Blog

Yeşil rengi logolar için neden önemlidir?

Starbucks, Spotify ve Bunlar Gibi Dünyaca Ünlü Markalar Neden Yeşil Renk Logo Kullanıyor?

Renkler, her biri birbirinden farklı anlamları içinde barındıran ve insanlarda bir şeyler çağrıştırmayı başaran renkler. İşte tam olarak da konumuz bu aslında.

Starbucks, Spotify , Animal Planet ve daha bir sürü markanın son yıllarda yeşil ve tonlarıyla fazlaca haşır neşir olduğuna tanık olduk. Ve yine bu markaların gerçekleştirmiş oldukları yeşil devrimleri ile birlikte verimi de arttırdıklarını duymuş olduk. Nasıl bir renk markalara bu denli etki edebilir diye soruyorsanız cevabı için hemen aşağıya göz gezdirmenizde fayda var.


Yeşil renk, müşterilerde nasıl bir his uyandırıyor?
 

Yeşil, renk olarak baktığımızda mavi ve sarının karışımı sonucu ortaya çıkmış bir ara renktir. İçinde yer alan mavinin tonuna göre açılır ya da koyulaşır. Basit anlamı buydu elbette ama aslında yeşil renk, görsel ve zihinsel çağrışımlar arasında geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu yelpaze hakkında örnek vermemiz gerekirse ;

yeşil temalı alanlarda yapılan etkinlikler, mesela ailenizle birlikte gittiğiniz bir piknik, ya da yalın ayak çimlerde yaptığınız gezinti , temiz hava , hatta ve hatta bir işlemi doğru gerçekleştirdiğnizde yanan yeşil imleçten trafik lambasında geçebilirsiniz anlamı taşıyan ışığa kadar birçok şeyi sayabiliriz.

Bu açıdan baktığımızda yeşil, bir başka katkıda bulunan faktör olarak insan gözünde görülebilen renk spektrumunda diğer renklerden daha büyük bir kısmını kapladığı anlamına gelir; yani bir yeşil türü, diğerlerinden tamamen daha farklı ilişkilere sahip olabilir.

Örneğin; karanlık bir orman yeşili oldukça erkeksi, geleneksel ve sakinleştirici olabilirken, kireç yeşili (spotify'ı düşünün) yüksek bir enerji seviyesine sahiptir. Ormanlardan kirecine kadar olan bu doğal yeşil renk tayfı alanlar sakin ve canlandırıcı olarak algılanır. tüm bu anlatılanların ortak bir noktasına sahip olduğunuzu fark etmişsinizdir: yeşilin genel bir olumlu mesajı var.

yeşil renk iyileştirme gücüne sahiptir ve insan gözünün görebileceği en dinlendirici ve rahatlatıcı renk olarak anlaşılır.
 

ikincil (ara) bir renk olarak yeşili ele aldığımızda; serin ve sıcak olan bu iki rengin (sarı - mavi) doğal dengesi nedeniyle huzurlu ve istikrarlı olarak kabul edilir. Aynı zamanda, yenilenme, kendini kontrol ve uyum duygusunu geliştirdiğinden depresyona ve oto-kontrole yardımcı olur. Bu nedenle olacaktır ki, televizyon konukları sahneye çıkmadan önce dinlenmek ve gerginliği üzerlerinden atmak için "yeşil bir odada" bekletilir.

Bu derece faydası olan rengin elbette ters etki yaratabilme ihtimalleri de söz konusudur. Mesela kişileri psikolojik olarak tembelliğe teşvik eden bir yapısı olduğu da söylenir.

Bu kadar anlattıktan sonra, yeşili logolarında barındıran bazı dünya markalarını sizlere aktaralım!

Spotify

 Spotify, markaları için ilginç yeşil tonları seçme geçmişine sahiptir. Çarpıcı olmayı ve enerji yaymayı ön planda tutan bu marka için yeşil rengi, başlangıçta sadece, kimsenin o zaman yeşil kullanmadığı ve öne çıkmasını istediği için seçilmiş olsa da sonradan bu renkte gerçekleştirilen ton değişimleri aslında bilinçli bir tercih yapıldığını göstermiş oldu.

İlk hali daha koyu ve gölgeli olan Spotify logosu sonralarda her akıllı cihazda görmeye alıştığımız halini aldı.

Spotify'ın logo tasarımcısı olarak bilinen Tobias Van Schneider'in de bu logoyu tasarlarken neler düşündüğünü şu sözlerle açıklamış; eski logoda yer alan yeşil için "yükselmek için çaresiz olan kasvetli bir brokoli"şeklinde betimlemiş.Yeni logo için ise modern olmasının yanısıra tam ekran yapıldığında gözü yormayan , kolay kabul edilebilir ve enerjik olduğunu dile getirmiş.

Spotify, müzik sektöründe olmakla birlikte, logolarının endüstrideki canlılığını yansıtmasını istiyor; bu yüzden de yeni tasarımının bir parçası olarak seçilen neon yeşil de tamamen modern ve taze görünme kaygısından başka bir şey olarak gözükmüyor.
 

Starbucks

Dünya'nın en ünlü ve en değerli kahve markası olarak bilinen ve yine bu sayede belki de en fazla bilinen yeşil logosuna sahip olan markasıdır dersek yalan söylemiş ya da abartmış olmayız.

Starbucks'ın bu renkleri seçmesinde ise bir kahve dükkanında yer alması amaçlanan sükunetin ve ayrıcalığın yansıtılması içinmiş. 

starbucks yeşil logo univerlist

Yetkililere göre ise logonun yeşil olmasında saklı olan bir başka amaç ise ;
Starbucks'ın yeşili, ürününde istikrar ve tutarlılık belirtmek değil, uluslararası barış sağlamayı amaçlıyor. Bu yüzden ötürü starbucks kafelerinin rahatlatıcı yerler olması amaçlanmıştır. 

 

BP

İngiltere'nin ve dünyanın en büyük yakıt firmalarından bir tanesi olan British Petrol'ün (BP) logosunda hakim olan renkler yeşil ve sarı olarak karşımıza çıkıyor.

BP firması, biyoyakıt, rüzgar ve güneş enerjisi uygulamaları dahil olmak üzere çeşitli yenilenebilir enerji faaliyetlerini yürüttüğü biliniyor ve bu da çevre korumacılığı uygulamaları ile BP'nin yeşil logosunun günümüz ekonomisine oldukça uygun bir yansımaya sahip olduğunu söylemek için yeterlidir.

Bu konuda araştırmalara devam edersek daha fazlasına da rastlayacağımız aşikar. Çünkü yeşil birçok alanda tercih edilen bir renk olarak kendisini çoktan kanıtlamıştır. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..