Blog

hacker olmak kolay mıdır?

Son Zamanların En Popüler Mesleği Etik Hacker'lık Nedir? Nasıl Olunur?

Yazılım dünyası da Star Wars misali aydınlık tarafa ve karanlık tarafa sahiptir. Birileri korumaya çalışır, birileri de yok etmeye ama güçlerin dengelenebilmesi için herkesin yüksek bilgiye sahip olması gerekir!

dark side vs light side - univerlist
Yazılım,her geçen gün biraz daha gücünü arttırarak ilerlediği için iş bulma konusunda herkese oldukça fazla avantaj sağlayacaktır. Artık yazılımın giremeyeceği hiçbir alan bulunmuyor ve bu yazılım teknolojileri hayatı kolay bir hale getiriyor. 

Tabii bir de bu yazılım teknolojilerini yalayıp yutmuş ve üst seviyede olan kişiler var ki biz bu arkadaşlara hacker diyebiliriz.

Hacker

Filmlerden, dizilerden dolayı mıdır bilinmez ama hacker olmak hemen hemen her gencin hayali haline gelmiştir diyebiliriz. Fakat şöyle bir sıkıntı vardır ki hacker olmak sanıldığı kadar kolay bir şey değildir. Çünkü en çok kullanılan yazılım dilleri ve teknolojilerini öğrenebilmek bir anda mümkün değildir. Bu dilleri öğrenmekten kastımız da hem teorik hem de pratik olarak her şeye hakim olması konusudur ki bir insanın yemeden içmeden en az 5 sene bu konularda çalışmalar gerçekleştirmesi gerekir gibi.

Öğrenme yolculuğuna çıktığımız andan itibaren öğrenmeye başlayacağımız için yolun sonuna varmadan aslında birçok şeyi tecrübe edebileceğimiz için öğrenebiliyoruz. Her öğrenilen, tecrübe edilen şey ise bizleri biraz daha motive etmeyi başarıyor ve yazılımla ilgili temel prensipleri öğrendikten sonra pratik hiçbir zaman son bulmaz. Çünkü yazılımla ilgili teknoloji alanı dinamiktir. Sürekli değişimler ve yeni metotlar ortaya çıkarıyor. Bu nedenle de, ilk öğrenilen şeyin geçerliliğini yitirmesi söz konusu oluyor.

Hacker = hırsız mıdır?
hacker, hırsız mıdır?

Hacker tabiri duyulduğu andan itibaren kanun dışı bir meslek grubu olarak çağrışım yaratır. Hatta kimilerine göre de bilgisayar korsanlarıdır hackerlar. Oysa hırsız olanlar, hackerlık kabiliyetini haksız ve kolay kazanç elde edebilmek adına kullananlardır . Bu yüzden de hacker tabirinin masumiyet seviyesini başına gelen sıfatı belirler. Etik hacker ya da beyaz şapkalı hacker olarak adlandırılanları , bilgisayar korsanlarına karşı savaşan kişilere denir. Bu arkadaşlarımızın tek bir amacı var , o da sahip oldukları üstün yeteneklerini korsanları durdurmak ve amaçlarına ulaşmalarını engelleyip güvenliği sağlamak adına kullanmaktır.

Saldırılar diye bahsettiğimiz şeylerin siber saldırı olduğunu da belirtmekte fayda var. 
hacker hırsız mıdır?
Ek olarak, beyaz şapkalı bir hacker olmak için dahi hırsızlık ve korsanlık konusunda kullanılan tüm yöntemleri bilmeniz gerekir. Bir şeyin nasıl yapıldığını öğrenmeden ona engel olmanız pek kolay olmaz.

Yazılım mühendisliği hakkında bilgi almak istiyorsanız buraya tıklayınız!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..