Blog

Çevresi Geniş (Network) Kişilerin 4 Ortak Özelliği!

Sosyal (Network) Kişilerin 4 Ortak Özelliği!

İş hayatı söz konusu olduğunda kendinizi daha sonraki aşamalara hazırlamak adına bazı adımlar atmanız gerekir ve genel olarak bu adımlar sizlerin iş ya da özel hayatınızda kendinize kattığınız yeni yüzlerle gerçekleşir. Sosyal olmak, yeni kişiler tanımak ve tanıdığınız kişilerle ilerleyen aşamada bir şeyler yapabilecek konuma gelmek bu yüzden önemlidir.

Network, iş hayatında geniş bağlantılara sahip olma anlamı taşır ve çoğu zaman etkinlik türü şeylerde kişilerin etkileşim haline girmesi adına verilen kısa aralara networking denir. Peki networking neden bu denli önemlidir?

Aslına bakarsanız sadece günümüz değil, bu konu geçmişi de geleceği de kapsıyor ve bunun temelinde kesinlikle esnaflık olduğuna inanıyorum. Çünkü bu süreç müşteri kazanmakla para kazanmak arasında var olan ayrımı doğru yapan kişilerce oluşturulmuş gibi.


Network sahibi kişilerin 4 ortak özelliği

İnsan odaklı olmak
Sosyal (Network) Kişilerin 4 Ortak Özelliği!

İnsan ilişkileri iş hayatında gerçekten ciddi bir yere sahiptir. Başarı kesinlikle güçlü insan ilişkilerinden geçer. İletişim kurma becerilerinizi ne kadar iyi kullanabilirseniz bu size her zaman kazanç olarak geri dönüş sağlar. Sorulacak soruları iyi seçebilmek için karşınızdaki kişi hakkında fikir sahibi olmalı, kendinizi de iyi tanıtmalısınız. Unutmamalı ki bu tanışma aşamasında kendini iyi ifade edenler, birbiriyle bağlantılı yeni kişilerle tanışma fırsatını daha kolay yakalıyor.Yardımsever olmak
Sosyal (Network) Kişilerin 4 Ortak Özelliği!

Eğer bir ekosistem söz konusu ise yalnız büyümek fayda sağlamaz, bu yüzden birlikte kazanmaya, birlikte başarmaya odaklı olmanızda fayda var ki bu madde diğerlerine nazaran daha fazla önem arz ediyor.
 Sabırlı olmak

Sosyal (Network) Kişilerin 4 Ortak Özelliği!
Güzel yarınlar için vasat bugünleri heba etmekten korkmayın. Beklentinizi geleceğe yatırın arkadaşlar. Her zaman karşınıza fırsatlar gelecektir korkmayın.

Herhangi bir konu için iletişime geçmek istediğiniz kişiye hemen ulaşamayabilir ve cevap alamayabilirsiniz. Böylesi bir durumda da moralinizi bozmamanız gerekiyor, çünkü ulaşmaya çalıştığınız kişi yoğun veya stresli bir dönemden geçiyor olabilir.

Ağınızdaki kişilerin size ne zaman yardımcı olacağını bilmeniz mümkün değil. Bugün tanıştığınız kişi size yıllar sonra da yardımcı olabilir. Bu noktada sabırlı ve ağınıza eklediğiniz kişiler konusunda da seçici olmanız gerekiyor.
 Kaliteli kişi ağı oluşturmak

Sosyal (Network) Kişilerin 4 Ortak Özelliği!
Network söz konusu olduğunda ağınızı geniş tutmak ne kadar önemliyse, kaliteli tutmak da o derece önemlidir. Yani vasıflı insanların bir arada olduğu bir toplulukda faydalı işlerin gerçekleşmesi oldukça mümkündür. Burada bahsettiğimiz vasıf kişilerin doluluk oranları ile alakalıdır çünkü günümüzde diploma; aynı anda her şeyi sağlamıyor. Yani bilgi belki, lakin pratik ve yaratıcılık bu kişisel bir şeydir ve bu da konuya ilişkin yetkinlik verebilir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..