Blog

Tarihte İlk Kez Görüntülenen Kara Delik'in Fotoğraflanmasında Önemli Rol Oynayan Bir Türk "Feryal Özel"

Tarihte İlk Kez Görüntülenen Kara Delik'in Fotoğraflanmasında Önemli Rol Oynayan Bir Türk "Feryal Özel"

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Bilim Vakfı yetkililerince gururla ve heyecanla açıklanan bugüne dek ilk kez görüntülenmiş olan Kara Delik'in yankıları sürerken bir yandan da bu Kara Delik'in görüntülenmesinde önemli pay sahibi olan isimlerden bir tanesinin de bir Türk olduğu ortaya çıktı. Evet arkadaşlar Astrofizik dalında Prof. Dr. olan Feryal Özel bu çalışmada ciddi bir paya sahip ve bu gururu bizlere yaşattığı için kendisini tebrik etmenin yanında bu başarının altında yatan gerçekleri de sizlere açıklamayı bir borç bildik.

Hepimizi gururlandıran bu değerli insanı gelin daha yakından tanıyalım.

 


 

Prof. Dr. Feryal Özel kimdir?
feryat özel kimdir

Feryal Özel 27 Mayıs 1975 yılında doğmuş tamamı doktor olan ebeveynlerden oluşan bir ailenin kızıdır. Üsküdar Amerikan Lisesi'nden mezun olduktan ve 1996 yılında Columbia Üniversitesi'nde Fizik ve Uygulamalı Matematik eğitimini okul ikinciliği ve "Yüksek Onur Derecesi" ile almasının ardından, 1997'de Kopenhag "Niels Bohr Institute"'de fizik üzerine yüksek lisansını bitirdi. 2002 yılında da Harvard Üniversitesi'nde astrofizik üzerine doktorasını tamamlayan Özel, adının ilk kez 2003 yılında dünyanın en tanınmış bilim insanları ile birlikte "Büyük fikirler" listesine alınmasıyla tanındı. 2002 yılında NASA İleri Araştırmalar Enstitüsü'nde görev yaptı. 2005'te profesör olan Feryal Özel evli ve iki çocuk annesi olup, birçok ödül, takdir ve burs kazanmış, Türkiye ve dünya basınına haber olmuştur. Feryal Özel halen Arizona Üniversitesi'nde çalışmalarını sürdürmektedir.

 

 


Aldığı ödüller ve burslar
 

Türk Bilimsel ve Teknik Araştırma Vakfı Akademik Bursu
Hubble Doktora Sonrası Bursu 2002-2005
Değerli Bilim Adamı Ödülü, Daughters Atatürk Vakfı 2003
Keck Bursu, Institute for Advanced Study 2002
Van Vleck Bursu, Harvard Üniversitesi 1999
Kostrup Ödülü, Niels Bohr Enstitüsü 1.997
Niels Bohr Enstitüsü Yüksek Lisans Bursu 1996-1997
1996 Uygulamalı Matematik Fakültesi Ödülü, Columbia Üniversitesi 1996
Fu Vakfı Bursu, Columbia Üniversitesi 1994-1996
CERN Araştırma Bursu 1.995
1992-1994 Türk Sağlık ve Eğitim Vakfı Bursu 1992-1994

 


 

Ve duyurunun yapıldığı o güne gelelim. Bu astrofizikçilerden biri de Prof.Dr.Feryal Özel'di. Kendisi konuyla ilgili şu paylaşımda bulundu:
feryal özel kimdir

"Kişisel bir not düşeyim... Bu konu üzerinde 20 yıldır çalışıyorum, karadeliklerin fotoğraf boyutlarını tahmin ettiğim 2000 tarihli makalemden beri. Bu an, uzun süredir beklediğim tatlı bir an."

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..