Blog

Sosyal Mühendislik Nedir?

Sosyal Mühendislik Nedir?

Sosyal mühendislik, sosyal davranışları anlamaya ve zaman zaman büyük ölçüde etkilemeye çalışan bir "sosyal bilim" disiplinidir. Bu bilim dalı oldukça keskin bir çizgidedir, ne demek istediğimizi birazdan çok iyi anlayacaksınız. Çünkü tarih boyunca bu derece faydalı bir alan kötü amaçlı da kullanılmıştır.

Genel fikir, hedef kitle içinde istenen özellikleri üretmeye çalışmaktır. Herhangi bir sosyal mühendislik stratejisi, hedef demografideki değişimi yapay olarak etkileyen güvenilir bir yöntem sağlamak için büyük ve kaliteli bir bilgi kaynağına dayanır.

Sosyal Mühendislik Nedir? 1

Önemli sebepler için kullanılabilse de, insanlık tarihi kötü niyetli ve açıkçası soykırım sonuçları için kullanılan sosyal mühendislik örnekleri ile doludur.

Geçmişte Almanya'daki Ulusal Sosyalistlerden Rusya'daki Sovyetler Birliği'ne kadar birçok otoriter hükümet, vatandaşlarının davranış ve tutumlarını temelden değiştirmek için sosyal mühendislik tekniklerini kullandı.

Her iki örnekte de genel halk arasındaki kişisel değerleri ve özel ilişkileri değiştirmek için gazete, kitap, film, sanat ve hatta mimarlık gibi medya kullanıldı.

Bazı durumlarda, Çin ve Kamboçya gibi ülkelerde isim vermek için zorla yer değiştirme ya da geleneksel sistemlerin ayaklanması bir kaç tanedir. Bunların hepsi çok sık, büyük ıstırap ve trajediye neden oldu.

Ancak sosyal mühendislik, dünyadaki diğer otoriter olmayan ülkeler tarafından düzenli olarak kullanılmaktadır. Bu stratejiler, sonuçları daha önce otoriter rejimlerin (örneğin, "Uyuşturucular Savaşı", sigara karşıtı kampanyalar, vb.) Kullandıkları kadar geniş kapsamlı kapsamda olabileceği kademeli işler olma eğilimindedir.

Aynı zamanda düzenli olarak çevrimdışı ve çevrimiçi suçlular tarafından düzenli olarak kullanılmaktadır.
 


Toplumsal bir mühendis nasıl olur?
Sosyal Mühendislik Nedir? 2

Sosyal mühendisler, hedef bir kişiyi ikna etmek ya da aldatmak ya da belirli bir görevi ya da eylemi gerçekleştirmelerini sağlamak için demografik özellikleri almak için çeşitli faaliyetlerde bulunan uzmanlardır. Bu, kişisel veya diğer hassas bilgilerin ifşa edilmesi veya sosyal mühendisin kendisine yetkisiz erişim sağlaması yoluyla olabilir.

Sosyal mühendisler ya suçlu olabilirler, devlet memurları olabilir ya da özel kuruluşlar için çalışabilirler. İkincisi ile ilgili olarak, sosyal mühendisler müşteriler tarafından "harekete geçirme çağrıları" nı yapmaya çalışmak için çeşitli faaliyetler kullanırlar.

Bu, dijital araçlar (e-posta gibi), pazarlama kampanyaları yoluyla veya fiziksel olarak gerçek dünyada olabilir.

Suç faaliyetlerine atıfta bulunurken, sosyal mühendisler yeni bir şey değil. Ortak bakışta, daha yaygın olarak “con-men” veya “güven hileci” olarak bilinir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..