Blog

Stephen hawking

Stephen Hawking hayata veda etti !

Ünlü fizikçi ve yazar Stephen Hawking 76 yaşında vefat etti!

Ünlü İngiliz evrenbilimci ve fizik profesörü Stephen Hawking'in ölüm haberini Hawking'in çocukları Lucy, Robert ve Tim verdi. Yayınladıkları açıklamada, "Onu sonsuza kadar özleyeceğiz." ifadeleri yer aldı.Yine aynı açıklamada;

"Sevgili babamızı bugün kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Çok büyük bir bilim insanı, çalışmaları ve mirası yıllarca yaşayacak olağanüstü bir kişiydi" dedi. "Onun cesareti ve sebatlı çalışmaları pek çok insana ilham verdi" diyen çocukları "Onu sonsuza kadar özleyeceğiz"ifadelerini kullandı.

Hawking, Albert Einstein'den sonraki en büyük dahi olarak kabul ediliyordu ve en ilginç ayrıntı ise Hawking'in ölüm günü Einstein'ın 139. doğum gününe denk geliyor.

Stephen Hawking henüz 21 yaşında ALS hastalığına yakalanmış ve git gide hastalığının seviyesi ilerlemiştir, ama, buna rağmen çalışmalarını hiçbir şekilde aksatmamıştır. Tedavisi olmayan Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığının motor nöronlarının zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bir hastalık olduğunu söyleyebilriz. Fakat bu hastalık Hawking’i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkum etmiştir. Bu yüzden günümüzde birçok insan kendisini tekerlekli sandalyesiz hatırlayamaz. Henüz 1960'ların başında yakalanmış olduğu bu hastalık 1985 yılına gelindiğinde sesini kaybetmesine de sebep olmuştur ve o günden itibaren insanlarla iletişimini bilgisayar sayesinde seslendirilen yazılarla gerçekleştirmiştir. 


Hawking hakkında bahsedilecek onlarca çalışma ve onlarca şey var en basitinden ;  bilimsel uğraşlarında ve günlük yaşantısında çevresinden ve kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili iddialarıyla bugün bilim insanları arasında dünyada en çok tanınan isimdi. Kitapları, 40 dile çevrildi; evrenle ilgili teorik bilgilerini popüler hale getirmek için gereken maddi bağımsızlığı sağlayacak ve Cambridge Üniversitesi’ndeki uygulamalı matematik ve teorik fizik laboratuarını geliştirecek kadar çok sattı.

BİLİMSEL ÇALIŞMALARI

Temel çalışma alanı evrenin prensipleri üzerinedir. Roger Penrose ile birlikte Albert Einstein'in uzay-zamanını(Space-time) kapsayan Genel Görelilik Kuramı'nın genelleştirerek Her Şeyin Teorisi'ne giden yolun açılmasının gerektiğini düşünerek bu alana yoğunlaştı. Tekillik(Singularity) Teorisi bu amaçla ortaya kondu. Buna göre tekillik nedir?

Sorunun cevabı sonsuz kütleyi; son derece küçük bir alanda tutan tek boyutlu bir nokta olmasıdır. Tekillik içinde yerçekimi teorik olarak sonsuza ulaşır ve uzay-zamanı sonsuz şekilde büker. Tekillik noktasında bilinen fizik kuralları tamamen kaybedilir. Bu çalışmayla Roger Penrose ve Stephen Hawking Tekillik noktasını kanıtlayarak Büyük Patlama Teorisinin'nin öne sürdüğü büyük patlamadan önce evrenin bir tekillikten ibaret olduğunu öne sürmüşlerdir. S. Hawking bir diğer çalışması olan Hawking Radyasyonu'nu ise söyle açıklar:

Kara delikler birbirinin zıttı olan negatif ve pozitif atomları ayrıştırıyor ve farklı davranışlara sokuyordu. Bir kara delik negatif atomları kendine çekerken pozitif atomları ise itiyordu. Bu, pozitif atomların saf enerjiye dönüşümüne kadar enerji üretmesini sağlıyordu. Bu enerji yüzünden tekilliğe dik bir açıyla gözlemlenen ışımalar Hawking Işıması olarak adlandırıldı.

Ünlü fizikçinin akıllarda kalan birkaç sözü ;

“Hayatım boyunca büyük sorularla yüzleşmekten büyük zevk aldım ve onlara bilimsel yanıtlar vermeye çabaladım. Belki de bu yüzden fizik üzerine yazdığım kitaplarla Madonna’nın seks üzerine yazdığı kitaplardan daha çok kitap sattım.”

“Sessiz insanlar en gürültülü zihinlere sahiptir.”

“Uzaya yayılmadığımız sürece insan ırkının önümüzdeki binyıllarda hayatta kalabileceğini sanmıyorum. Bir tek gezegenin başına gelen çok sayıda kaza var. Ama ben bir iyimserim. Yıldızlara ulaşacağımıza inanıyorum.”

“Yapay zeka, yeryüzünde insan ırkının sonunu getirebilir.”

“Kara delikleri göz önünde tuttuğumuzda, belli ki Tanrı yalnızca zar atmakla kalmıyor, ayrıca gözleri kapalı oynuyor ve ara sıra da zarları görülemeyecek yerlere atıyor.”

“Eğer biz de bilim adamlarının anladığı şekilde nükleer savaşın ve bunun getireceği yıkımın etkilerini görebilirsek, insanoğlunun eylemlerinin ve teknolojinin de bir şekilde iklim değişikliğine neden olduğunu, belki de sonsuza kadar dünya üzerindeki yaşamı etkilediğini öğreniriz…”

“Bir süper kahraman olmayı seçecek olsam Süpermen olurdum. Süpermen’de bende olmayan her şey var.”


Hawking ayrıca geçtiğimiz yıllarda sevilen dizi "The Big Bang Theory" ye de konuk olmuştur ve dehaların hayatını konu alan diziye renk katmıştır.


Ek olarak 2015 yılında "Her şeyin Teorisi" adlı biyografi filminin de konusuydu. Ünlü fizikçiyi "Fantastik Canavarlar" filminden hatırlayabileceğiniz Eddie Redmayne canlandırmıştır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..