Blog

Uluslararası Sivil Havacılık Günü ve Sivil Havacılığın Önemi

Uluslararası Sivil Havacılık Günü ve Sivil Havacılığın Önemi

Uluslararası Sivil Havacılık Günü ve Sivil Havacılığın Önemi

Hangimiz gökyüzüne bakıp, engin maviliklere dalarken bir kuş olup uçmak istemedik ki. Belki kanatlarımız yok ama günümüzde uçmak o kadar da zor değil. Peki bizi göklerle birleştiren bu kahramanlar ile ilgili neler biliyoruz. Gelin 7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık gününde bu zorlu mesleği ve önemini bir kez daha hatırlayalım.

1. Sivil Havacılık Nedir? 

Sivil havacılık, havacılığın spor ya da ticari bir faaliyet olarak, askeri olmayan amaçlarla yürütülmesinin genel adıdır. Sportif havacılık; planör, yamaç paraşütü, paraşüt, yelken, kanat gibi yolcu ve yük taşımacılığı, havadan çekim gibi havacılık faaliyetleri sivil havacılık kapsamına girer.

2. Sivil Havacılığın Türkiye'deki Gelişimi

Ülkemizde sivil havacılık çalışmaları, 1912 yılında bugünkü Atatürk Hava Limanının yakınındaki Sefaköy'de, tesis olarak iki hangar ve küçük bir meydan olarak başlamıştır. 1925 yılında kurulan ve daha sonraki yıllarda Türk Hava Kurumu adını alan Türk Tayyare Cemiyeti ile Türk Sivil Havacılığının temelleri atılmıştır. İlk Sivil Hava Taşımacılığı ise 1933 yılında 5 uçaklık bir filo ile ''Türk Hava Postaları'' ile başlamıştır. İleri teknoloji gerektiren ve sınır tanımaz özelliğe sahip havacılık gelişmelerini yakından takip etmek için ülkemiz uluslararası teşkilatlara üye olmuştur. Uluslararası Sivil Havacılığın temelini oluşturan ''Uluslararası Sivil Havacılık Anlaşması-Şikago Sözleşmesi'ne'' ülkemiz 1945 yılında taraf olmuş ve Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı ''ICAO'' kurucu üyeleri arasında yer almıştır. Ülkemiz ulusal ve uluslararası mevzuata uygun olarak Sivil Havacılık faaliyetlerini devam ettirmektedir.

3. Atatürk'ün Sivil Havacılığa Verdiği Önem

Atatürk, havacılığın hızla gelişeceğini sezmiş ve ilgilileri bu konuda uyarmıştır. Türk Havacılığının gelişmesi ve güçlenmesi için 16 Şubat 1925'te Türk Hava Kurumunun kurulmasına öncülük etmiştir. Kurum oldukça kısa bir sürede, çetin ve erdemli çalışmaları ile yurt düzeyinde takdir, sevgi ve güven kazanır. Atatürk, havacılık ile ilgili düşüncelerini şöyle açıklar; '' İstikbal göklerdedir. Göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından asla emin olamazlar.''. Atatürk'ün bu kesin hükmü gerçeğin ta kendisidir.

4. Sivil Havacılığın Önemi 

Teknolojinin günümüzde hızla gelişmesi ile paralel olarak sivil havacılık alanı da büyük bir hızla gelişmektedir. Birinci ve İkinci Dünya savaşlarının yaşandığı bu yüzyılda havacılık alanındaki yenilikler ve değişimler kaçınılmaz hale gelmiştir. Ülkeler arasında yapılan ticaretlerin büyümesi, hava ulaşımının güvenli ve hızlı olması gibi nedenler de sivil havacılık sektörüne ilgiyi arttırmıştır. 2004-2012 yılları arasında yolcu sayısındaki inanılmaz artış sektörün her alanını olumlu yönde etkilemiş, hatta uçak üreticileri verilen siparişlere yetişemez hale gelmiştir. ICAO verilerine göre dünyada 1950'lerde 100 milyon olan yolcu hareketi, 2012 yılında 5.126 milyara ulaşmıştır. Sadece yolcu taşımacılığını gösteren bu rakamlar bile sivil havacılığın önemini gözler önüne sermektedir. 

5. Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü

Bu bölümün amacı sivil hava taşımacılığının işletme ve yönetimi alanında çalışacak eleman yetiştirmektir. Çalıştığı işletmeye bağlı olarak yük, yolcu ve uçak hareketlerinin bağlantı ve organizasyonunu yapar. Bu bölümü okumayı düşünen adaylar 2 yıllık yüksekokul programlarına ya da 4 yıllık lisans programlarına yerleşebilirler. Mezunlar Türk Hava Yolları ve Özel Hava Şirketlerine bağlı uçaklarda ya da hava limanlarında çalışabilirler. Bu bölüm için aranan özellikler; iyi derece ingilizce bilinmesinin yanı sıra, normal üstü bir yetenek, ayrıntıyı algılama, insanları ikna edebilme, dikkatli olmak ve sorumluluk alabilmek gibi.

6. Pilot Olmak İsteyenler 

Pilot olmak için ya askeriyeden gelmeli ya sivil havacılık okulu mezunu olmalı ya da üniversiteden sonra ücretli pilotluk eğitimi almanız gerekir. İleri derece ingilizce bilmeniz gerekmektedir. Fiziksel ve ruhen sağlıklı olmanızda aranılan özellikler arasındadır. 

Pilot Olma Şartları;

Bir pilotun çeşitli konularla ilgili oldukça bilgili olması gerekir. Profesyonel pilot olmak için;

Uçuş teorisinden anlamak

Meteorolojiden anlamak

Uçak sistemlerinden anlamak

Navigasyondan anlamak

Yönetmelikler ve hava trafik kontrolü prosedür kitaplarına aşina olmak

Pilotların fizyoloji bilgilerinin yeterli olması gerekmektedir.

7. Host ya da Hostes Olmak İsteyenler

Hostes olmak için birçok şart bulunmaktadır. Sıkı ve yoğun bir kontrolden geçen hostes adayları gerekli bulunduğu takdirde birçok ek test ve ek maddeye maruz kalarak denetlenebiliyor.

Hostes Olma Şartları;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

En az lise yahut liseye denk bir eğitim kurumundan mezun olmak

İyi bir ingilizce bilgisine ve konuşma, anlama yeteneğine sahip olmak

Havayolu firmasının uygun gördüğü şehirde oturmayı kabul etmek 

Sicili ve sabıkası olmamak

İdeal boy ve kilo oranına sahip olmak

Sağlık ve fiziki yeterlilik raporu almak

Daha önce bir havayolu firmasından disiplinsizlik ile ceza almamak

8. Sportif Sivil Havacılık 

Türk Hava Kurumu dünya üzerinde ücretsiz amatör ve sportif havacılık kursu düzenleyen tek kurumdur. THK, devlet bütçesinden hiçbir pay almadan Türk halkının destek ve yardımlarıyla havacılık ve eğitim faaliyetleri gerçekleştirmektedir. Sportif havacılık ile ilgilenmek isteyenler THK'nun internet sitesinden ayrıntılı bilgi edinebilirler.

Model Uçak

Paraşüt

Yamaç Paraşütü


Planör

Yelken Kanat

Microlight

Sıcak Hava Balonu

9. Uluslararası Sivil Havacılık Günü Hakkında

Havacılığımızın her geçen gün daha da gelişip, güçlendiğini görmenin gururu içinde, bu başarıya katkı sağlayan, canımızı emanet ettiğimiz bütün sivil havacılık çalışanlarının 7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık gününü en içten dileklerim ile kutluyorum. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..