Blog

SEO Nedir? SEO Uzmanı Nasıl Olunur? SEO Ne İş Yapar?

SEO Nedir? SEO Uzmanı Nasıl Olunur? SEO Ne İş Yapar?

Freelance (serbest çalışma) sistemi. Büyüyen internet fırsatları ve pazardaki tam zamanlı işlerin olmaması nedeniyle dünyada oldukça popüler hale geliyor. Zaten Bill Gates, 1999'da “Düşünce Hızında İş” adlı kitabında yazdı.

“Müşterilerinizle İnternet üzerinden etkileşime girmeye mi başladınız?”

Gelecek hakkında çok vizyon sahibi idi ve internetin gelecekteki günlük faaliyetlerin çok önemli bir unsuru olacağını öngörebiliyordu. Ayrıca çevrimiçi ortamda iş yapamayanların büyük bir iş fırsatını kaçıracağını da görebiliyordu.

Bugün herkes interneti kullanıyor ve her işletme çevrimiçi. Bir e-ticaret mağazası veya bir işletme şirketi olsun, herkesin web üzerinde bir web sitesi vardır.

Bu tür çevrimiçi bir rekabetle, özellikle de Google'da, bir web sitesinin nasıl elde edileceğini bilen bir uzmanın, işletme ile ilgili bir anahtar kelimenin ilk 10 sonuçlarında üst sıralarda yer almasının önemi artmıştır.

SEO becerisi yüksek talep görüyor. Freelance pazarlarında, beceriye hakim olan ve arama motorunun görünürlüğünü artırabilen bir SEO uzmanı için binlerce $ 'a kadar yükselen projeler var.

SEO Uzmanı, web sitelerini arama motorlarında (Google, Yandex vb) ziyaretçi kitlelerinin davranışlarına göre en uygun hale getirmeyi amaçlayıp, aynı arama motorlarında iyileştirme çalışmaları için gereken işlemleri sırasıyla belirleyip takipçisi olan, yürütülmesini sağlayan yetkin kişilere verilen unvandır. Arama motorlarının kullanıcı deneyimlerine göre kaliteli hale getirilmesi, bilgiye ulaşım konusunda fayda sağlayacağından SEO çok önemlidir.

 


SEO Uzmanı Ne Demek ?
SEO Nedir? SEO Uzmanı Nasıl Olunur? SEO Ne İş Yapar? 1

Arama motorlarında iyileştirme çalışmaları için gereken;

analiz,
değerlendirme,
uygulama,
takip ve raporlama
 

 


SEO Uzmanı Olmak için Ne Yapmalıyım ?

SEO Nedir? SEO Uzmanı Nasıl Olunur? SEO Ne İş Yapar? 2
SEO uzmanı olmak için bazı düşünce, araştırma ve bilgi özellikleri gerekmektedir. Bunlar aşağıdaki gibidir;

  • Programlı Çalışma : Yapılacak tüm SEO çalışmaları belirli bir program içersinde gerçekleşir, istikrarlı ve prensipli çalışmak SEO uzmanı için gereken birincil kriterdir.
  • Analitik Düşünme : Onlarca veriyi iyi değerlendirerek, karar verme; karşılaşılan hata ve sorunlara etkili çözümler üretme tüm SEO süreci içerisinde gereken diğer özelliklerdir.
  • Etik ve İyi Niyet : SEO uygulama ve işleyiş olarak maalesef kötüye kullanıma açık bir sektördür. SEO uzmanının mutlaka iyi niyet çerçevesi içerisinde çalışmaları yürütüyor olması ve tamamiyle etik çalışmalarla başarıyı hedeflemesi gerekir.
  • Ar - Ge : Araştırma ve Geliştirme SEO sektörünün en can alıcı noktasıdır. Arama motoru algoritmalarıyla birlikte çok değişken ve yenilikçi bir sektördür. Bu sebeple, bir SEO uzmanı bu doğrultuda bilgilerini ve uygulama tekniğin geliştirmek zorundadır. Aksi halde gün geçtikçe başarı potansiyeli giderek düşecektir.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..