Blog

Satış ve Pazarlamada 3 Altın Kural!

Satış ve Pazarlamada İkna Edici 3 Altın Kural!

İkna, etkinin şemsiyesidir. Bir kişinin inançlarını, tutumlarını, niyetlerini, arzularını, hayallerini ve umutlarını etkilemek için kullanılabilir. İkna, okuyucuları belirli eylemleri gerçekleştirmeye ikna etmek için bir tartışma kullanabilir


1- Etik
Bu ikna ahlak ve etik ile bağlantılıdır. Bunda, izleyicilerini iyi niyetinize ikna etmeye ve kendinizi insanlığın umutlarından biri olarak sunmaya çalışıyorsunuz.


2- Mantık
Bu tür etki mantık ve rasyonaliteye dayanır. Sağlam akıl yürütme, kitleleri amaç ve hedeflerine ikna etmek için akıl yürütmeyi tanımlamanın anahtarıdır.


3- Duygular
Satış ve Pazarlamada 3 Altın Kural! 1

3. ve son etki seyircinin duygusal zekasını içerir. Birçok sanatçı, sevgi, korku, empati gibi duyguları göstererek bunu izleyici üzerinde sanat ve saf bir etki olarak görüyor.

İkna'nın ana işlevi, ikna etmeye çalıştığınız kişi yerine kendi sonucunuzu etkilemektir. Politikacı, seçmenleri ihtişam değerleriyle lolopoze ederek ikna etmeye çalışır.

Zorla ikna, toplumlarda suç olarak kabul edilen baskıya yol açar. İkna, yukarıda tarif edildiği gibi zorlamaya yol açtığı için manipüle edilmemelidir. Zorlanmaması durumunda tek ikna saftır.

Herkes ikna edilebilir ama sadece ikna olmak isteyenler. Direnç sunabileceklere değil, daima ortak şeyleri olanlara odaklanın.

Zamanlama ve bağlam, sattığınız ürünü beğenmeye, hatta satın almaya ikna etmede önemli bir rol oynar. Örneğin evlilik, akıllı telefonların hepsi zamanla değişir ve bağlamları da değişir. Biz olduğumuzda bahar tatiline gitmek istiyoruz ama yaşlandığımızda yerleşmeyi tercih ediyoruz.

Esir dikkat çekmenin en iyi yolu, görüşlerinizle büyülenmiş biriyle sohbet etmektir. İlgilenen kişi, sattığınız şeyden memnun olan ve yaşamına olumlu bir etki getirdiğinden emin olan kişidir.

Unutmayın, paylaşmak önemsemek. Sana bir iyilik yaparsam bana bir iyilik yapmaya mecbur olduğun insani bir kavram. Üzerinde çalıştığınız odağa bağlı olarak bunun iyi bir sonucu veya kötü bir sonucu vardır

İkna öder ama izleyicilerini antagonize eden kalıcı bir adam olmak bir zararlı olarak etiketlenir. Bununla birlikte, doğru nedenden dolayı ısrarcı olmak, annesini, kardeşlerini, başarısız iş statüsünü kaybeden ve birleşik devletlerin ilk cumhurbaşkanı olmadan önce 8 kez kaybeden Abraham Lincoln'e ödeme yapar.

Videoyu İzleyin: (Dil: Urduca / Hintçe)

Övgüler, birini ürünlerine ikna etmenin anahtarıdır. Daha önce görülmeyen yerlerde çok ihtiyaç duyulan etkiyi yaratmak için olağandışı şeyler için iltifat etmeyi deneyin.

İkna hedefleri belirlemekle ilgilenir. Ulaşılabilir ikna hedefleri belirlemeye çalışın. Küçük bitirmek için her zaman küçük başlayın. Küçük ılımlı olur, bu da büyük olur. İkna, sadece dinamikleri anlamak ve başkasının beklentilerini aşmakla ilgilidir.

Bunun yerine emin olun ve tahmin etmeyin. Hayatta, insanların veya toplumun bizim hakkımızda ne düşündüğünü varsaydığımız için her zaman yardım sunmaktan geri duruyoruz. Bunun yerine ilerlemek için gerçekleri ve rakamları kullanmayın.
 


Kıtlığı yansıtmak çok önemlidir

Tuğla ve harç dükkanlarında “SATIŞ, sadece sınırlı stok” gördüğünüzde, kıtlığı zamana karşı bir yarış olarak zorlayarak satın almaya ikna ediyorlar.

Kendinizi korkutun, böylece sizin ve kendinizin değerin üstüne çıkma arzusu. Bu, hizmetlerinizin değerli olacağı anlamına gelir. Aynı zamanda kendinizi ve hizmetlerinizi size en çok ihtiyaç duyanlara da sunun.

Görselleştirme konusu. Infographic önemli. Bir filmin iyi bir fragmanı, filmin haberlerinden daha fazla hype üretecek, böylece endüstri, ürünleri için hype oluşturmak için teaser ve treylere çok para harcıyor. Yutturmaca üretilmesi tavsiye edilir

Gerçeği söylemek, iknada başka bir anahtardır. Kişiye sert gerçekleri yumuşak becerilerle söyleyerek ikna etmeye çalışın. Gerçeği yargısız veya gündemsiz olarak söylemek, bir kişinin tepkilerini her zaman şaşırtıcı kılar.

Güvenilirlik oluşturarak şöhret elde edin. Güvenilirlik, daha sonra sürdürülebilirlik ve konfor sağlayan ağınızı oluşturmanın anahtarıdır.

Duygular söz konusu olduğunda esnek olmak daha iyidir. İkna etmenin en iyi yolu, istediğinizi elde etmek için çok farklı duygular türüdür. kesinlikle satış ne olduğunu ama çok yakın bir şey olabilir.

İkna, yaşamlarımıza olumlu bir değişim getirebilecek birinden alabileceğimiz motivasyon ve ilhamdan yoksundur. Bu kişinin ilham ve motivasyonu kitleleri ikna etmemize yardımcı olan anahtarlardır.

İyi bir konuşma yapmak, iyi bir iletişim aracına ihtiyaç duyabileceğinizin anahtarıdır. İkna sanatı ne sattığınızı açıklamakta yatar ve ne sattığınızı açıklayamadıkça denemenin bir anlamı yoktur.

O beklenmedik durum planına sahip olmak bir plana sahip olmaktan daha iyidir. İkna, etkili etki için titiz bir hazırlığa dayanır. Hayat hakkında daha çok şey bilmek hayat olmaktan daha iyidir.

Bir çatışmada her zaman tarafsız kalın, taraf tutmayın. Çatışmada insanlar duygusal zekalarını tam olarak kontrol edenlere yönelir ve insanlar kendilerinde bir değişikliği etkileyebilecek olanlara güvenmeye çalışırlar.

Herhangi bir etkinin son temeli, bir kişinin masaya getirdiği güvendir. Masaya ne getirdiğinize inanıyorsanız, hepiniz oyunu etkileyebilir ve yönetebilirsiniz.

Ne olduğunuzdan ziyade birileri için neler yapabileceğiniz konusunda daima gerçekçi olun.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..