Blog

Sezer Yalçın

Silikon Vadisi'ni Bırakıp Köyünde Girişimci Olan Adam "Sezer Yalçın"

Amerika'nın Güney Kaliforniya Eyaleti'nde yer alan Silikon Vadisi, yazılım sektörünün en önemli konumudur diyebiliriz. Yıllardan beri en önemli teknoloji geliştirmeleri dahil olmak üzere dev şirketlerin de Ar-Ge'lerinin yer aldığı Silikon Vadisi'nde iş bulmak oldukça önemlidir ve bunu başaran insanlardan bir tanesi olan Sezer Yalçın ile sizleri tanıştırmak istedik.

Silikon Vadisi'nde 10 yıl geçiren ve bu on yıllık süreçte EBAY, Yahoo ve Microsoft gibi firmalarda çalışan Sezer Yalçın, ani bir kararla memleketi Trakya'ya geri dönme kararı aldı ve Kırklareli'nin Müsellim Köyü'nde girişimci olarak yeni bir maceraya yelken açtı. Ve bu girişimine KOSGEB ile yatırım almayı başardı. Kurduğu atölyesinde, telefondan kontrol edilebilen "Kombimaster" adını verdiği akıllı oda termostatı geliştiren Yalçın, ürününü piyasaya sürdü.

Sizler İçin Kendisine 6 Soru Yönelttik ve Sırasıyla Soru ve Cevaplar ;

1-)Hangi üniversiteden mezun oldunuz ve Hangi Bölümü Okudunuz? Amerika’ya giden bu yolda sana ne önayak oldu?

Cevap: "Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümünü bitirdim. Bölümle alakasız lise yıllarında basit yazılım yazmaya başladığım için sevdiğim işe devam ettim. Okulda işin işletme, muhasebe ve yönetim kısımlarını öğrenmem de faydalı oldu. Amerikaya Internetin çıkış yeri ve o zaman için en büyük pazar olması sebebiyle gittim."

2-) Amerika hikayesi nasıl başladı? Ve Amerika hayal edildiği gibi mi?

Cevap: "Amerikaya oradan müşteri edinmeye başladıktan sonra ve pazarın büyüklüğünü görünce gitmeye karar verdim. Yurtiçi piyasası küçük ve o zamanlar ekonomik kriz vardı (2002 civarı)"


3-)Neden orada kalmak yerine Türkiye’ye hatta doğrudan bir yazılım geliştiricisi olmanıza rağmen köyünüze yerleşmeyi tercih ettiniz?

Cevap:" Amerika'nın pozitif yanları çok ama negatif yanları da var. Bu daha çok orada uzun kalınca görülebiliyor. Uzaktan ve kısa turistik gezilerle bu anlaşılmaz. Ben gerek aile bağları gerek de Türk olmam nedeniyle ülkeme dönmeyi tercih ettim. Orada da ne var ne yok herşeyi gördüm ve daha kalmamın bana pek bir faydası yoktu.

İşyerini köye kurdum ama tam olarak köyde değil Lüleburgaz'da oturuyorum. Ben İstanbulluyum, İstanbul'un yaşanmaz hali son geldiğimde çok daha artmıştı. İnsanın yaşamak istediği yeri seçebilmesi önemli bir özgürlük belirtisidir. Ben de bu bağlamda babamın köyüne bir işyeri kurdum ve oraya yakın biryere taşındım, İstanbul'dan da kaçtım."


4-)Microsoft Yahoo Ebay birçok insanın hayali iken bunları bırakıp girişimci olmaya yönelten şey nedir ?

Cevap: "Böyle büyük firmalarda çalışınca oradaki ortamı, işleyişi vs görüyorsunuz. Orada da burada yapılandan çok farklı birşey yapılmıyor. Büyük firmaları yönendirip etki etmek zor, uzun yıllar uğraşıp yükselmeyi beklemek gerekli. Ben Türkiyeye dönünce benzer bir firmada çalışmayı da düşünebilirsim ancak Türkiyede bazı yazılım firmaları ortaya çıkmış olsa da genel olarak kaliteli ve güvenli yazılıma pek değer verilmediğini görüyorum. Genel baştansağma işler yazılımda da devam ediyor. Yazılım ve mühendislik firması diye geçen çoğu şirket de zaten yurtdışı temsilcilik ile yazılım pazarlama ve kurulum hizmeti sunuyor aslında."


5-)Gençlere yazılım mühendisliğini önerir misiniz?

Cevap: "Gençlere sevdiği işleri yapmayı öneririm. Hangi işi seveceklerini de öğrenmek için gençken birçok değişik iş denesinden. Yazılım mühendisliği teknik ve zor bir meslek gerçek anlamda. Analitik düşünce ve matematiği sevenler denesinler. Yazılımın y sini anlamadan mezun olup kamuda bir işe girebilirler ama bu mantıklı olmaz."

6-) Büyük kararlar alırken nelere dikkat edilmeli?

Cevap: "Büyük kararlar alırken temkinli olmak ve alternatifleri de düşünmek faydalı olur. Yani bir yoldan giderken yol bataklık haline gelirse geri dönebilir miyim? Bunun yan yolları var mıdır? Bunları devamlı düşünüp planlamak gerekli. Deneyip görmek gerekli çoğu şeyi ama bir yolu denerken diğer yolları da kapatmadan yapabilmek daha önemli.

Girişimcilik zor ve düzenli bir getirisi yok. Genel olarak yapabilirlerse gençlere düzenli bir gelir sağlayan bir işi yaparlarken ek çalışma ve uğraşı ile girişimci işlerini yürütmelerini, iş yeterince büyürse o zaman maaşlı işlerini bırakmalarını tavsiye ederim."


Sezer Yalçın'a bize ayırdığı zaman ve verdiği bilgiler için teşekkür ediyoruz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..