Blog

Sinava son bir ay kala ders calismak

Sınava Son 1 Ay Kala Ders Çalışamayanlar İçin Taktikler

Artık konular neredeyse tamamlanmış stres, gerginlik, kaygı  son derece artmış ve bunca ay çalışmaktan dolayı sıkılmışsınızdır. Bu son 1 ayın önemi anlatılamaz. Bu dönemde ya her şey salınır ya da yumurta kapıya dayandığından dolayı daha fazla üstüne gidilir. Artık son viraj gelmiştir daha fazla üstüne düşmek gerekir. Şekillenen halinizin son rötuşlarının yapıldığı döneme hoşgeldiniz.

Şimdi kulaklarıma şu cevaplar geliyor “İyi diyorsun, hoş diyorsun da sıkıldım, odaklanamıyorum verim alamıyorum.” Bende tam bunun için ufak tefek taktikler vereceğim.


NEFES ALMADAN DERS ÇALIŞIYORUM!Düz mantık çevresinde öğrencilerimizin ve velilerimizin aklında şu oluyor “Masanın başında ne kadar çok oturursa o kadar çok ders çalışmış demektir.” YANLIŞ! Önemli olan verimli çalışabilmektir sen istersen o masanın başında 12 saat otur 1 saatlik verim aldıysan bir şeyler eksiktir.  Gerekirse az olsun ama öz olsun. Bunun için Pomodoro tekniğini önerebilirim. Pomodoro tekniğini anlattığımız linkimiz de burada.

PLAN YAP !Kaçta uyanacağınızı, saat kaçta kahvaltı yapacağınızı, kaç deneme çözeceğinizi , neleri tekrar edeceğinize dair haftalık veya günlük planlar ve hedefler belirleyin kendinize.

ERKEN KALKAN YOL ALIR !Yok öyle 12’de uyanayım da ders çalışmaya başlayım. Bilimsel verilere göre sabah alınan verilerin, gece alınan verilere nazaran daha fazla akılda kaldığı bilimsel verilere göre kanıtlanmıştır. Ha derseniz ki ben gece çalışmasından verim alıyorum çünkü hem sessiz,  hem dikkat azaltan şeyler daha az vs. haklısınız. Ama sınava çok az kaldığından uyku düzeninizi oturtmakta fayda var. Çünkü sınava 00.00 da girmeyeceksiniz.

MEŞHUR 21 GÜN KURALI
 Artık diş fırçalamada bile kullandığımız 21 gün kuralını bilmeyen yoktur sanırım. Yine de anlatmakta fayda var.

Sınava 21 gün kala her sabah saat 10.00’da deneme çözeceğiniz bir süreçtir ama nasıl ilerleyecek? Saat 9.55’de yataktan kalkıp deneme başına mı oturacaksınız? Hayır.

Sınav gününü düşünün 7.30’da uyandınız diyelim, 7.45’te kahvaltıya oturup, 8.30’da okulun yolunu tutacaksan, 9.40’da optiğini doldurup 10.00’a kadar kendi düşüncelerinle baş başa kalacaksan bunu  21 gün boyunca her gün yapman gerekecek. Her gün bir sınavcasına kalkıp, hazırlanıp 10.00 da sınavına başlayacaksın. Ve böyle böyle 21. Günün sonunda artık asıl sınav sanki normal bir sınavmış gibi gelecek. Bu çözdüğünüz denemelerin netlerini mutlaka bir yere yazıp, ortalamasını alın. Ekstra bir şey çıkmazsa eğer sınavda bu ortalama sınavdaki netinizle hemen hemen aynı olacaktır.  Bu yöntem özellikle sınav stresi yaşayanlar için bulunmaz bir nimettir.


DENEMELERİ HAFİFE ALMA !En büyük hatadır denemeyi çözüp bir kenara atmak. İlk işiniz denemeyi kontrol edip, yanlışlarınızı mutlaka görüp, öğrenmek olmalı. Üstüne bir de yanlış yaptığınız konulardan test çözerseniz tadından yenmez.

Asla sınav zamanını aşmayın. Unutmayın rahat rahat çözdüğünüz denemeyi yetiştiremiyorsanız sınavda hiç yetiştiremezsiniz. O yüzden sınav zamanını ciddiye alın “Neyse bu yetişmedi ya sınavda yetiştiririm ben bunu” demeyin. Dediğinizi çok iyi biliyorum demeyin!


ÇALIŞMA ORTAMINI Bİ SADELEŞTİRSEK Mİ ARTIK ?Masanın üstünde kitap, kalem ve silgiden başka dikkatini bozabilecek hiçbir şey olmasın. Yeri gelecek o kalemlikteki tükenmez kalem bile ilgini çekecek. Aynı zamanda akşam çalışmaları için bir masa lambası edinebilirsin. Odanın ışığını kapatıp bununla devam ettiğinde etrafındaki tüm dikkat bozucu şeyler karanlığa gömülecektir. Çok rahat ortamlarda da çalışmak iyi değildir. Bir süre sonra uykun gelir. Kaydıkça kayarsın en sonunda aa bir de bakmışsın 3. rüyanı falan görüyorsun.

ODAKLANMABunun için Omega 3 takviyesini önerebilirim.Dikkat ve odaklanma eksikliğiniz varsa Omega 3’e dikkat etseniz edersiniz.

Bir başka önerim ise önce 100’den geriye sonra 1000’den geriye saymak odak ve dikkat için çok iyi bir yöntemdir. 600’den sonra beyniniz biraz cızlamaya başlasa da bırakmamak çok önemlidir.Beyin tembelliğe alıştığı için ona hem çok iyi bir egzersiz yapmış olacak hem de dikkat ve odak probleminin önüne geçmiş olacaksınız.

Müzik dinlemenizi de önerebilirim ama bu müziklerin bilmediğiniz ya da sözsüz müzik olmaları önemlidir.

Bu arada portakal, limon, lavanta kokularının zihni açtığını ve odaklanmaya iyi geldiğini biliyor muydunuz?


O TELEFONDAN KOPSAK DÜNYAYI FETHEDECEĞİZ !Şimdi eğri oturup doğru konuşalım 1 test çözüp, 1 saat telefona baktığınız çok olmuştur. Sosyal medyadan ve sizi içine çekebilecek her şeyden 1 ay uzaklaşsanız faydasını çok iyi göreceksiniz. Telefonlar ders çalışırken kara delik gibidir. Bir anda içeri çekilir ve zaman kavramını kaybedersiniz.

MOTİVASYONNe için çalıştığınızı asla unutmayın. Kimseye bir şey ispat etmek zorunda değilsiniz. Güzel bir hayat geçirmenin ilk ve en zor, en sabır gerektiren adımıdır. Bu dönemi atlatırsanız emin olun her şey su gibi akacaktır.

STRES

Arkadaşlar isterseniz konuları su gibi bilin. Sınav stresi yaşarsanız ve sınavda kaygılanırsanız bildiğiniz her şey uçar gider. Bunu en acı şekilde deneyimleyen biri olarak söylüyorum. Ne yapın edin stresinizi yenmek için bir çözüm bulun. Psikolojik destek alabilir, günlük meditasyon rutinleri oluşturabilirsiniz. Hiçbir şeyin sizden önemli olmadığını ve sınavın her şey olmadığını unutmayın. Aynı zamanda nefes antrenmanı yapmak sınav sırasında iyi gelecektir.

SPOR

Hayatımızın her döneminde yapmamız gereken spor beyne giden oksijen sayesinde dikkate ve odaklanmaya iyi gelecektir.Ben spor yapmam diyorsanız da en azından günlük ufak yürüyüşler yapmayı ihmal etmeyin.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..