Blog

Son Yıllarda Yükselişte Olan İşletme Mühendisliği Nedir?

Son Yıllarda Yükselişte Olan İşletme Mühendisliği Nedir?

YKS 2019'a sayılı günler kala herkesin hedefleri kafasında şekillenmeye başladı. Hedefler şekillenirken genel anlamda birçoğumuzun aklında riske girmemek adına bilinen meslekler yer alır ki bu aşamada bazı şeyleri gözardı etmiş oluruz, işletme mühendisliği bölümü de bunlardan bir tanesidir diyebiliriz. 

Kısaca bahsetmek gerekirse içerik açısında tıpkı endüstri mühendisliği gibi yönetim kategorisine daha yakın bir mühendislik dalıdır ve oldukça fazla aranmakta olan bir dal haline hızla gelmiştir. 

Dilerseniz bir de bu bölümü okumakta olan BAU'lu Tutku Bodur'dan öğrenelim.

 Nedir bu İşletme Mühendisliği?
Son Yıllarda Yükselişte Olan İşletme Mühendisliği Nedir? 1
Dünyanın bir çok yerinde ilgi gören işletme mühendisliği ülkemizde de yavaş yavaş yayılmaya başladı. Birçok insan gibi benimde kafamda nedir bu İşletme Mühendisliği? İşletmeden ya da endüstri mühendisliğinden farkı ne? gibi sorular dönüyordu. Başlarda Endüstri Mühendisliği diye çıktığım yolda araştırmaya başlayınca istediğimin İşletme Mühendisliği olduğunu fark ettim. Hayallerim ve fikirlerimle başvuruduğum ApplyBAU’dan aldığım %100 bursla istediğim bölümü okuma fırsatı buldum.

İşletmeye mühendislik bakış açısı katmak diyebiliriz aslında. İşletme mühendisleri, işletmelerin sistemlerindeki problemleri sayısal modellerden yararlanarak en uygun çözümleri yaratıp bu çözümleri hayata geçirirler.Ayrıca yeni sistemlerin insan kaynakları, pazarlama, servis, tedrik, operasyon vb. alanlarının tasarımında veya mevcut sistemlere entegresinde görev alırlar.  İşletme mühendisliği endüstri mühendisliğine göre daha yönetim ve inovasyon odaklıdır; endüstri mühendisliği ise üretim ve servissistemlerini inceler. 

Son Yıllarda Yükselişte Olan İşletme Mühendisliği Nedir? 2

İşletme mühendisliği okuyan öğrenciler ilk iki yıl tüm mühendislik bölümlerinde ortak olan dersleri (matematik, fizik vb.) alırlar. Programı asıl son iki sınıfta alınan iş hayatına ilişkin gerçek problemlerin çözümlerinin geliştirilmesini hedefleyen tasarım dersleri oluşturur.

 

 İşletme Mühendisleri, mesleklerinin tanımı gereği her işletmede çalışabilirler İşletme Mühendisliği’nden mezun olduğunuzda üretim sektöründe de çalışabilirsiniz, bir endüstri mühendisinin veya bir işletmecinin yaptığı işi de yapabilirsiniz. Bunu biraz kendi ilgi alanlarınıza göre şekillendirip karar vermeniz gerekiyor. Bu noktada üniversite öğrencisiyken ne kadar fazla alan deneyimlediğiniz çok önemli Bahçeşehir Üniversitesinin öğrencilerine sunduğu CO-OP birimi öğrenciyken farklı sektörlerde staj imkanı bulmamızı sağlıyor. Benimde üniversite tercihlerimde sektörle iç içe eğitim görme imkanımın olması büyük rol oynadı. Ayrıca CO-OP’un sunduğu bir diğer imkan ise öğrenci olunca tanıştığım Markalı Dersler oldu. Firma yöneticilerden alınan bu dersler sektörle ilgili birinci ağızdan bilgi sahibi olmamızı sağlıyor.

İşletme mühendisliği okumak istiyorsanız, bölümünüzü sorduklarında ‘Mühendisliği’ kısmını vurgulayarak söylemek zorunda kalacaksınız şimdiden hazırlıklı olun.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..