Blog

shell eco marathon

Shell Eco-marathon İçin Geri Sayım Başladı!

33 senedir düzenlenen Shell Eco-marathon yarışması gençleri enerji verimliliğine ve alternatif enerji kaynaklarına yönelik çalışmaya teşvik etmektedir.

Shell Eco-marathon her yıl Avrupa, Amerika ve Asya kıtalarında düzenlenen, dünyanın en yaygın öğrenci inovasyon yarışmalarından biri. Yarışma kapsamında lise ve üniversite öğrencileri kendi tasarladıkları ve ürettikleri enerji tasarruflu araçlarla en az enerjiyle en uzun mesafeyi kat etmek üzere yarışıyorlar. Yarışma kapsamında yaratıcı tasarımları ve teknik bilgileri sayesinde en fazla yolu kat eden takımlar ödüllendiriliyor.

Mühendislik, tasarım, inovasyon gibi alanlarda gençlerin ufkunu açan Shell Eco-marathon, aynı zamanda enerji teknolojileri alanında da bilgi birikimlerinin artmasına katkıda bulunuyor. Yarışma kapsamında gençler araçlarında, dizel, benzin, sıvılaştırılmış doğalgaz (CNG), doğalgazdan elde edilmiş yakıt (GTL), etanol gibi yakıtların yanı sıra hidrojen, elektrik gibi alternatif enerji kaynakları da kullanabiliyor.

Shell Türkiye, her yıl Shell Eco-marathon’a Türkiye’den çok sayıda öğrencinin katılımını sağlıyor. 2018’de Londra’da düzenlenen Shell Eco-marathon Avrupa’ya Türkiye’den 13 takım, 150 öğrenci katıldı. Uludağ Üniversitesi Makina Topluluğu öğrencileri, 27 ülkeden 147 ekibin katılımıyla düzenlenen bu yarışmada birincilik kazandı. Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin tasarladıkları ve ürettikleri ‘Barbaros’, şehir konseptli hidrojen enerjisi ile çalışan araç kategorisinde Avrupa’nın en verimli aracı seçildi.

Dünyanın en uzun soluklu öğrenci-inovasyon yarışması 4. Kez Türkiye’de!

Gençleri alternatif enerjiler üzerine odaklanmaya, yeni fikirler geliştirerek proje yönetmeye yönlendiren Shell Eco-Marathon yarışması, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği (OİB) ve Shell Türkiye iş birliğinde, 23 Eylül 2018'de TİM Yenibosna Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleşecek.

Detaylara afişten ve buradan  ulaşabilirsiniz.

 

Kaynakça: https://www.shell.com.tr/energy-and-innovation/shell-eco-marathon.html

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..