Blog

SEO nedir? SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak!

SEO nedir? SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak!

Teknoloji çağının en önde gelen mesleklerinden bir tanesi de hiç şüphesiz dijital pazarlamadır. Dijital reklamcılık ve SEO son yılların en gözde meslekleri arasında diyebiliriz, peki bu meslek tanımlarına girebilmek için neler yapmalıyız?

Çağın en yükselişte olan pazarlama yöntemleri dijital reklamcılık ve SEO, hemen hemen her sektörü etkisi altına almış durumda. Bunun sebebi ise hiç şüphesiz insanlar ve markalar hakkında bilgi toplamak istediğimizde ilk olarak kişi, kurum ya da kuruluşların sosyal medya hesaplarını inceleyerek yola çıkıyor olmamızdır. Bu bizlere kolaylık sağlarken karşı taraf için de haliyle doğru izlenimi vermek adına önem arz eder.

Tabii durumlar böyle oldukça ve SEO gibi dijital reklamcılık gibi alanlara olan talep yükseldikçe yeni bir istihdam boyutu söz konusu oluyor ki bu bazen kişileri bünyeye katmak olarak karşılık buluyorken bazen de bu konularda uzman kişiler tarafından kurulmuş olan yetkin dijital ajanslarca hizmet pakedi olarak temin edilmektedir. 

Eğer aranızda pazarlama uzmanı, e-ticaret yöneticisi olarak meslek hayatına devam etmeyi amaçlayanlar varsa sizler için birkaç tavsiyemiz olacak.

SEO nedir! 

SEO nedir? SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak! 1SEO kelimesi çoğu zaman CEO ile karıştırılıyor olsa da ikisi aynı şey değildir. Search Engine Optimization ifadesinin baş harflerinden oluşan bir kelimedir SEO ve dilimizde karşılığı"Arama Motoru Optimizasyonu" şeklindedir. 

SEO, açılımından da anlayacağımız üzere, internet projelerinin arama motorlarında, belli başlı kurallar ile uygun hale getirilmesi ve sitelerin aramalarda üst sıralara çıkmasını sağlayan bir çalışma olarak nitelendirebiliriz. Günümüzde en çok kullanılan arama motoru “Google” olduğu için SEO ve internet kurallarını belirleyen kuruluş da “Google” olmuştur. Tabi artık diğer popüler mecralar da kendi içlerinde çeşitli SEO uygulamaları gerçekleştirmektedir.

 


Dijital reklam alanları
SEO nedir? SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak! 2,
Dijital reklam konusuna girdiğimizde derin bir deniz olduğunu belirterek başlamak en doğrusu olur. Çünkü dijital reklamcının etki alanı uçsuz bucaksız denebilecek seviyede geniştir. Günümüzde kullanılan birçok dijital platform var ve  reklam alanları buna bağlı olarak her geçen gün artıyor. En etkili dijital reklam alanlarını sıralamak gerekirse, Google ADS, Facebook, Instagram ve Twitter gibi platformlardan bahsedebiliriz. 

 


Google ADS (Google Adwords)

SEO nedir? SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak! 3Her şeyi bilen Google elbette reklamcılık alanında da hepimizden fazlasıyla önde. Hatta çoğu kişi bu sayede para kazanıyor. En eski ama hala en aktif kullanılan reklam alanlarından bir tanesi olan Google Adwords yeni adıyla Google ADS için günümüzün en etkili reklam aracı diyebiliriz. Google aramalarında en üstte, reklamlar kısmında görünerek site trafikleri arttırılabileceği gibi yeni müşteri kontakları da elde edilebiliyor. Aynı zamanda video ve görüntülü reklamlar da bu platform üzerinden yönetilebiliyor. İnternetten müşteri kazanmak isteyen her sektör mutlaka Google ADS alanına bütçe ayırıyor. Bu nedenle kişisel bir Google ADS hesabı oluşturarak, denemeler yapman sana gelecekte yeni iş fırsatları yaratabilir.
 


Sosyal medya reklamcılığı
SEO nedir? SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak! 4

Sosyal medya, Facebook ile başlayan macerada sırasıyla Twitter ve özellikle son dönemlerde sahip olduğu popüleritesiyle birlikte Instagram dijital pazarlama konusunda ciddi etkiye sahip alanlardır.  Bu platformlardan özellikle ürün tanıtımı, restoran ve konaklama hizmetleri gibi alanlarda ciddi dönüşümler alınabiliyor. Bunun yanında, sosyal medya reklamlarında web sitesi tanıtımı ya da sosyal medya hesaplarında reklam kampanyaları düzenlenebiliyor. Bu durum da aslında her sektör için bu alanda çalışabilecek personel ihtiyacını yaratıyor.
 


Nasıl ve nereden başlayabiliriz?
SEO nedir? SEO ve Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak! 5


Dijital pazarlamayı karmaşık görebilir ve bu alana karşı mesafeli olabilirsin; ancak en başta da  bahsettiğimiz gibi bu alanların sana işe alım süreçlerinde önemli bir öncelik sağlayacağını unutmamalısın. Tüm dijital pazarlama araçlarına belki hemen hakim olamayabilirsin, ama ufak denemelerle ve internette bulacağın makalelerle kendini geliştirebilir, online eğitimlere katılabilirsin.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..