Blog

Sosyoloji Bölümü Hakkında Tüm Merak Edilenler!

Sosyoloji Bölümü Hakkında Tüm Merak Edilenler!

 Sosyoloji, terim anlamına geçmeden önce kelimeye bir bakış attığımızda "sosyo"dan bu bilim dalının toplum ile alakalı olduğunu anlayabiliriz ki bir diğer adı toplum bilimidir. Toplum ve insanın etkileşimi üzerinde çalışmalar gerçekleştiren bu bilim dalı toplumsal yani sosyolojik çalışmaları kendine baz alır ve buna göre çıkarımlar yapar. Bu disiplin insanların neden ve nasıl bir toplum içinde düzenli yaşadıkları kadar bireylerin veya birlik, grup ya da kurum üyelerinin nasıl yaşadığına da odaklanmıştır.

Sosyoloji bölümünün son yıllarda ciddi anlamda talep gördüğünü belirtirken bir de bu bölümü Bahçeşehir Üniversitesi'nde okuyan arkadaşımızdan dinleyelim!

 Sosyoloji Bölümünü duydunuz mu?
sosyoloji bölümü hakkında tüm merak edilenler! 1

Yükselen bir bilim dalı olan sosyoloji bölümü içeriğinde düşünsel analiz yeteneklerini geliştirici küresel farkındalık içerisinde felsefi, ekonomik, siyasi anlamlardaki uygulamaları anlayan, uygulayan ve geliştiren bizler gibi bireyler yetiştirmeyi amaçlar. Kendi okulum olan Bahçeşehir Üniversitesinde lisans eğitimimiz boyunca tarih, siyaset bilimi, edebiyat ve antropoloji gibi birçok alanda uzmanlaşmış akademisyenlerle beraber bu bilim dalında kendimi en güzel şekilde eğitebileceğime inanıyorum. Bölümü ve içeriğini daha rahat anlayabilmeniz için aşağıdaki linkten Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji bölümü lisans programını inceleyebilirsiniz.


Sosyoloji bölümü ders içerikleri hakkında bilgi almak için tıklayınız!

 


 

Sosyoloji Mezunları ne İş Yapar ?
sosyoloji bölümü hakkında tüm merak edilenler! 2

Multidisipliner bir bölüm olduğu için birçok alanda iş imkanı sunar. Bölüme girerken ilgimi çeken özelliklerinin dışında bu kadar fazla çalışma alanı olduğunu bilmek hem benim hem de siz değerli aday öğrenciler için mutluluk verici bir haber olacaktır.

 • Basın ve medya kuruluşları
 • Araştırma şirketleri 
 • Sanayi ve ticaret işletmeleri
 • Düşünce kuruluşları
 • Yerel yönetimler
 • Halkla ilişkiler ve insan kaynakları 
 • Sivil toplum kuruluşları
 • Şirketlerin araştırma-geliştirme alanları
 • Çeşitli eğitim kuruluşları
   


Sosyoloji Eğitimi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?
sosyoloji bölümü hakkında tüm merak edilenler! 3
Doğru üniversite seçimi hem akademik hayatınız hem de mezun olduktan sonraki iş yaşantınız için çok önemli. Özellikle sosyoloji gibi multdisipliner bir bölüm için. Bölüm öğretmenlerinizi iyi araştırmalı ve seçiminizi yaparken bunları da düşünmelisiniz.

Staj alanlarını iyi araştırmalı sempozyumlara, konferanslara ve benzeri etkinliklere katılarak kendinizi geliştirmelisiniz. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

  Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..