Blog

kırşehir

"Şirin Kırşehir" 'de Öğrenci Olmak!

UniverList şehirler araştırmalarımıza bu kez  Büyük usta Neşet Ertaş'ın türküsünde dediği gibi "Şirin Kırşehir" 'den devam ediyoruz. Elbette bu şehrimiz söz konusu olduğunda akla anında Bozkırın Tezenesi gelir ve bu vesileyle Neşet Ertaş'ı da saygı ve özlemle analım.

  Kırşehir, kışları soğuk ve kar yağışlı, yazları sıcak ve genellikle kurak geçen karasal iklime sahiptir. Son yıllarda, yaz yağışlarında artışlar görülse de, Thorntwait'iniklim tasnifine göre, Kırşehir yarı kurak iklim özelliğine sahiptir. Kırşehir nüfusu 2017 yılına göre 234.529'dir. 

 

Ulaşımı;

  İl merkezine 73 km uzaklıktaki Yozgat-Yerköy’deki demiryolu istasyonundan ve 88 km uzaklıktaki Kayseri Himmet Dede Demiryolundan karşılanmaktadır. D260 karayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Hava ulaşımı ise Nevşehir-Tuzköy (84 km), Kayseri (130 km) ve Ankara’daki (199 km) havalimanlarından karşılanmaktadır. 6.570 Km2 olan Kırşehir il hudutları dahilinde 269 KM devlet, 242 KM il olmak üzere 511 Km yol ağı vardır. 

 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

  Kırşehir Hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genelde kafe ve parklarda geçer. Bunun dışında az da olsa bar ve diskobulunur. Bu mekanlarda eğlence sabaha kadar devam etmektedir. İlimizin az nüfusa sahip olması ve fazla gelişmemiş olması ilimizin gece hayatını olumsuz etkilenmiştir. KAMAN CEVİZ FESTİVALİ,GELENEKSEL AKPINAR G.HEDİK KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ, KAMAN CEVİZ FESTİVALİ,AŞIKPAŞA II.ULUSLARARASI ŞİİR ŞÖLENİ gibi birçok festivale Kırşehir ev sahipliği yapmaktadır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..