Blog

Tek Bir Kariyer Devri Kapanıyor mu? Çok Kariyerlilik Nedir?

Tek Bir Kariyer Devri Kapanıyor mu? Çok Kariyerlilik Nedir?

İnsan doğar, büyür, yaşlanana kadar çalışır ve sonrasında emekliliğinin tadını çıkartır. Çocukken her şey oldukça güzeldir çünkü sorumluluk bütünüyle ailededir. Eğitim hayatında kademeler ilerledikçe sorumluluklar yavaş yavaş omuzlarımızda belirmeye başlar ki bunlardan en hissedileni hiç şüphesiz üniversiteyi kazanmakla başlar.

Geçmiş eğitim kültüründe insanlara her zaman dayatılan şey, hangi bölümü okuyorsanız bu sizin hayatınızın sonuna dek yapmanız gereken meslek olacakmış gibi hissedilirdi ki o dönemler için haklılardı aslında. Fakat günümüzde gelinen noktada düzen bütünüyle interaktif olunca artık herkes merak ettiği konular hakkında birçok kaynaktan yeterince bilgiye erişebiliyor. Bu da beraberinde farklı bir algıyı daha getirir. O da işverenlerin çok yönlü beklentilerini.

Bilgiye bu denli kolay ulaşılabiliyorsa haliyle işveren de, çalışanından mutlaka yüksek beklenti içerisinde olabiliyor ve sonuna kadar verim almayı amaçlıyor olabilir.

İşveren konusunu da bir kenara bırakacak olursak, aslında kişinin kendi mutluluğu için de birden fazla kariyer her zaman faydalı olur. En basitinden bu size özgüven olarak yansır ve ilgi alanlarınıza göre yeni üretkenlikler cezbedebilir.

Tek Bir Kariyer Devri Kapanıyor mu? Çok Kariyerlilik Nedir? 1
Örnek vermek gerekirse, sırf bir departmanda mühendis olduğunuz için, müzikal kariyeriniz olamayacağı anlamını kesinlikle taşımaz. Ya da bir avukat kod yazmak istiyorsa yazabilmeli. Belki de bu yazıyı okuyan kişi olarak sizin de bölümünüz ve kalbinizde yatan aslan arasında aynı ikilemi düşünüyorsunuzdur. Hayal olarak kalmasına müsaade etmeyin, evet yorulacaksınız ama bu size mutluluk olarak geri dönecek.Tek bir kariyer yolculuğunda günden güne tükeniyor gibi hissetmek ve bunun asla değişmeyeceğine düşünmek de hiç kolay değil. Dolayısıyla en iyisi iki şeyi birden yapmak. İki kariyer, birinden hep daha iyidir. Ve emin olun iki kariyere bağlı kalarak her ikisi için de faydalar sağlayacaksınız.

 


Bunu nasıl yapabiliriz?
Tek Bir Kariyer Devri Kapanıyor mu? Çok Kariyerlilik Nedir? 2
Renkli bir arkadaş çevresi


Kariyeriniz konusunda bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız kesinlikle yapmanız gereken şey farklı çevrelerden ve alanlardan arkadaşlar edinmenizdir. Çünkü birbirinden farklı vizyonlar sizlere bambaşka kapılar açabilir. Yani sırf ekonomistsiniz diye çevrenizde bulunan herkesin parayı bilmesi gerekmez. 

Farklı işlerde çalışırken, fikirlerin nerede etkileşime girdiğini ve daha önemlisi nerede etkileşime girmeleri gerektiğini tanımlayabilirsiniz. Disiplinlerarası düşüncenin somutlaşmış örneği olan Steve Jobs'ı bu konuda örnek alabilirsiniz.

Meraklarını ve tutkularını takip ettiğinde, yeni kariyerlerine de ışık getireceksin. Bu seni daha çok tatmin edecek. Birden fazla iş yaparak, hepsini daha iyi yapmayı başarabilirsin.


 


Hobilerinizin üzerine gidin

Bugüne dek hobi olarak uğraştığınız ilgileriniz söz konusuysa bunların size iş olarak dönebileceğini ya da yeni bir kariyer olarak dönebileceğini düşünmeye başlayın.

Dünya üzerinde bu türden hobileri ile kendine fayda sağlamayı başarmış çok fazla insan var. Hatta bazıları çoktan ikinci kariyerlerini dahi oluşturdu. Ülkemizde dahi birçok örneğini görmeniz mümkün. Başarılı bir aktörün müzisyen olduğuna da tanık olduk, bir doktorun aktör olduğuna da. Bütünüyle tutkudan doğan yeni bir kariyer daha.

Kim bilir? Belki de her sabah işe giden mühendis gerçekte iyi bir sanatçıdır? 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..