Blog

Ses Mühendisliği Nedir ? Ses Mühendisleri Ne İş Yapar?

Ses Mühendisliği Nedir ? Ses Mühendisleri Ne İş Yapar?

Mühendislik dalları arasında kulağa en havalı gelen fakat bir türlü kapsamı anlaşılmayan bir mühendislik türü olan ses mühendisliğine bugün değineceğiz . Son dönemlerde çok fazla merak edilen bu mühendislik bölümü hakkında elbette sadece ne olduğu merak edilmiyor. "Ses mühendisleri için çalışma ortamı nasıl?" , "Bu bölümü nerede okuyabilirim?" , "Kazanç durumları nasıl?" , "Ses mühendisi olabilmek için ne gibi özellikler barındırmalıyım?"

ses mühendisliği nedir?

Müzik ile biraz alakadarsanız, az çok ses mühendislerinin ayrıldığı dalları tahmin edebiliyorsunuzdur ama bu kadarını bilme ihtimaliniz yok sanırım.  

Ses Mühendislerinin yetki alanlarından bahsetmek gerekirse;

 • Kayıt Mühendisi
 • Mix Mühendisi
 • Mastering Mühendisi
 • Konser Sistem Mühendisi
 • Akustik Mühendisi
 • Oyun ve Ses Tasarımcı Mühendisi
 • Film,Dublaj Mühendisi olarak çalışmaları mümkündür arkadaşlar.Görüldüğü üzere sesin olduğu her yerde bu arkadaşlara ihtiyacımız söz konusu. Ve az önce saydığımız maddelerden her biri de ayrı ayrı iş tanımlarıdır ki önemleri de oldukça fazladır. Genel anlamı ile bir müzisyene “ses mühendisi” sıfatını yakıştırmak yanlış tanımlama olur çünkü ses mühendisi, arka planda hem teknik hem de müzisyen; aynı zamanda dinleyici bakış açısı ile destek sunabilmeye hazır olabilmektir.

ses mühendisleri ne iş yapar?

Örnek vermek gerekirse, bir albüm için kayıt alınırken çalınan farklı farklı enstrümanlar için hem müzisyen yorumuyla , hem de dinleyici bakış açısıyla işini yapmalıdır. Sadece doğru frekansta kaydedip yola devam demek doğru olmaz.

Ses mühendisi olarak başarılı olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Onlardan bazıları da ;

 

 • Küresel ve ulusal müzik standartlarına hakim olmak
 • Örnek teşkil edilen işler nasıl yapılmış?
 • Dinleyici ne istiyor?

Bu üç maddeye hakimiyet söz konusu ise işleyişte her aşamada müzisyeni yönlendirebilir, doğru kayıtlar alabilir, ortamı organize edebilir ve başarıyı da yakalayabilirsiniz.

Ses mühendislerinin çalışma ortamları nasıldır ?

ses mühendislerinin çalışma ortamları nasıl?

Çalışma ortamları yöneldiği alana göre oldukça değişkendir. Kabaca: saha ve studyo ofis ortamı olarak ikiye ayırabiliriz. Bunlar da kendi aralarında birçok bölüme ayrılmakta

 • Kayıt stüdyosu
 • Mix Stüdyosu
 • Mastering Stüdyosu
 • Film Stüdyosu

Konser Sistemleri Mühendisi FestivallerAçık hava konserleri gibi açık alanlarında, akustik mühendisi ise stüdyo yalıtımı, ofis yalıtımı, cami yalıtımı, Konferans salonları vb. gibi alanlarda görülebileceği gibi yoğunlaşmış olduğunuz alana göre değişmekte.

ses mühendisleri çalışma koşulları

İyi bir ses mühendisi olabilmek için , öncelikle takdir edersiniz ki işiiz ses o yüzden duyu organlarınızın doğal olarak sağlıklı olması gerekiyor. Sadece stüdyo ortamının olmadığı ve her işte olduğu gibi bu meslekte de dezavantajların olduğunun bilincinde olmanız da gerekmekte.

Birkaç örnek verecek olursak, bir tiyatro sahnesi için programa yetişmesi gereken acil bir iş gelmiştir ve zamanınız çok kısıtlı olsun. Eğer sektörde tutunabilmek istiyorsanız piyasada benim prensiplerim var ve bu saatler aralığında çalışırım, şu tarihte teslim ederim diyebilme lüksünüz yoktur. Özellikle de son yıllarda ciddi anlamda artış gösteren festivalleri de hesaba katacak olursak bu hem büyük bir nimet , hem de büyük bir çiledir (her grup için ayrı ayrı ses almak ve gün sonuna kadar onları takip edip ertesi güne hazırlanmak, sadece 1-2 saat uyku ile ayakta kalma şartları vb.)

Ses mühendisliği lisans bölümü olarak yalnızca Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Müzik Teknolojileri adı altında bulunuyor.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

  Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..