Blog

sosyal medya uzmanlığı

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin İzlenecek Yollar

Kesintisiz olarak değişen gelişen, hatta çıktığı an eskiyen teknoloji, bu hızı sayesinde, sektörlere birçok yeni terim kazandırmış ve iş imkanı sunmuştur. Bunlardan biri ise sosyal medya uzmanlığı olarak karşımıza çıkmıştır. Artık her kesimden insanın akıllı telefon kullanması, telefonlarının hücresel ayarlarından, kolaylıkla internet erişiminin sağlanması sebebiyle, aktif olarak kullandığımız sosyal medya siteleri, hayatımızın bir parçası olmuştur. Bu durumda markalar, kurumsal sitelerinin yönetimi, uygun ve etkin kullanımı için uzmanlar aramaya başlamış sosyal medya uzmanlığı da bu noktada devreye girmiştir. Bu alan ilgilinizi çekiyor ve hobi/meslek edinmek istiyor ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız sizin için Yaşar Üniversitesi, Sosyal Medya Uzmanı Seçkin Özdemir ile, birlikte hazırladığımız yazıya göz atmanızı öneririz. Keyifli okumalar!

Kendini Sürekli Yenilemek

Sosyal medya uzmanlığının en önemli maddelerinden biri ise, kendini sürekli yenilemek, ben bu işte oldum artık dediğiniz an bitersiniz. Silikon Vadisini aktif bir şekilde takip etmek, çevrenizde ki konferanslara katılım sağlamaya özen göstermek sizi bu alanda geliştirebilir. Medyayı, gündemi sürekli takip etmeli kendinizi sürekli yenilemelisiniz.

 Her Kesime Hitap Etmek

Olaylara yaklaşırken sizin söylemlerinizin her kesimden insanı etkileyeceğini düşünerek hareket etmeli, görüşlerinizi ve düşüncelerinizi yansıtırken çizgilerin keskin olmamasına dikkat etmelisiniz.

 Kişisel Düşüncelerinizi Markanızın Önüne Geçirmemek

Kişisel düşünceleriniz ve söylemlerinizin ileride markanızı etkileyebileceğinin bilincinde olarak hareket etmelisiniz. Görüşlerinizin, düşüncelerinizin, söylemlerinizin markanızın önüne geçmemesine özen göstermelisiniz. Yıllar önce attığınız bir tweet bir anda gündeme gelerek markanızı ve bulunduğunuz konumu etkileyerek, bir kriz ortamı oluşturabilir.

 Ego İle Hareket Etmemek

İşinizde en zirvede olduğunuz anlar hata yapmaya en yakın olduğunuz anlardan biri olabilir. İşinizi yaparken egonuzu bir kenara bırakmalısınız. Bugün 100 bin beğeni alıyor olmanızı bir garanti olarak görmemelisiniz. Sürekli yenilenen bir platformda egolarınız ile hareket etmek, adımlarınızın geri plana atabilir.

 Her Zaman İleriye Dönük Düşünmek

Bugün yaptığınız işlerde Facebook, İnstagram, Twitter gibi sosyal medya sitelerinin her an değişebileceğinin bilincinde olarak hareket etmelisiniz. Olaylara yaklaşırken her zaman birkaç adım ilerisini düşünerek hareket etmek, yaptığınız işlerin daha sağlam olmasını sağlar.

 Staj Yapmak

Bu alanda saha tecrübesi çok önemli, bir yerde staj yapamıyorsanız bile kendi bloğunuzu oluşturabilir onun üzerinde çalışmalar yapabilirsiniz. Çünkü kitaplardan öğrendiğimiz teoride kalıyor ve bu bilgileri hayata geçirmek daha farklı.

 Yeniliklere Açık Olmak

Değişen, gelişen her alanda aktif olarak rol almalısınız. Ben artık bu işi biliyorum demek etkileşimleri kaçırmanızı sağlayabilir. Yenilikleri takip etmeli, anlamaya çalışmalı ve üzerine gitmelisiniz.

 7/24 Aktif Olmak

Gece yarısı bir olay oluyor, buna bakmamalıyım diyemiyorsunuz. Örneğin, Türk Milli Takımı bir başarı kazanıyor, anında attığınız tweet ile sabah attığınız tweet arasında etkileşim farkı, hayli fazla oluyor. Tüketimin hızlı olduğu bir sektörde olaylara anında karşılık vermenin, markanız adına kazanımları da fazla oluyor.

 Sertifikalarınızı Tamamlamak

Öncelikli olarak Adwords sertifikanızı tamamlamalısınız, Adwords işi yapsanız da yapmasanız da. Dil bilgisi kurallarına önem vermelisiniz, bu konuda eğitimler alabilirsiniz. Seminerleri takip etmeli, ve katılımcı olmalısınız.

 Teşekkürler

Seçkin ÖZDEMİR 

Yaşar Üniversitesi - Sosyal Medya Uzmanı

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Bensu Tekin

Bensu Tekin

[email protected]

Yaşar Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 1

Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..