Blog

sınav öncesi

Sınav Öncesi Yapmanız Gereken 5 Şey

Üniversite sınavına günler kala endişelerinizin daha da artması ve kendinizi iki kat daha derslere vermeniz oldukça normaldir. Ancak bu süreçte yapmanız gereken her şeyi yaptınız. Artık sınav stresinizi geride bırakmak için kendinize eskisinden daha fazla zaman ayırmalı, olayları akışına bırakmalısınız. Eğer ne yapmanız gerektiği konusunda kararsızlığa düştüyseniz sınav öncesi çalışmak yerine yapmanız gereken şeylere bir göz atın deriz. 

 

Sınava Sayılı Günler Kala Yapmanız Gerekenler

 

Sık Sık Mola Verin

mola
Kendinizi istediğiniz kadar zorlayın, aralıksız beş saat boyunca ders çalışmanız mümkün değildir. Bunu yapamadığınız için kendinize kızmayın. Bizler birer robot değil, insanız. Üstelik robotların bile çalışmaya devam etmek için bir şarj makinesine ihtiyaçları varken kendinizin dinlenmeye ihtiyacı olmadığını nasıl düşünebilirsiniz? Verimli ve dikkatli bir çalışma ortamı yaratmak istiyorsanız sık sık mola vermeniz gerektiğini unutmayın. 

 

 

Acil Durumlar İçin Bir Arkadaş Edinin

Her durumda olduğu gibi sınav sürecinde de yalnız olmak oldukça sıkıntılı bir durumdur. Kendinizi kaybettiğiniz zamanlarda birbirinize destek olabileceğiniz bir arkadaş edinin. Uyanmakta zorlandığınız günler birbirinizi uyandırın ve sınava günler kala birlikte vakit geçirmeye çalışın. 

 

 

 

 

Sağlıklı Bir Kahvaltıya Zaman Ayırın
kahvaltı

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür ve bunun için ona zaman ayırmanız gerekir. Beyninizin düzgün çalışması için yakıta ihtiyacı vardır. Aylarca çalışıp sırf kahvaltıyı atladığınız için sınav süresince sersemlemek istemezsiniz değil mi? Hem sınava hazırlık sürecinde hem de sınav günü sağlıklı bir kahvaltı yapmaya özen gösterin.

 

 

Uykunuzdan Taviz Vermeyin

Tüm gece ders çalışmak iyi bir fikir gibi görünse de gerçekte hiç de doğru bir şey değil. Yetiştirilmesi gereken bir ödevi bitirmek için bunu yapmak zorunda kalabilirsiniz, ancak konu bir sınava girmek ise bunu kesinlikle yapmamalısınız. Beynimiz uyurken bilgileri yeniden şarj eder ve işlemden geçirir. Bu sebeple ona bunu yapması için izin verin. 

 

 

 

Düşüncelerinize Odaklanın


Sınava günler kala aklınızdaki tek şeyin sınavın nasıl geçeceği olması oldukça doğaldır. Ancak bununla ilgili felaket senaryoları çizmenizin size hiçbir faydası olmayacaktır. Yapmanız gereken tek şey bu düşünceleri kafanızdan atmak ve bulunduğunuz ana odaklanmaktır. Günlük hayatınızda meditasyon yapmıyorsanız bunun için en doğru zamanda olduğunuza emin olabilirsiniz. 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..