Blog

Tarih Bölümü Nedir ? Tarih Mezunları Ne İş Yapar?

Tarih Bölümü Nedir ? Tarih Mezunları Ne İş Yapar?

Kimileri üniversite sıralarında sadece bilim dalları üzerine uzmanlaşmak ister ve tercihlerini buna göre yapar. Tarih bölümü de bunlardan bir tanesidir.

Elbette tarih bölümüne geçiş yapmadan önce kısaca tarih nedire bakmamız gerekir. Tarih, geçmişte yaşamış insanların ve toplumların birbirleriyle olan ilişkilerini yer ve zaman göstererek neden sonuç ilişkisi içerisinde, belgelere dayalı nesnel bir biçimde inceleyen bir bilim dalı tanımlamasını ilkokul sıralarından itibaren duyduğunuza emin gibiyiz.

Tarih Bölümü Nedir ? Tarih Mezunları Ne İş Yapar?
Bir diğer tanım olarak tarih ise; insanların eylem ve düşüncelerinin gelişimini, olayların ekonomik ve düşünsel nedenlerini ve bu nedenlerin birbirleriyle ilişkilerini açıklayan bir disiplindir. Tarih bölümünde geçmişte olan ve halen gelişmekte olan toplumsal, özellikle siyasal olaylar incelenerek oluş nedenleri ve ilişkileri üzerinde durulur.
​​​​​​​Tarih bölümü nedir?


Tarih bölümü ise, yukarıdaki tanım çerçevesinde öğrencilerin hem yurt içinde hem de yurt dışında devlet ve vakıf üniversitelerinde 4 yıl boyunca eğitim gördükleri bölümdür. Bu bölüm, üniversitelerin Fen-Edebiyat Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Beşeri Bilimler Fakültesi gibi fakültelerine bağlıdır. Tarih bölümünde zorunlu ve seçmeli dersler bulunmaktadır. Bazı bölümlerde bitirme tezi bulunmaktadır. Bu bölümünün genel olarak amacı bölüm öğrencilerine insanlık ve dünya hakkında geniş bir tarih bilgisi ve bakış açısı kazandırmaktır.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..