Blog

120,000 Dolara Satılan Muz Sanat Eseri ve Ardından Gelen İlginç Reklam Kampanyaları!

Sanat ve Reklam Dünyasını Karıştıran 120000 Dolarlık Muz!

Yaklaşık bir haftadır tüm sosyal medyada bir adet gri bant ile duvara sabitlenmiş bir muz fotoğrafını görüyoruz. Evet o bir sanat eseri olarak adlandırılıyor ve tamı tamına 120 bin dolara satılıyor. Zaten ne olduysa da bundan sonra olmaya başladı.

Bir muz resmi bu hafta sosyal medyada bir karışıklığa neden oldu. Art Basel Miami Beach'te koli bandı olan bir duvara tutturulmuş bir muz 120.000 dolara satılıyor.

 


Maurizio Cattelan tarafından yaratıldı
120,000 Dolara Satılan Muz Sanat Eseri ve Ardından Gelen İlginç Reklam Kampanyaları! 1

 Sanat eseri kategorisine yerleştirilip yerleştirilemeyeceğinden henüz emin olunamayan çalışma, tek bir bant bant parçasıyla duvara yapıştırılmış bir muz sergileyen sanatçı Maurizio Cattelan tarafından yaratıldı. Hatta günlerdir haberlere konu olan bu muzun akıbetini öğrenmek adına gerçekleştirilen çalışmalar oldukça ilginç. Mesela bir haber kanalı bu çalışmada yer alan muzun Miami'de bir marketten alındığının dahi haberini yaptı. Unutmadan söylemek gerekir ki bu çalışma Paris merkezli çağdaş sanat galerisi Galerie Perrotin tarafından sunuldu.

120 bin dolarlık sanat eseri kafaları karıştırdı
Bir süre geçtikten sonra New York merkezli bir performans sanatçısı David Datuna, Cumartesi günü duvara bantlanmış muzu yedi. 
david datuna muzu yedi

 

Bu gerçekten pahalı bir atıştırmalıktı diye de üzerine açıklama yapan Datuna'nın ardından aslında olanlar oldu. Çünkü duvara koli bandıyla yapıştırılmış muzun tuhaf olduğunu düşünüp bu konuda harekete geçen ilk kişiydi ve sonrasında herkes bu konuda yorumunu yapmaya başladı. 
teyzen
Sosyal medyada kısa sürede fenomen hale gelen bu bantlı muzu bu kez markalar kendi üsluplarıyla eğlenceli bir şekilde konu aldı ve muz bir kez daha gündemde tazeliğini korudu diyebiliriz.

nike muz reklamı
Bir tarafta sanat eseri mi? Yoksa değil mi? şeklinde tartışmalar dönüyor. Diğer bir tarafta sadece bir parça bant ve muz olarak değerlendirilip birbirinden renkli reklam kampanyalarına konu oluyor. Ama atladığımız bir nokta var ise o da Maurizio Cattelan artık bütün dünya tarafından bilinen bir isim haline geldi ve kişisel tanımı "pr" açısından muazzam bir başarı ortaya koydu. 

120 bin dolarlık muz ve yarattığı yankı
Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..