Blog

La Casa de papel

Son zamanların en popüler dizisi "La Casa De Papel"

La Casa De Papel, son günlerde dilden dile taşınan telaffuzu zor olmasına rağmen herkesin merak ederek izlemeye başladığı devamı gelecek mi diye bilinmeyen bir dizi olmakla birlikte aslında bir kitaptan uyarlamadır. İsminden anlayacağınız üzere latin kökenli bir yapım olduğu aşikar. Latin kökeninin bir başka kanıtı da dizi ilk kez İspanyol kanalı Antena3 ekranlarında yayın hayatına başlamıştır ve bu yayın başladığında takvim 2 Mayıs 2017’yi gösteriyordu. Alex Pina tarafından yaratılan ve başlıca rollerinde Ursula Corbero, Alvaro Morte ve Itziar Ituno‘nun yer aldığı La Casa De Papel adlı dizi hakkında küçük çaplı bir inceleme kararı aldım ve eminim ki merak edenlerin sayısı oldukça fazladır.


2 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanmaya başlayan ve ilk 9 bölümü ilkbaharda, kalan 6 bölümü sonbaharda yayınlanan La Casa De Papel 23 Kasım tarihinde yayınlanan ‘Bella Ciao‘ adlı 15. bölümle final yaptı. Dizi 15 bölümde final yapmış olmasına karşın puanda herkesin 13 bölüm ile karşılaşmış olması kafaları karıştırmasın çünkü Amerikan yayın portalı NETFLIX dizi haklarını satın alıp dizinin Amerikan standartlarına uygun hale gelmesi konusunda hem fikir olup bölüm sayısını da 13’e indirmiştir. Platform La Casa De Papel‘in dünya çapında yayın haklarını satın aldı ve ufak rötuşlarla Amerika standartlarına uyarladı. Kısa bir süre içerisinde başarılı izlenme oranlarına ulaşan dizinin ikinci sezonunun olup olmayacağı henüz belli değil ancak, Netflix‘in bu fırsatı değerlendirerek ikinci sezon da çeşitli dizi sitelerinde yer alıyor fakat ilginç bir şekilde henüz Netflix’te böyle bir yayın söz konusu değil ve bu da acaba yine başka bir strateji mi söz konusu olacak diye insanların kafasında soru işareti olarak yer alıyor. 

Merak edenler için dizinin konusu ;

Netflix ekranlarında yayınlandıktan kısa bir süre sonra dikkatleri üzerine çeken La Casa De Papel adlı dizide, profesör lakabıyla bilinen gizemli bir adam yüzyılın en büyük soygununu yapmaya karar verir. Profesör ince eleyip sık dokuyarak ülkenin dört bir yanından kendi alanlarında ünlü kişilerden oluşan bir ekip toplar. Kusursuz bir plan için 5 ay yeterlidir. Bu 5 ayı eve kapanarak, her ihtimali ölçerek, tartarak, planlayarak ve ek planlar yaparak geçirirler. Süre dolduğunda ise ellerinde kusursuza yakın bir plan vardır. Ancak unuttukları bir şey vardır, bir soygunun başarıya ulaşması için kusursuza yakın bir plan kadar ekip de kusursuz olmalıdır.


La Casa De Papel Karakter İncelemesi;

Hırsızlar
Tokyo: Aşk mağduru olan karakterimiz kuralları umursamayan, empati eksikliği olan zorlu birisidir. Yaklaşık 15 başarılı soygunun ardından beklenen son gelir. Aşkla işi birbirine karıştıran Tokyo, sevdiği adamın cesedini kanlar içerisinde olay yerinde bırakıp kaçmak zorunda kalır. Artık hayat onun için eskisi gibi olmayacaktır.

Berlin: Başarılı bir soyguncu olan karakterin hakkında toplam 27 soygundan tutuklama kararı vardır. Yapılacak darphane soygununun içerideki beynidir. Yüksek yaşam standartlarını devam ettirmek için bu işlere devam eden Berlin oldukça hırslıdır.

Moskova: Uzun yıllar boyunca madende çalışan karakterin astım ve silikozis hastalığı vardır. Bu yüzden elinden yaşamını kazanmak için tek çıkış yolu olan işi de alınınca kendi ‘madenini’ oluşturmaya karar vermiştir. Ayrıca Moskova kilitli kapılar üzerine de uzmandır, kullanamadığı alet ve açamayacağı kilit yoktur.

Denver: Kilitli şeyler uzmanı Moskova‘nın oğlu. Öfkeli bir yapıya sahip karakter kelimenin tam anlamıyla ne zaman patlayacağı belli olmayan bir bomba.

Oslo ve Helsinki: Kusursuz yürütülecek bir plan için kaba kuvvete ihtiyaç olabilir. İşte Oslo ve Helsinki tam da bu noktada olaya dahil oluyorlar.

Rio: Tam bir bilgisayar kurdu olan karakter çocukluğundan beri kod yazma alanıyla uğraşıyor. Hayatının özeti hackerlık ve kodlama diyebiliriz.

Nairobi: 13 yaşından yetişkinliğine kadar sahtecilik işinde yer alan karakter tam anlamıyla dengesiz ve bir o kadar da eğlencelidir. Yaşadığı zorlu çocukluğu onun peşini bırakmamaktadır.

Profesör: Soygun planının başındaki kişidir. Soygunun beyni olan karakter dışarıdaki işleri yürütmektedir. Hem içeri hem de dışarıyla hatta polislerle bile sürekli iletişim halindedir. Profesörü tek kelimeyle tanımlayacak olursak; hayalet!

DedektiflerRaquel: Soygun dosyasını yürüten baş dedektif. Bir yandan özel hayatı bir yandan da iş hayatı onu oldukça yıpratmaktadır ancak bu davayı kusursuz bir şekilde yürütmek zorundadır.

Angel: Raquel karakterinin ortağı. Ortaklıkları uzun zamandır devam ediyor ve birbirlerini çok iyi tanıyorlar.

Prieto: Raquel ve Angel‘in bağlı bulunduğu Özel Harekat Birimi‘ni yönetiyor. Soyguncuların elindeki rehinelerden birisinin önemli biri olduğunun farkına varılmasıyla birlikte üzerindeki baskı artıyor.

Monica: Patronundan hamiledir ancak başka biriyle evlidir. Darphanede yüksek bir görevde çalışmaktadır.

Arturo: Darphaneyi yöneten kişidir. Görünüşte iyi bir patron, iyi bir aile babasıdır. Ancak soygunla birlikte gerçek yüzü ortaya çıkmaya başlar.

Pablo: Kendini beğenmiş birisi olarak görünen karakter spor takımının kaptanıdır, yani tam bir ‘okulun gözde çocuğu’ tiplemesi.

Alison: Pablo karakteri onunla yakınlaşmaya çalışmaktadır. Okul gezisi dolayısıyla darphanede bulunmaktadır ve babası İngiliz Büyükelçisidir.

Fenomen dizi son yıllarda Game Of Thrones'u popülerlik bazında sollamaya yakınlaşmış tek dizi konumunda. Bakalım gelecek süreç ne getirecek.

Sen de bir gün bu tür diziler çekmek istiyorsan Radyo Televizyon ve Sinema bölümlerini inceleyebilirsiniz
 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..