Blog

Sosyoloji Nedir? Sosyoloji Mezunları Ne İş Yapar?

Sosyoloji Nedir? Sosyoloji Mezunları Ne İş Yapar?

Eşit Ağırlık alanında lise öğrenimine devam edenlerin , üniversite aşamasında en fazla tercih ettiği bölümlerden bir tanesi de sosyoloji bölümüdür. Bu bölüm hakkında bilmeniz gerekenler ise aynen şöyle;

Ülkemizde sosyoloji bölümü Fen- Edebiyat fakültelerinin neredeyse tamamında mevcut olup, mezun sayısı oldukça fazla bir bölümdür. Sosyoloji bölümü 2000 yılına kadar ülkemizde psikoloji alanıyla birlikte eğitim verip lisans tezinin yazıldığı konuya göre uzmanlaşıldığı bir alandı.

Sosyoloji bölümü mezunu ne iş yapar?

Sosyoloji Nedir? Sosyoloji Mezunları Ne İş Yapar? 12

Sosyoloji mezunları eğlenceli bir üniversite hayatı geçirmektedirler. Bir yandan toplum bilimini öğrenirken diğer yandan insan davranışlarını inceleyen, komşu fakültelere tuğla gibi kitaplardan sınavlar yapılırken eğlenceli filmlerden sınav olan öğrenciler maalesef bitirdiklerinde işsizlik canavarıyla yüzleşmektedir.

Sosyoloji mezunları için iş imkanları 
Sosyoloji Nedir? Sosyoloji Mezunları Ne İş Yapar? 123

Ülkemizde birçok sektör henüz gelişimini tamamlamamış tamamlayanlar ise henüz hak ettiği değeri görememiştir. Hal böyle olunca sosyoloji mezunları da diğer bir çok bölüm mezunları gibi (Tıp, Eczacılık gibi bölümleri saymazsak)hak ettiği şartlarda çalışamamaktadır. 2018 yılı itibariyle özel sektörde kamuya nispeten daha fazla iş olanağı olduğunu söyleyebiliriz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..