Blog

"Skimming" ve "Scanning" Okuma Teknikleri ile Bir Kitabı Yarım Saatte Bitirebilirsiniz!

"Skimming" ve "Scanning" Okuma Teknikleri ile Bir Kitabı Yarım Saatte Bitirebilirsiniz!

Kitap okumak, hayal dünyamızın dolayısıyla yorum yeteneğimiz ve yaratıcılığımızın gelişmesi adına oldukça önemli bir aktivitedir. Aslına bakarsanız faydaları sadece bununla kalmaz. Onun dışında bir durum varsa o da hiç şüphesiz ki kitap okumak için aranan fırsatın pek fazla bulunamaması ve bu yüzden pratik yöntemlere başvurmak durumunda kalıyoruz diyebiliriz. Peki neler yapabiliriz?

skimming ve scanning hakkında bilmeniz gerekenler! 1
Kayma ve tarama, hızlı bir şekilde farklı hareketler için metin içinde hızlıca hareket etmek için hızlı göz hareketi ve anahtar kelimeler kullanan okuma teknikleridir. Malzemeye genel bir genel bakış için gözden geçirme hızlı bir şekilde okunuyor. Tarama, belirli gerçekleri bulmak için hızla okuyor. Kayma, bir bölümde hangi genel bilgilerin bulunduğunu söylerken, tarama belirli bir gerçeği bulmanıza yardımcı olur. Kayma, şnorkelle yüzmeye benzer ve tarama daha çok inci dalışı gibidir.

Önizleme (okumadan önce okuma), gözden geçirme (okumadan sonra okuma), okumak istemediğiniz uzun bir seçimden ana fikri belirleme veya bir araştırma makalesi için kaynak malzeme bulmaya çalışırken kaymağını kullanın.

Belirli gerçekleri bulmak, gerçek ağırlıklı konuları incelemek ve gerçek destek gerektiren soruları cevaplamak için araştırmada taramayı kullanın.
 


Zaman kazanmak için "Skimming"
skimming ve scanning hakkında bilmeniz gerekenler! 2

Kayma, zahmetli okuma saatlerinden tasarruf etmenizi sağlar. Ancak, her zaman okumak için en uygun yol değildir. Daha ayrıntılı bir okumanın önizlemesi olarak veya içeriği yüksek bir seçimi gözden geçirirken çok kullanışlıdır. Ancak, kaymadığınız zaman, hızlı okuma veya belki de çalışma okuması gerekebileceği için önemli noktaları kaçırabilir veya anlamın daha ince gölgelerini görmezden gelebilirsiniz.

Ders kitabı bölümlerinizi gözden geçirmek veya bir sınav için gözden geçirmek için kaymağını kullanın. Örneğin bir makale için ön araştırma sırasında bir şeyler okumak isteyip istemediğinize karar vermek için kaymağını kullanın. Kayma, malzemenin genel fikri ve tonu ile brüt benzerliği veya diğer kaynaklardan farkı hakkında, okumanız gerekip gerekmediğini bilmek için yeterince bilgi verebilir.

Kayma, sayfalar arasında hızlı hareket etmeye kendinizi hazırlayın. Her kelimeyi okumazsınız; tipografik işaret başlıkları, koyu ve italik, girintili, madde imli ve numaralı listelere özel dikkat göstereceksiniz. Anahtar kelimeler ve kelime öbekleri, insanların ve yerlerin adları, tarihler, isimler ve bilmediğiniz kelimeler için tetikte olacaksınız. Genel olarak şu adımları izleyin:

skimming ve scanning hakkında bilmeniz gerekenler! 4

Ana fikir bölümlerini öğrenmek için içindekileri veya bölüme genel bakışı okuyun.
Sadece bir veya iki kelimeyi görmek için her bölümdeki ana başlıklara bakın. Çizelge ve tabloların başlıklarını okuyun.

Giriş paragrafının tamamını ve ardından sadece aşağıdaki paragraflardan ilk ve son cümleyi okuyun. Her paragraf için, her cümlenin sadece ilk birkaç kelimesini okuyun veya ana fikri bulmak için.

Kalın veya italik olarak belirtilen anahtar sözcükleri içeren cümleleri durdurun ve hemen okuyun.
Önemli bir şey bulduğunuzu düşünüyorsanız, emin olmak için tüm cümleyi okumayı bırakın. O zaman aynı şekilde devam et. İhtiyacınız olmayan ayrıntıları okumak için durma ayartmasına direnin.Sağlandığında bölüm özetlerini okuyun.

 

Yukarıdaki tüm adımları tamamlayamıyorsanız, uzlaşma: yalnızca bölüme genel bakışları ve özetleri, örneğin özetleri ve kalın harflerle yazılmış tüm anahtar kelimeleri okuyun. Kaymadığınızda, bir şeyleri kaçıracağınız riskini hesaplarsınız. Örneğin, paragrafların ana fikirleri her zaman ilk veya son cümlelerde bulunmaz (birçok ders kitabında olmasına rağmen). Kaçırdığınız fikirler, bir bölüme genel bakış veya özette yer alabilir.

İyi yağmacılar, her şeyi aynı oranda yağlamaz veya her şeye eşit bir önem vermez. Kayma önleme her zaman normal okuma hızınızdan daha hızlı olsa da, aşağıdaki durumlarda yavaşlamanız gerekir:

  • Giriş ve sonuç paragraflarını gözden kaçırdığınızda
  • Konu cümlelerini gözden geçirdiğinizde
  • Yabancı bir kelime bulduğunuzda
  • Materyal çok karmaşık olduğunda

 


Araştırma ve çalışma için tarama
Tarama da anahtar kelimeler ve organizasyon ipuçlarını kullanır. Ancak, kaymağın amacı, materyalin kuşbakışı bir görünümü olmasına rağmen, taramanın amacı, belirli gerçekleri bulmak ve aşağıya çekmek.

Gerçekler, konunuzla veya talebinizle ilgisi daha az olan uzun metin bölümlerine gömülebilir. Gereksinim duyduğunuz gerçekleri içerip içermediğine karar vermek için önce bu malzemeyi gözden geçirin. İçindekiler, özetler, dizinler, başlıklar ve tipografik ipuçlarını taramayı unutmayın. Listeleri ve tabloları anlamlandırmak için önce nasıl organize edildiklerini anlamak için önce bunları gözden geçirin: örneğin alfabetik, kronolojik veya en azından en çok. Kayma işleminden sonra malzemenin yararlı olacağına karar verirseniz, devam edin ve tarayın:

Ne aradığını biliyorsun. İsterseniz birkaç anahtar kelime veya kelime öbeğine karar verin - arama terimleri. Et ve kan arama motoru olacaksın.

Bir seferde yalnızca bir anahtar kelime arayın. Birden fazla anahtar kelime kullanıyorsanız, birden fazla tarama yapın.

İstediğiniz sözcüğü veya ifadeyi bulana kadar gözleriniz sayfa üzerinde hızla yüzer.
Gözünüz anahtar kelimelerinizden birini yakaladığında, çevreleyen materyali dikkatlice okuyun.

 


Soruları cevaplamak için tarama
Belirli bir soruyu cevaplamak için gerçekleri araştırıyorsanız, sizin için bir adım zaten atılmıştır: sorunun kendisi anahtar kelimeleri sağlar. Bu adımları takip et:

Taramaya başlamadan önce her soruyu tamamen okuyun. Anahtar kelimelerinizi sorunuzun kendisinden seçin.

Sadece bir sorunun cevabını arayın 
zamanında. Her soru için ayrı ayrı tarayın.
Bir anahtar kelime bulduğunuzda, alakalı olup olmadığını görmek için çevresindeki metni dikkatlice okuyun.

Bulduğunuz yanıtın bu soruyu yanıtlayıp yanıtlamadığını belirlemek için soruyu yeniden okuyun.
Tarama, konsantrasyon gerektiren ve şaşırtıcı derecede yorucu olabilen bir tekniktir. Dikkatinizin dolaşmasına izin vermemek için pratik yapmanız gerekebilir. Sizin için uygun olduğunu bildiğiniz bir yer ve zaman seçin ve dalın.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..