Blog

Sınıf öğretmenliği

Sınıf Öğretmenliği Okumak

Öğretmenlik, en kutsal mesleklerden bir tanesidir. Tarihe baktığımızda bir şeyler öğreten insanların ne kadar önemli olduklarını vurgulayan milyonlarca kanıta ulaşabiliriz. 

Öğretmenlik, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimlerinde daima yanımızda olurlar. Bugün sizleri bilgilendireceğimiz bölüm ise ilkokul sıralarında bize ebeveynlerimiz dışında ilk kez eğitim veren sınıf öğretmenleri hakkında. 

Zorunlu eğitimin aktif olduğu ülkemizde okula yolu düşen her çocuğun annesi/babası gibi gördüğü bir sınıf öğretmeni olmuştur. İnsanı eğitmek zor deler ya bir de henüz aklı bir karış havadaki çocukları düşünün. Gerçekten de öğretmenliğin özel alanda sınıf öğretmenliğinin yeri bir başka.

Sınıf öğretmenliği bölümünün temel amacı ilkokulların ihtiyacı olan öğretmenlerin yetiştirilmesidir. Bölüm mezunları ilkokullarda sınıf öğretmeni olarak çalışabilmektedir. Her geçen gün daha fazla okulun yapıldığı ve talebin olduğu ülkemizde açıkçası iş bulma gibi bir sorunun genel manada olduğu söylenemez.

sınıf-öğretmenliği
Sınıf öğretmenliği 2017 taban puanların ve başarı sıralamalarına baktığımızda ilk üç sırada TED,İstanbul ve Ege Üniversitelerini görmekteyiz. Sınıf öğretmenliğini tercih edecek arkadaşlarımızın çocuklarla ilişkisinin iyi olmasının onlara mesleki açıdan avantaj sağlayacağını söylemek gerekir. Neden mi ? Nasıl kana karşı hassasiyeti olan bir doktor ameliyata giremeyecekse ve bu onun için kötü bir durumsa,aynı şekilde çocuklarla iletişimi güçlü olmayan insanların da sınıf öğretmeni olmaları kötü bir durum ortaya koyabilir. Önemli olanın mesleği severek yapmak olduğunu vurgulayarak eğitim ve öğretim hayatımızda yollarımızın kesiştiği öğretmenlerimize emekleri için de teşekkür ederiz. Elbette ilk öğretmenlerimiz annelerimiz ve babalarımıza da ayrıca bizi okuttukları için de teşekkür ederiz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..