Blog

Tenis

Tenis Tarihinin En Başarılı 15 İsmi

Tenis, son yıllarda ciddi bir izleyen kitlesine ulaşmaya başlamış elit spor dalları arasında en popüler olarak gösterilen spor dalıdır. Elit diyoruz çünkü sporun yapıldığı alanların maliyetlerinin yüksekliğinden tutun da sporu izlemeye gelenlerin giyim kuşamından maç boyunca çıt çıkartamamalarına kadar zor şartları olduğunu söylemek mümkün.Bu yazımızda hepimizin izlerken “Ne varmış ki bu teniste vuruyorsun topa gidiyor, ben bile yaparım” dediği aslında göründüğü kadar kolay olmayan tenis sporunda ulaşılması zor başarılara ulaşmış gelmiş geçmiş en iyi 15 tenisçiyi sizler için derledik. İyi okumalar!


15 - Björn Borg 


İsveçli raket 16 yıl aktif tenis oynamıştır ve teklerde 5 Wimbledon, 6 Fransa Açık olmak üzere 11 tane Grand Slam şampiyonluğuna ulaşmayı başarmıştır.


14 –John McEnroeABD’li raket 15 yıllık kariyeri boyunca teklerde 7, çiftlerde 9 ve karışık çiftlerde 1 Grand Slam şampiyonluğu yaşamış. Ayrıca McEnroe kariyeri boyunca 77 ATP kupası kazanmayı başarmış. 

13-Andre AgassiABD’li raket 4 Grand Slam’i de kazanabilen nadir isimlerden biridir. Kariyerinde toplamda 8 tane Grand Slam şampiyonluğu vardır.

12-Steffi GrafTenis oynamaya 4 yaşında başlayan Alman raket, 377 hafta ile kadınlarda dünyanın en uzun süre 1 numarada kalan tenisçisi olmuştur.  22 Grand Slam şampiyonluğuyla da en çok Grand Slam kazanan 2. tenisçidir.


11-Pete Sampras 


Bir diğer Amerikalı raket Sampras, 14 yıllık kariyerine tam 14 tane Grand Slam şampiyonluğu sığdırmış.


10-Martina NavratilovaGelmiş geçmiş en başarılı kadın tenisçilerden olan Çek raket tam anlamıyla bir kupa avcısı. Teklerde 18, çiftlerde 31( ki bu tüm zamanların rekoru) ve karışık çiftlerde 10 olmak üzere toplamda 59 Grand Slam kazanmış. Tüm kariyeri boyunca ise teklerde 167, çiftlerde ise 177 kupanın sahibi olmuş.


9-Jimmy Connors


Amerikalı raket kariyeri boyunca 268 hafta dünya sıralamasının ilk sırasında kalmayı başarmıştır ve kendisinin 12 Grand Slam şampiyonluğu bulunmakta. 


8-Boris BeckerHenüz 17 yaşındayken Wimbledon’ı kazanarak bu turnuvayı kazanan en genç oyuncu olmuş Alman raket, kariyeri boyunca 6 kez tekler Grand Slam şampiyonluğu yaşamış. Ve de Olimpiyatlarda altın madalyaya ulaşmayı başarmış

7-Rod Laver


Avustralyanın gelmiş geçmiş en başarılı tenisçisi Laver, toplamda 11 tekler,  6 çiftler olmak üzere 17 Grand Slam şampiyonluğuna sahip.

6-Chris Evert


Kariyeri boyunca 7 Fransa Açık şampiyonluğu ile kırdığı rekor dahil olmak üzere toplam 18 Grand Slam tekler şampiyonluğu bulunmaktadır. Çiftlerde de 3 Grand Slam şampiyonluğu elde etmiştir. Evert kariyerinde kazandığı 1309 maça karşılık 146 mağlubiyetle tenis tarihindeki tüm profesyonel raketlerin üzerinde bir başarıya imza atmıştır.


5- Novak Djokovic


Sırp raket şu ana kadar 13 tane Grand Slam şampiyonluğuna sahip. Çağımızın en başarılı tenisçilerinden olan Djokovic halen aktif olarak tenis oynamaktadır


4-Maria SharapovaRus raket 4 Grand Slam’i de kazanmış nadir tenisçilerden birisi. 5 tekler, 3 çiftler olmak üzere 8 Grand Slam şampiyonluğu bulunmakta. Ayrıca kendisi maçlar sırasında 100 desibeli aşan çığlıkları ile ünlenmiş ve sayısız kez uyarılara maruz kalmıştır. 

3-Serena Williams

Amerikalı raketin 23 Grand Slam şampiyonluğu bulunmakta Çift kadınlarda üç, tek kadınlarda bir olimpiyat altın madalyası vardır. Serena Williams bu zaferleriyle şimdiden tenis dünyasının en önemli oyuncularından birisi olmuştur.

2-Rafael Nadal İspanyol raket bir sezonda toprak, çim ve sert zeminde grand slam kazanan tek erkek tenisçidir. Tenis tarihinde bir Grand Slam’i (Fransa Açık) 9 kez kazanan ilk tenisçi oldu. Toplamda 15 Grand Slam şampiyonluğu bulunmakta.

1-Roger Federer


İsviçreli raket namıdiğer “Majesteleri”, Dünya sıralamasında birinci sırada daha önce art arda 237 hafta ve toplamda 302 hafta kalarak bir rekor kırmıştır. Ocak 2010 itibarıyla art arda 23 Grand Slam yarı finali oynayarak kendisinden önceki rekoru yaklaşık olarak ikiye katlamıştır. Ayrıca Federer 29 Grand Slam finalinde oynayan ilk oyuncudur. Toplamda 19 Grand Slam şampiyonluğu bulunmakta.

 

Univerlist ile hangi üniversitede tenis kortu olduğuna bakabilirsiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 1

Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..