Blog

Stephen Curry'i Kazanarak Dünya Çapında Nam Salan "Under Armour" ve Efsane Hikayesi!

Stephen Curry'i Kazanarak Dünya Çapında Nam Salan "Under Armour" ve Efsane Hikayesi!

Basketbolun son yıllarda fenomen isimleri haline gelmiş olan bir isim olan Stephen Curry, ard arda gelen şampiyonluklarda büyük pay sahibiydi elbette, ancak başarısı yalnızca bununla kısıtlı kalmıyor çünkü o bir markayı kocaman bir dünya markası haline de getirenlerden biri oldu! Karşınızda Under Armour markası ve Stephen Curry'i kazanmak adına yaptıkları tüm hamleler, gerçekten bu ekibe şapka çıkartacaksınız!

Stephen Curry, NBA sahalarına adım attığı günden itibaren gelecek vaat eden bir oyuncu olarak biliniyordu. Hatta şanssız sakatlıklarına rağmen Golden State Warriors cephesinde belki de tarihinde gördüğü en iyi isimlerden bir tanesi. Tabii bunu ön görenler yalnızca basketbol severler değildi ki marka sahipleri de bu ismin peşindeydi ve Curry ile çalışmayı deyimi yerindeyse deliler gibi isteyen bir marka vardı ki o da daha çok NFL ligi takımlarına ürün üretimi yapan Under Armour firmasıydı ve 2012 yılından beri yıldız ismi takip etmeye başlamışlar. Hatta yalnızca takip etmekle kalmamışlar ve her sene gelirse diye ona özel tasarımlar da gerçekleştirmişler.

stephen curry kent bazemore 1

Serimizin bu bölümünde Under Armour’ın ayakkabı satışlarını bir senede %350 oranında arttıran adamı kadrosuna katmak için ne kurnazlıklar yaptığını ve hiç beklenmedik isimlerin ayakkabı piyasasını alt üst edecek bu kararda ne denli etkili olduğunu anlatacağız.

Basketbol dünyasında bu markanın ürünlerini giyen bazı oyuncular vardı ki bu isimler de aslında yıldız olma yolunda ilerleyen isimlerdi. Brandon Jennings, Kent Bazemore gibi isimler de aslında Curry ile yakın dönemlerde NBA'e adım atmışlardı ki Jennings yalnız kalan yıldız ve Bazemore ise draft dahi edilmeden Golden State Warriors'a katılmıştı markaların ilgisini çekmeyen çaylak olarak biliniyordu fakat belki de bu isimler Curry'i getirmek için büyük bir öneme sahipti.

Üzerinden zaman geçiyordu ve Amerikan spor giyim markası Nike oyuncuların %78'inin ayaklarına hitap ediyordu. Ama GSW'nin çaylağı Bazemore iyi bir basketbolcu olduğu kadar iyi de bir esnaf çıktı ve her maç sonrası fazladan antrenmanlara kalmaya başlayarak tıpkı kendisi gibi maç sonrası idman yapan Curry ile çaylak olmasına rağmen iyi arkadaş olmayı başardı.

under armour

Bazemore'un menajeri Under Armour ile imzalamalarında aslında markaya Batı Konferası Finallerinde yer alma fırsatını verdiğini söylemişti ki evet gerçekten de öyle olacaktı. Üst yönetime de bu durum iletildikten sonra 2009 yılından beri markanın hayallerini süsteleyen Curry için somut bir adım atılmış oldu. Her ne kadar kimse Bazemore'a inanmamış olsa da bu umudu yeşertmek adına marka Bazemore'u hediyelere boğdu.

"Evimde Mobilyam Yoktu!"

kent bazemore stephen curry

Evet Oakland'ta yaşayan ve garantisi olmadığı gibi getirisi de yüksek olmayan çaylak kotnratıyla NBA'de bulunan Kent Bazemore evine gelen Under Armour kargosunu şöyle ifade ediyor:

"Under Armour ilk kargosunda bana yaklaşık 19 kutu ayakkabı yolladı. Evimde mobilyam bile yoktu. Sadece onlarca UA kutuları ve şişme bir yatağım vardı. Warriors ile çaylak senemde garantisi olmayan bir kontratım vardı, eğer takıma giremezsem o kadar malzemeyle ne yapacağıma dair en ufak bir fikrim yoktu."

 

 

Çaylak olmasına rağmen Bazemore birçok isimden daha fazla özel kıyafete ve ayakkabıya sahip olmuştu ki Kent bir sezon boyunca maç başına ortalama 2-3 dakika oynuyordu fakat 70 tane ayakkabısı vardı.

Aynı kolej takımından gelen ikilinin dostluğu pekiştikçe taşlar da yerine oturmaya başladı ve maç sonrası idmanlarında Bazemore Curry'e kendi ürünlerini övgü dolu sözlerle anlatmaya devam ediyordu. Ve Bazemore onu şöyle ifade ediyor:

 “Bir parçası olduğum her şey hakkında konuşurum ve böbürlenirim. Bu sıralar Steph bana diğer marka ile olan kontratının dolduğunu söyledi. Ben de ona ‘Under Armour’a gel ve kendi ayakkabına sahip ol’ dedim. Bu sırada Under Armour’dan kimseyle konuşmamıştım. Steph’e bir sürü söz veriyordum fakat hiç biri için onay almamıştım"

Ve bu dialogların ardından Nike ile sözleşmesi bitmek üzere olan Curry Under Armour ile görüşme fikrine sıcak bakmaya başlar.

“Her gün Bazemore’u 3-4 kere arıyordum. Steph ile konuştun mu? Steph ile konuştun mu? Neredeyiz?” 

Bazemore'un taktikleri işe yarar ve menajerler yöneticiler konu üzerine devreye girer. Üst yönetimin heyecanı günde 3-4 kez Kent Bazemore'u aramaları ile sonuçlanır ve her seferinde UA Basketbol Sorumlusu Kris Stone : 

“Her gün Bazemore’u 3-4 kere arıyordum. Steph ile konuştun mu? Steph ile konuştun mu? Neredeyiz?” 

şeklinde konuşur ve sonunda o beklenen toplantı ayarlanır. İşte beklenen o soru Curry'den gelir:

 

 “Bazemore için bu kadar şey yapıyorsunuz, peki benim için ne yapcaksınız?

 

olur. Toplantıdan sonra ise Curry Bazemore’a mesaj ile Under Armour’a geçebileceğini çoktan yazmıştır. 

Mutlu son söz konusu olduğunda marka Bazemore'u bol 0'lı şekilde ödüllendirmeyi asla unutmaz ve Bazemore'un yıldız olma yolunda Atlanta Hawks'a transferiyle marka ile olan bağını devam ettirmektedir. Kaldı ki UA Bazemore'a olan minnetini yalnızca bu şekilde ödemiyor; Bazemore'un mezun olduğu lise olan Old Dominion'a sponsor oldular ve Nike'ın verdiği rakamın tam 7 katını verdiler.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..