Blog

Stresten Kurtulmak mı? Yoksa Onunla Başa Çıkabilmek mi?

Stresten Kurtulmak mı? Yoksa Onunla Başa Çıkabilmek mi?

Stres, birçok başarıyı gölgeleyen ya da gecikmesine sebep olan en büyük sorunlardan bir tanesidir. Eğer onunla başa çıkabiliyorsanız o zaman her zaman bir şeylerin üstesinden gelebileceğinize inanıyorsunuz demektir. Eğer başa çıkamıyorsanız, karşılaştığınız her şeyin hiç beklemediğiniz anda size zorla dayatıldığını iddia edebilirsiniz.
 

Eğer ki siz bahsettiğimiz ilk gruba dahilseniz yani başa çıkma konusunda kendinizden eminseniz mutlaka her şeyin sizin elinizde olduğunun farkındasınız demektir. Yani öyle ya da böyle gidişatı belirleyen yalnızca sizsinizdir.

Eğer ki siz ikinci türe dahilseniz, o zaman sizler bir rüzgarın sizi olduğunuz yerden alıp bilmediğiniz bir başka noktaya bırakmasını beklersiniz. Çünkü kendi iradeniz sizin için kapının dışındadır ve sadece ayak uydurmayı seçersiniz. 

Ne yapmalı?
stresle nasıl başa çıkabiliriz?

Evet arkadaşlar, bildiğiniz her şeyi unutun ve ilk kuralın kendinize güven duymanız gerektiğini kafanızda en önemli noktada konumlandırın. Sonrasında da karşılaştığınız durumları bir şekilde sınıflandırın. Kimileri sizi tatmin eden iyi dönemler olacakken kimileri de sizi mutsuzluğa sürükleyen kötü dönemler olacaktır. Önemli olan zamanların farkında olmanızdır.

Peki kötü dönemlerin farkında olmak size ne kazandırır?

Stresten Kurtulmak mı? Yoksa Onunla Başa Çıkabilmek mi? 1
Kendine güvenen insanlar, kötü dönemlerde asla inandıklarından vazgeçmiyorlar, bizzat o dönemlerde sahip oldukları olumsuzlukları ekarte etmek için daha fazla efor sarf ediyorlar ki yine o kötü dönemin içinde var olan iyiliği bulabiliyorlar. Bu da halk arasında umut olarak adlandırılıyor. İnancını yitirmeyen insanlar gün boyunca karşılaştıkları baskıya boyun eğmezler, çünkü sakin kalıp, kendilerine olan güvenleri ile buz dağını rahatça aşarlar.

Kaygılanmak, bir insanda bulunması gereken duygulardan bir tanesidir. Çünkü belirli bir dozda stres ya da kaygı, kişinin motivasyonunu olumlu yönde etkileyebiliyor. Yani önemli olan stresten kurtulmak değil, onunla başa çıkabilmektir.

Hepimiz stresli koşullar altında yaşamanın ciddi fiziksel ve duygusal sonuçları olduğunu biliyoruz. Öyleyse neden stres düzeylerimizi azaltmak ve hayatımızı iyileştirmek için harekete geçmekte bu kadar sorun yaşıyoruz?

Kontrollü bir bünye birçok başarısızlığı devre dışı bırakabileceği gibi öte yandan psikolojik ve fizyolojik birçok rahatsızlığı da hayatımızdan uzak tutar. Uzmanların belirttiği üzere stresin fazla olduğu insanlarda hipertansiyon, panik atatk ve obezite gibi hastalıklar hatrı sayılır bir şekilde gözlemleniyor.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..