Blog

Sınav haftasında nasıl davranmalıyız?

Sınav Haftasını Eksiksiz Geçirmenin 6 Püf Noktası

Yine o malum periyot geldi çattı. Kütüphaler öğrencilerle dolup taşıyor, mekanlarda dalgın gözler önlerde ders kitapları ve çoğaltılmış ders notları.

Evet bu manzarayı daha da dramatik hale getirmeden önce sizlere birkaç küçük detay vererek sizlerin daha verimli sınav dönemleri geçirmesini ümit ediyoruz. 

Aslına bakarsanız bu yöntemleri takip ettiğiniz takdirde sadece sınav değil, hayatınızın her alanında mutlak başarıya erişebilirsiniz!

Başarıya giden 6 yol

sınav haftasını eksiksiz geçirmenin yolları!

Eski Çözümleri Yeniden Düşünün

Daha önce aldığınız ve veremediğiniz bir dersin sınavına girmek her zaman öğrencide bir önyargıya sebep olur. Buna hiç gerek yok çünkü insanın bir günü diğerini tutmuyorken bir döneminin daha aynı geçeceğini kimse garanti edemez. Tekrar denemekten çekinmeyin.


Acele Etme Zaman Var

Hızlı koşan at ile ilgili bir atasözü mevcut fakat bu konuda sizlere söyleyebileceğimiz bir şey varsa o da aceleci davranmamanızdır. Çünkü Acele etmek en kolay hataya sürüklenme şeklidir. Doğru soruları soramazsınız, sorgulayamazsınız ve bunları cevaplayamazsınız. Rahatça kullanabileceğiniz zaman vardır ve hızlı kararlar her zaman en iyisi değildir. Acil bir durum olduğunu düşünüyorsanız, bunu neyin etkilediğini sorun.

Ezbere Hareket Etmeyin Alternatifler Yaratın

Güce değil, alternatif çözümler sunan liderliğe odaklanın. Birden çok perspektife değer veren bir kültür geliştirin. Önemli olan sonuca ulaşabilmenizdir.

Dinlemeyi Öğrenin

Bunu yapmak özellikle bizim ülkemizde çok zordur. Çünkü bilmediğimizi kabul etmediğimiz yetmezmişçesine bir de üzerine ek olarak yorum yapmayı da seviyoruz. Onları dinlediğinizi gösterin ve daha derin düşünmelerinde yardımcı olun.

Daha Çok Bilgi Değil, Doğru Bilgiyi Arayın

En iyi çözümler doğru bilginin bulunmasıdır, daha çok bilgi karmaşa yaratır. Sorunun, hedefin veya objenin açıklığa kavuşturulması bilgi, aramayı kristalize eder.

Yeterince İyi Kararlar Verin

%100 doğru kararı nadiren veririz. Bazen iyi bir karar, mükemmel bir karardan daha iyidir. Bunu günümüzün hızlı dünyasında sürekli hatırlamalısınız.

Karar verme söz konusu olduğunda, etkili liderler kontrolü ne zaman bırakacaklarını bilirler. Takımlarının başarılarını kendi liderlik yetkinliklerinden yararlanmanın bir yolu olarak görüyorlar.

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..