Blog

Sosyal Hizmetler Uzmanı Olmak İsteyenlerin İzlemesi Gereken Filmler!

Sosyal Hizmetler Uzmanı Olmak İsteyenlerin İzlemesi Gereken Filmler!

Hiç dünyaya bakışınızı değiştiren bir film izlediniz mi? Onu izledikten sonra, yepyeni bir bakış açısıyla hayat boyunca yürüdüğünüz ve sonuçta çevrenizdekilerle nasıl etkileşim kurduğunuzu etkileyen bir film?

sosyal hizmetler öğrencilerinin izlemesi gereken filmler 1

Her ne kadar bu tür filmler her gün ortaya çıkmasa da, gerçek şu ki onların var olması çok önemli. Ayrıca, bazı filmlerin belirli bir alanda çalışan insanlar üzerinde daha büyük bir etkisi vardır.

Bu yüzden, eğer bir sosyal hizmet uzmanıysanız  ya da bu yolda ilerliyorsanız sizin üzerinizde bu tür bir etkiye sahip olabilecek bazı hareketler arıyorsanız, sizi kariyerinizde daha da iyi yapan, sadece eklemek istediğiniz birkaç film var. 

1- Girl, Interrupted (1999)
Şu anda neredeyse 20 yaşında olmasına rağmen, bu film hala sosyal çalışma alanındaki birçok çalışmaya hitap ediyor çünkü özünde çeşitli psikolojik ve davranışsal konularla ilgileniyor.

Ana karakter, Winona Ryder'ın canlandırdığı, 18 yaşındaki Susanna Kaysen'dir ve film, yatan bir akıl sağlığı tesisi içinde gerçekleşiyor. Film sırasında, Interrupted Kız, seni Kaysen’in yolculuğu boyunca depresyonla ilgili kendi meseleleriyle uğraşmaya çalışırken gösterir. Ayrıca, tesisteki diğer hastalar tarafından karşılaşılan ve bazıları şizofreni, cinsel istismar ve takıntılı-zorlayıcı davranışlarla mücadele eden bazı sorunlara da değiniyor.

Bu film hem karmaşık zihinsel sağlık sorunlarının, hem kendilerini deneyimleyen hastalar hem de onları tedavi etmeye çalışanlar için ne kadar karmaşık olduğu konusunda geniş bir fikir vermektedir. Ayrıca, insanların dünyayla ilgili görüşlerinin yaşamları boyunca nasıl gezindiklerini gerçekten nasıl etkileyebileceğini de açıklar. Ayrıca, bu tür koşullarla insanları insanlaştırmak için harika bir iş çıkarır.


2- I am Sam (2001)
Amacınız bir miktar gelişimsel gecikme yaşayan bireylerle çalışmaksa, "Ben Sam" gerçekten kalp tellerinizi çekebilir.

İçinde, Sean Penn, evsiz bir kadınla birlikte yaşadığı Lucy adlı genç bir kızın aniden bekar bir babası olan, yüksek işleyen, gelişimsel olarak geciken bir adam olan Sam Dawson'u oynuyor. Sam kendi başına kendine iyi bakmakta oldukça iyi bir iş yapabilse de, yetkililer yeteneklerini sorgular, Sam'i iyi bir ebeveyn olmak için gerekenlere sahip olduğunu kanıtlama çabasıyla mahkemeye göndererek, elinde tutmak için büyük bir savaşa girer ebeveyn hakları.

Bu film, sosyal çalışmalarda, birçok yaşamın tipik olarak risk altında olduğunu hatırlatıyor. Dolayısıyla, sadece bir kişiyle çalışıyor olsanız bile, vereceğiniz herhangi bir kararın aile birimini bir bütün olarak etkilemesi muhtemeldir. Ayrıca, güçlü bir destek sisteminin ne kadar önemli olduğunu da vurguluyor.


3- A Beautiful Mind (2001)
Dört Akademi Ödülünü Kazanan A Beautiful Mind, son derece akıllı olmasına rağmen paranoyak şizofreni geliştiren, John Nash (Russell Crowe tarafından oynanan) adındaki bir adama dayanan gerçek bir hikaye. Film boyunca, Nash’in hayallerinin yanı sıra, gerçek hayatında olanları, hangisinin hangisi olduğunu bulmak için mücadele ederken geçiriyorsunuz.

Bu film şizofreni gibi akıl hastalıkları ile tutarlı halüsinasyonlar yaşayan biri için gerçek şeylerin nasıl olabileceğini vurgulamaktadır. Ayrıca, gerçek ile kurgu arasındaki farkın aniden bulanıklaşmaya başladığının farkına vardığınızda, bu tür bir sorunla baş etmenin nasıl bir zevk olduğunu da size verir.


4- Precious (2009)
Romana dayanan Push, bu film sonunda En İyi Uyarlanmış Senaryo kazanan altı Akademi Ödülüne aday gösterildi.

Harlem'de yaşayan Değerli ismiyle giden 16 yaşında bir kız hakkında. Precious uzun zamandır babası istismardan liseden mezun olmadan önce iki ayrı hamilelikle sonuçlanan, zihinsel, fiziksel ve cinsel birçok istismar türünün kurbanı olmuştur. Precious'ı sosyal görevli Bayan Weiss'ın, umutsuzca ihtiyacı olan yardımını almak için çalışan Mariah Carey tarafından oynanan bu cinsel istismardır.

Bunu sosyal hizmet uzmanları için en iyi filmlerden biri yapan, çoğu zaman aile dinamikleri içinde saklı olan birçok konuya değinmesidir. Ayrıca, bir kişinin şans ve yardım eli verildiğinde hayatının ne kadar çabuk değişebileceğini de gösterir.


5- Castle of Glass (2017)
Bu filmlerin çoğu eski olmasına rağmen, bir sosyal hizmet uzmanının kalbine hitap eden en son filmlerden biri The Glass Castle.

Bu film, alkollü bir baba olan Rex (Woody Harrelson tarafından oynanan), ve eksantrik bir sanatçı anne olan Rose Mary (oynamış) ile yoksulluk içinde büyüyen bir kadın, Jeannette Walls (Brie Larson tarafından çalındı) hakkında gerçek bir hikayeye dayanıyor Naomi Watts tarafından). Her birinin bir ebeveyn olarak çalışma şeklini görmek, bir annenin ve babanın yaptığı her eylemin nasıl karışıma yakalanan küçük bir çocuk üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olabileceğini düşünmenizi sağlar.

İncelemeleri karışık hale getirmiş olmasına rağmen, inceleme sitesindeki dört kişiden üçü Rotten Tomatoes, beğendiği bir üst eleştirmen, “Karanlık, işlevsiz ve kör edici umutlarla dolu” diyerek beğendiğini söyledi.

Başka bir yorumcu, “güçlü bir po olduğunu söyledi.sizi gözyaşlarına sokacak esneklik, şefkat ve affetme hikayesi. ”Bu, düşünmeye değer bir filmi yapar.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..