Blog

scrum nedir? scrum master kime denir? 4

Scrum Nedir ? Scrum Master Kime Nedir?

İçinde bulunduğumuz çağın en fazla söz söyleyen sektörü yazılım olduğu için, önümüzde yer alan zaman zarfında yazılımın alt dallarına ayrılacağına tanık olacak gibiyiz. Her türlü departmana hizmet veren yazılım konusunda elbette zaman yönetimi ve çoklu çalışmalarda bir bütün olarak kalabilmek çok önemli. İşte tamda bu yüzden son zamanlarda özellikle yazılım sektöründe adından sıkça bahsettiren kavram "Scrum" ortaya çıkmış oluyor.


Scrum nedir?

scrum nedir? scrum master kime denir? 1

 Çevik yazılım yöntemleri (Agile Coding) kendi içerisinde özü aynı, fakat süreçlerinde farklılaşan çeşitli alt kollara ayrılmaktadır. Bu kollardan popüler bir tanesi de Scrum yöntemidir. Scrum, kelime olarak rugby oyununda oluşturulan küçük ekiplere verilen isimdir. Bu yöntem 90’ların başlarında oluşturulmuş ve gösterdiği sürekli gelişim sayesinde günümüzdeki haline gelmeyi başarmıştır.

scrum nedir? scrum master kime denir? 2

Scrum, ilk bakışta çok basit kuralları olan bir yönetimsel modeldir. Gereksinimleri açıkça belirli olmayan, değişime açık, karmaşık yazılım projelerinin yönetimi için uygulanmaktadır. Scrum, detaylı bir şekilde projede izlenmesi gereken adımları belirtmemekte, onun yerine basit ama önemli birkaç olmazsa olmaz kuralıyla esnek bir yönetim sunmaktadır.

Scrum’ın sunmakta olduğu en önemli çıktı sürecin şeffaf bir şekle getirilerek süreç içerisinde aksayan noktaların açığa vurulmasıdır. Scrum böylelikle proje ekibini ortaya çıkan aksaklıkları çözümleyerek sürekli iyileştirme yapması yönünde motive eder. 

  Scrum, içinde insan olan, iki daire ve dört dikdörtgenden oluşan bir çerçevedir. Kimi insanlar vizyona, kimi fikirlere, kimi fikirleri çalışan ürüne dönüştürme yeteneğine sahiptir.

 

Scrum Master Kime Denir?

scrum nedir? scrum master kime denir? 3
Scrum süreçlerini takip edip, hazırladığı çizelge doğrultusunda herkesi kontrol eden, yeni süreçler atayan ve karşılaştırmaları gerçekleştiren kimseye de scrum master denir. 

Scrum Master mesleği, birçok ülkede 90'lı yıllardan günümüze oldukça fazla tercih edilen bir meslek olarak biliniyor olsa da , günümüzde yazılım sektörünün gelişmeye başlaması ile birlikte her alanda ilerleme kaydetmeye başlamıştır. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..