Blog

Satış ve Pazarlamada Başarıyı Getiren 10 Madde!

Satış ve Pazarlamada Başarıyı Getiren 10 Madde! Pazarlama 101!

Satış ve pazarlama her ne kadar doğuştan yetenek gerektirdiğine inanılan bir alan olsa da birkaç farklı hamle ile doğru zamanlama ile aslında çok büyük başarıları getirebilir. Eğitimini almış olduğunuz bölüme bir de buradan bakın, ya da başarılı bir girişimi nasıl pazarlayabilirim diye düşünüyor da olabilirsiniz, emin olun doğru yerdesiniz.

Satış ve pazarlama konusunda size yol gösterecek 10 altın kural!
 satış ve pazarlamada yol gösterecek 10 altın kural 1
1-Mutlak bir değer yaratmaya odaklanın!

Bir ürünü pazarlama süreci üretime başlandığı andan itibaren başlar. Bu yüzden her saniye gelişmelere açık ve mutlaka evrilebilir olmalısınız. Yani süreçlerin ve dış dünyanın getirilerini artık siz belirlemiyorsunuz ve her geçen saniye rakipler çoğalıyor, yeni teknikler ve buluşlar oyunun kurallarını değiştiriyor ve bu dinamik yapıda sarsılmadan ayakta kalmanız gerekiyor ki bu da kurnaz olmaktan geçiyor. Öyle bir algı yaratın ki "neyi?, nasıl?, ne kadar sürede?" yaptığınızı kimse sorgulamasın. Herkes fikre odaklansın ve yaptığınız satış büyük bir anlam ifade etsin. Böylelikle üzerinizde bir baskı kalmayacaktır.

 


2- Kime hitap ettiğinizi iyi bilin 

Hedef kitle analizi, belki de yeni yüzyılın en büyük nimetidir. Verilerin anlamlandırılması ve sınıflandırılabilmesi artık satış, pazarlama ve reklam sektörlerinde ciddi anlamda fayda sağlar oldu. Çünkü hitap ettiğiniz kitleyi doğru belirlediğiniz takdirde artık o kişilerin ceplerine kadar girebilme avantajına sahipsiniz. Bu kitleye uygun taktikler izleyerek atacağınız adımlar sayesinde onlarla ilişkinize sağlam bir başlangıç yapabilirsiniz ve devamında da sadakatlarını kazanmanız daha kolay olur.

 


3- Disiplin şart!

Bir işi ne kadar iyi yaptığınızı düşünüyorsanız düşünün, eğer ki belli başlı standartlarınız ve bu işi aynı ciddiyetle yapma duygunuz sizde yüklü değilse siz kaybetmeye mahkumsunuz demektir. Bir mekan düşünün ve ürünü oldukça meşhur olsun, mekanın namı arttıkça ürün kalitesi bozulsun diyelim, sizce bu mekan nasıl bir sona yakındır?

 


4- Her adımınızı hesaplayın

Bu maddemiz, aslında bir önceki maddenin alt başlığı olarak da adlandırılabilir. Neticede disiplin, ardından planlı bir çalışmayı getirir. Sadece iş gününüzü değil tüm günlerinizde belli bir program hazırlamanız size kaliteli zaman geçirme olanağı tanır. Görüşmelerinize geç kalmazsınız, öte yandan boş vakit yaratabilirsiniz ve emin adımlarla az stresle yolunuza devam edebilirsiniz.

 


5- Anlık olun, çağın gerisinde kalmayın!

İçinde bulunduğumuz çağın bize getirdiği zorunluluklardan bir tanesi de teknolojik gelişmelere rağmen anı yakalamaktır. Bu yüzden her ne olursa olsun yaptığınız işte güncel olmanız gerekir, demode olmak gibi bir lüksünüz ne yazık ki yok!


6- Para kazanmaya değil, müşteri kazanmaya odaklanın!

Çoğu zaman müşterilerinize farklı bir ürün sunmayabilirsiniz, ama onlara öyle bir yaklaşım sergilersiniz ki kendilerini bunun ayrıcalığını yaşamak adına yeniden sizi tercih ederler.


satış ve pazarlama taktikleri!
7- Fırsat kollayın!

Bir pazarlamacı için her an bir olası satış anıdır. Hatta öyle anlar gelir ki dile gelmeyen duyguları bir anda müşteri duygularına tercüman olduğunuzda aniden bir cesaret yaratıp satış gerçekleştirebilirsiniz. Bu yüzden iyi bir gözlemci olmanızda büyük fayda var.

 


8- Yönetici olun

Periyot, süreç ya da adı her neyse tüm bu zaman zarflarını çok doğru yönetmeniz gerekir. Yönetmek ve liderlik etmek satış konusunda oldukça faydalı olur. 

 


9- İkna kabiliyeti her şeyden önemlidir!

İkili ya da çoklu diyaloglara girip karşımızda bulunan insanlara ürünümüzün kaliteli olduğunu söyleyebiliriz. Hatta inandırabiliriz, fakat bu satış için yeterli olmayacağı için onları ikna etmemiz gerekir. İkna ederken hal ve tutumunuz oldukça önemlidir. Hitabetinizinden jest ve mimiklerinize dek her noktanızla hareket etmelisiniz. 


10- Her zaman bir sonraki adımı düşünün

Bu madde baktığımızda güncel kalma konusuyla da bağdaştırabileceğimiz bir maddedir. Öte yandan bir sonraki adımı düşünerek hareket etmek, hem şu anda satışını gerçekleştirmiş olduğunuz ürünü hem de gelecek rakip hamlelerini karşılamayı garanti altına almış olursunuz. Anlık analizler, doğru potansiyel gözlemleri sizi her zaman kazanan konumuna getirir.

 

Hızlı okuma teknikleri "skimming" ve "scanning" hakkında bilmeniz gerekenler!
Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..