Blog

Siyaset Öğrencilerine İlham Kaynağı Olabilecek 11 Kitap!

Siyaset Öğrencilerine İlham Kaynağı Olabilecek 11 Kitap!

1- “Politika Hakkında Bilmeniz Gerekenler… Ama Jessamyn Conrad'dan Yapma”

Conrad, önemli Amerikan sorunlarının her iki tarafını da araştırıyor.

Amerikan siyasetindeki en acil konular üzerine bu partizan olmayan primer, sağlık hizmeti ve ekonomiden iklim değişikliğine ve enerji kaynaklarına kadar herşeyi, her bir konunun hangi tarafında durduğunu ve niçin durduğunu da içerir.

Sola veya sağa yaslanıp yatmadığınızdan, "Politika Hakkında Bilmeniz Gerekenler" konusunu oldukça bilgilendirici bulacaksınız.


2- 'Faşizm: Bir Uyarı', Madeleine Albright

Albright, yirminci yüzyılın demokrasi ve faşizm arasındaki çatışma ile nasıl tanımlandığını özetliyor.

 

Eski devlet sekreteri Madeleine Albright, Nisan 2018'de "Faşizm: Bir Uyarı" yayınladı ve kısa sürede 1 numaralı New York Times'ın en çok satanı oldu. Kitap, 20. yüzyılda faşist kuralı, ikaz işaretleri ve sonrası etkileri de dahil olmak üzere inceliyor.


3- David Halberstam'dan "En İyi ve En Parlak"

Bu roman, Amerika'nın Vietnam Savaşı'na nasıl dahil olduğunu anlatıyor.

Gazeteci David Halberstam üç yıl boyunca araştırma yaptı ve iki yılını ABD’nin Vietnam Savaşı’nda nasıl pürüzlendirdiğini anlamak için "En İyi ve En Parlak" yazdı. Ayrıca Amerika'da gelecek nesil politika uzmanları için güç sağlama konusunda bir rehber olarak hizmet vermeye başladı.


4- “Rakipler Takımı: Abraham Lincoln'ün Politik Dehası”, Doris Kearns Goodwin'den

Lincoln'ün yaşamına ve politik ideolojilerine bir bakış.

2012 filmi "Lincoln," "Rakipler Takımı" nın ilham kaynağı, 16. cumhurbaşkanının kır avukatından başarılı bir cumhurbaşkanına yükselişine işaret ediyor. Dolandırılmamış kabinesine rağmen İç Savaşta zafer kazanmaya nasıl yardım ettiğini inceler. Ünlü tarihçi Doris Kearns Goodwin'in kitabı, 1 numaralı New York Times'ın en çok satanıydı.


5- “Popülist Patlama: Büyük Durgunluk Amerikan ve Avrupa Politikasını Nasıl Dönüştürdü”, John Judis

"Popülist Patlama" ABD popülist hareketini anlamanın neden önemli olduğunu araştırıyor.

Teknik olarak sıradan insanların kaygılarına destek olarak tanımlanan popülizmin siyasal gücünün bu gerçeğe dayalı tartışması, bugün ABD ve Avrupa'daki vatandaşların kuruluş karşıtı görüşünü incelemektedir. Yeni Cumhuriyet'in eski bir editörü tarafından yazılan "Popülist Patlama", popülizmin siyasi yelpazenin her iki tarafında da uzun süre dayanacağını belirtir.


6- 'Alexander Hamilton', Ron Chernow tarafından

Hamilton’un yenidoğan Amerika’yı şekillendirmek için bütün olasılıkları nasıl aştığını gösteren modern bir biyografi.

Bir Hamilton hayranı olmasanız bile, Ron Chernow'un Lin-Manuel Miranda'ya Broadway parçalarını yazması için ilham veren biyografisi ulusumuzun ilk yıllarının ve kurucu babaların niyetlerinin canlı bir resmini çiziyor. Hükümetimizin bugün ne hale geldiğini merak edenler için, bu tome aydınlatıcıdır.


7- “Red State, Blue State, Zengin Devlet, Zavallı Devlet: Neden Amerikalılar Nasıl Olduğunu Seçti” Andrew Gelman

Gelman'ın romanı 2008 seçimlerini açıklayan verileri ve okunması kolay grafikleri içerir.

Kırmızı ve mavi, muhafazakar ve liberal, fakir ve zengin arasında bölünmüş bir ulus olduğumuzu inkar etmek yok. "Red State, Blue State, Rich State, Poor State", yoklama sayıları da dahil olmak üzere, spektrumun her bir tarafına atfedilen basmakalıpları ayıklamaya yarar.


8- “Ulusların Neden Başarısız Olduğu: İktidarın, Refahın ve Yoksulluğun Kökenleri” Daron Acemoglu ve James Robinson

Bazı uluslar başarılı, bazıları yoksulluk, hastalık, savaş ve açlık yüzünden dağılıyor.

Bazı ulusların zorlukla hayatta kalırken neden büyüdüklerini hiç merak ettiyseniz, "Neden Ulusların Başarısız Olduğunu" inceleyin. 15 yıllık araştırmaya dayanarak, tüm dünyadaki ülkelerin ekonomi ve politikalarını ve bu politikaların başarı veya başarısızlıkla sonuçlanmalarını inceler.


9- Robert Penn Warren'ın "Tüm Kralların Adamları"

Warren'ın romanı Amerikan siyasi ahlakını özetliyor.

Pek çok kişi tarafından en büyük Amerikan siyasi romanı olarak kabul edilen Robert Penn Warren’ın “Tüm Kralların Adamları”, eski Louisiana Valisi Huey Long’a dayanan iddialı bir Güney valinin yükselişini ayrıntılarıyla anlatıyor. Bu güçlü 1940'lı klasiklerin Pulitzer Ödülünü kazanması şaşırtıcı değil.


10- “Yargıtayın Gizli Dünyasında Dokuz:” Jeffrey Toobin

ABD'nin yasal organı arasındaki karmaşık dinamiği ortaya koyuyor.

Bu kurgusal olmayan yargı koluna bakışı, kurgu gibi okuduğu kadar çekici. Gazeteci Jeffrey Toobin tarafından yazılan "Dokuz", yılın en iyi New York Times kitabı seçildi.


11- “Amerikan Milletleri: Kuzey Amerika Onbir Rakip Bölge Kültürünün Tarihi” Colin Woodard tarafından

Woodard'ın kitabı Amerika'da bölgeselliği vurgulamaktadır.


"Amerikan Milletleri" nde, Colin Woodard ülkemizdeki kırmızı ve mavi fraksiyonların ötesine bakar ve ABD’nin 11 ayrı devlet kültürüne bölündüğünü söyler. Bu kültürlerin devletlerin oy kullanma biçimleri hakkında derinlemesine bilgi sağladığını açıklamak için ileri gidiyor

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..