Blog

Steve Jobs'a Göre Başarılı Bir E-Mail Hazırlamanın Yolları!

Steve Jobs'a Göre Başarılı Bir E-posta Hazırlamanın Yolları!

Kuşkusuz, Apple'ın kurucu ortağı ve vizyon sahibi Steve Jobs hayatı boyunca binlerce e-posta yazdı. Nispeten az sayıda kişi kamuoyu ile paylaşılmıştır ve bunların çoğu müşteri şikayetlerine kısa yanıtlardır.

Ancak Jobs'un yazılı iletişimi kullandığı ustaca yolu gösteren birkaç yol var. Sadece bir örneğe bakalım ve bundan hangi dersleri çıkarabileceğimizi görelim.

[Not: Bu e-posta, Apple'a karşı ABD davasında kanıt olarak kullanıldığında, şirketi antitröst yasalarını ihlal ederek E-Kitapların fiyatını yükseltmek için komplo kurmakla suçladı. Apple suçlu bulundu, ancak şirket yanlış bir şey yaptığını reddetti ve temyiz sürecinde karar verdi. ABD Yüksek Mahkemesi nihayet Apple'ın temyizini dinlemeyi reddetti, yani şirketin 450 milyon dolarlık bir ödeme yapması gerekiyordu.]

Bağlam;
2010 yılında Jobs ve Apple iPad'i piyasaya sürmeye hazırlanıyorlardı. Önemli bir özellik, tabletin Amazon'un Kindle'sine benzeyen bir e-okuyucu olarak işlev gösterebilmesidir (birkaç yıldır çıkmıştı). Tabii ki, Apple'ın iTunes mağazasına kitap eklemek isteyen yayıncılar ne kadar çok olursa, iPad o kadar cazip gelecektir.

Dört büyük yayıncı daha önce oturum açmıştı, ancak bir diğeri HarperCollins bekliyordu.

Müzakereler sonunda Jobs ve News Corp.'da (HarperCollins'in ana şirketi) yönetici olan James Murdoch arasında önemli bir konuşma etrafında yoğunlaştı. Murdoch, şirketinin (ve ortaklarının) Apple'ın özellikle "Apple fiyatlandırmasının hızlandırılması" konusunda sunduğu şartları kabul edebileceğine ikna olmamıştı.

İşler, HC'yi katılmaya ikna etmeye çalışmak için bir e-posta yazmaya devam etti.

İşte söyledikleri:

James,

Teklifimiz, her kitabın ciltli fiyatına dayanarak e-kitap perakende fiyatı için üst sınırı belirler. Bunu yapmamızın nedeni, çevrimiçi olarak çok fazla içerik satma deneyimimizle, e-kitap pazarının 12,99 $ veya 14,99 $ 'dan daha yüksek fiyatlandırma ile başarılı olabileceğini düşünmüyoruz. Heck, Amazon bu kitapları 9.99 dolara satıyor ve kim bilir, belki de haklılar ve 12.99 dolarda bile başarısız olacağız. Ancak teklif ettiğimiz fiyatları denemeye hazırız. Daha yüksek fiyatlarla denemek istemiyoruz çünkü hepimizin başarısız olacağından eminiz.

Gördüğüm gibi, HC aşağıdaki seçeneklere sahiptir:

1. Apple ile atın ve 12,99 $ ve 14,99 $ gerçek bir ana ebooks pazarı oluşturmak için hepimiz bu bir deneyin yapabilirsiniz bakın.

2. Amazon ile $ 9.99'dan devam edin. Kısa vadede biraz daha fazla para kazanacaksınız, ancak orta vadede Amazon size 9.99 doların yüzde 70'ini ödeyeceklerini söyleyecek. Onların da hissedarları var.

3. Kitaplarınızı Amazon'dan uzak tutun. Müşterilerin e-kitaplarınızı satın almasının bir yolu olmadan, onları çalacaktır. Bu korsanlığın başlangıcı olacak ve bir kez başladıktan sonra onu durduramayacaksınız. Güven bana, bunun kendi gözlerimle olduğunu gördüm.

Belki bir şeyleri kaçırıyorum ama başka alternatif göremiyorum. Yapıyor musun?

Saygılarımızla,
Steve

Bu e-postada çok değerli dersler var. Onları parçalayalım.


Alıcının adını kullanır
Steve Jobs'a Göre Başarılı Bir E-Mail Hazırlamanın Yolları! 1

Bu e-posta, en az iki gün önce başlamış olan daha büyük bir dizinin yalnızca bir parçasıdır. İşlerin Murdoch'a adıyla hitap etmesine gerek yoktu. Peki, neden yaptı?

Elbette Jobs'un zihnini okuyamayız. Ancak bir kişinin adını kullanmak bağlantıyı yeniden kurar ve güven oluşturulmasına yardımcı olur. Diyor ki: Bak, seni tanıyorum. Beni tanıyor musun. Burada aynı taraftayız.

Paket Servisi: Her e-postaya, özellikle yazışmalar başladıktan sonra, kişinin adıyla başlamanızı önermiyorum. Ancak, bir noktaya değinmeye veya ortak bir zemin oluşturmaya çalışıyorsanız, Dale Carnegie'nin ünlü sözlerini hatırlayın:

"Bir kişinin adı, o kişiye herhangi bir dilde en tatlı ve en önemli sestir."
 


İyi düşünülmüş
Steve Jobs'a Göre Başarılı Bir E-Mail Hazırlamanın Yolları! 2

Jobs'un bu e-postayı oluşturmasının ne kadar sürdüğünü bilmiyorum, ancak birkaç dakikadan fazla olduğunu varsayabiliriz. Konumunu, basit, anlaşılır terimlerle açık bir şekilde açıklar.

"Heck, Amazon bu kitapları 9.99 dolardan satıyor ve kim bilir, belki de haklılar ve 12.99 dolardan bile başarısız olacağız," diyor Jobs. "Ama teklif ettiğimiz fiyatları denemeye istekliyiz. Daha yüksek fiyatlarla denemeye istekli değiliz çünkü hepimizin başarısız olacağından eminiz."

Bu dil konuşmaya açık, savunmasızdır ve Apple'ın en iyi atışını yapan, eylem önyargısı izleyen ve herhangi bir hatadan öğrenmeye hazırlayan resmini boyar.

HarperCollins'in üç seçeneğini açıkça dile getirmek için işler devam ediyor. Bunları sıralarken Murdoch'un karar vermesini sağlama çabalarında karmaşık bir meseleyi daha da basitleştirir.


Paket Servisi: Bir e-posta hazırlarken zaman ayırın. İlişkiyi ikna etme, etkileme veya daha fazla geliştirme girişimi olsun, başka bir kişiyi gerçekten etkileme fırsatı olarak düşünün. Önemli bir e-postaysa, bir taslak yazın ve ardından yalnız bırakın. Yeniden okumak ve düzenlemek için daha sonra tekrar gelin. E-postayı diğer kişinin gözünden okumayı deneyin.

 • Açık ve mantıklı mı?
 • Adil ve dengeli mi?
 • Okuması kolay mı? (İşler gibi numaralar veya madde işaretleri kullanmak yardımcı olabilir.)
 • Eminim daha sonra burada yazdığım bir şeyden pişman olmayacağım mı?
 • Çok fazla yazmamaya dikkat ettim mi?

Her soruya güvenle evet yanıtı verene kadar işlemi birkaç kez tekrarlayın.

Ayrıca, e-postalarınızı yazarken kapsamlı jargonu etkilemeye veya kullanmaya çalışmanıza gerek yoktur. İnsanlar, hatta amirleriniz - ve özellikle de eşleriniz - diğer taraftaki gerçek bir kişiyle uğraşmayı takdir ederler.

Sesinizi duyduğunuzdan emin olun.
 


İyi yazılmış
Steve Jobs'a Göre Başarılı Bir E-Mail Hazırlamanın Yolları! 3

Konuşmalı ve gerçek özensiz olmak zorunda değildir. Açık düşünme, daha açık bir yazım sağlar ve bunun tersi de geçerlidir.

Örneğin, İşler e-postası boyunca uygun bir şekilde kullanıldığını fark edebilirsiniz:

 • Kapitalizasyon
 • Noktalama
 • Yazım
 • Dilbilgisi
 • Sözdizimi
 • Bu ilk denemede şans eseri mi geldi?
   

 

Bahse girme

Paket servisi olan restoran: Günümüzde çoğu e-postanın ne kadar özensiz olduğuna şaşıyorum. Yazınıza dikkat ederseniz, düşüncelerinizin ağırlığını anlamak ve taşımak daha kolay olacaktır. Detaylara dikkat ederek, akranlar arasında öne çıkacak ve daha iyi bir izlenim bırakacaksınız.


 


Duygusal olarak zeki
Hiç kimse bir karara baskı altında kaldıklarını ya da bu gücün onlardan alındığını hissetmek istemiyor.

Bu yüzden bu e-postadaki son satır en güçlü:

"Belki bir şey eksik ama başka alternatif görmüyorum. Öyle mi?"

İki basit cümle, 13 kelime ile Jobs eş zamanlı olarak güven ve alçakgönüllü iletişim kurar. Topu Murdoch'un mahkemesine geri atar ve ona geri itme veya çözüm sunma fırsatı verir.

İki gün içinde HarperCollins Apple'ın şartlarını kabul edecekti.

Paket Servisi: İletişim ortağınızın sadece oyundaki bir piyon değil, sürecin bir parçası olduklarını hissettiğinden emin olun. Başkalarını dinlemeye, endişelerini dikkate almaya ve hataları kabul etmeye istekli olun.

Bunu yaparak, güven aşılayacaksınız. Sorunları daha çabuk ilerletmekle kalmayacak, aynı zamanda sorunları ve endişeleri en baştan ele alarak etkili bir şekilde yapacaksınız.


Oturumu kapatmayı kullanır
Jobs'un mesajını sona erdirme şeklinin çoğunu düşünmeyebilirsiniz. Aslında, konuşmanın devam etmesi beklenen böyle bir e-postada, İşler sorusuyla bitebilirdi. Ancak unutmayın ki, imzalama alıcının okuduğu son şeydir bu yüzden tabiri caizse "üstte kiraz" olabilir. Bu hızlı küçük “saygılar”, ilk adıyla birlikte, işleri kişisel ve saygılı tutar.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

  Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..