitim yapmaktır.

 Sanat Tarihi Nedir? Amacı Nedir?
sanat tarihi nedir?

Görsel sanatların tarihler baz alınarak yaşamış olduğu değişimi inceleyen bilim dalına Sanat Tarihi denir. Her bilim gibi bazı amaçları vardır ve sanat tarihinin de mevcuttur.

-Mesela ,bir sanat yapıtının kökenini tespit etmek; " Bu eser hangi kültüre ait?" "Hangi meslek grubuna ait?" gibi bu bilim dalının görevleri arasındadır. 

-Bir sanat yapıtının bir kültürün gelişim çizgisi ya da sanatçının meslek yaşamı içinde hangi aşamada gerçekleştiğini belirlemek.

-Sanat geleneklerini üslupsal ve biçimsel gelişimleri bakımından tarihsel perspektif içinde değerlendirmek.

-Ayrıca Sanat Tarihi görsel sanatlarda dinsel simge-sembol, tema ve konuların çözümlenmesiyle uğraşan ”İkonografi” alanını da kapsar.

Yani Sanat Tarihi konusuna hakim olabilmek için sanat ve tarih konularına da ayrı ayrı hakim olmak ve yorumlayabilmek gerekmektedir.
 sanat tarihi nedir

İnsanlık tarihinin ilk zamanlarından başlayarak günümüze kadar her yerde karşımıza çıkan sanat, insanın kendini anlatma yöntemlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Sanat Tarihçiler mağara resimlerinden başlayarak günümüze kadar gelen her sanat eserini inceler ve birbirleriyle olan ilişkilerini, bağlantılarını ve etkilerini yorumlar.
 Sanat Tarihçi sanatın ; bir duygunun, tasarının ve güzelliğin anlatımı için kullanılan yöntem olduğunu bilmelidir. Bununla birlikte ilk sanat eserlerinden yola çıkarak tarihsel süreç içerisindeki gelişimleri de takip eder. Bunu yaparken zamanın şartlarını ve yaşayışlarını da göz önüne almak zorundadır. İncelediği her şeyi ve sanatta yaşanan sürekli değişimleri sınıflandırarak bir sistem oluşturur.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 1

Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..