Blog

Bilgisayar Mühendisi Murat Ödemiş

Tercih Edecek Adaylar için, Murat Ödemiş Bilgisayar Mühendisliğini Anlattı!

UniverList olarak, üniversiteye hazırlanan aday öğrencilerin kendilerine en uygun üniversiteyi bulması için çalışıyor, üniversite adaylarına özel içerik üretiyoruz. Bu hafta çocukluktan bu yana bilgisayar ile iç içe ve tek ideali olan Bilgisayar Mühendisliğini okumuş ve gerekli başarılara sahip olmuş Murat Ödemiş yeni tercih yapacak öğrenciler için, Bilgisayar Mühendisliği hakkında bilgiler verecek.

 

1-  Bilgisayar Mühendisliğini Nasıl Seçtin ?

Aslında benim maceram 2006’lı yıllarda başladı diyebilirim. O zamanlar, benim bildiğim kadarıyla yazılım mühendisliği yoktu. Ortaokul, Lise dönemimden beri sürekli bilgisayarla ilgileniyor olmam, sürekli bir şeyler üretmeye çalışıyor olmam beni hem girişimcilik yoluna hem de bilgisayar mühendisliği bölümüne sürükledi.

 

2-  Mezuna Kalmak mı Yoksa herhangi bir bölüme gitmek mi ?

Aslında ben 3. senemde bilgisayar mühendisliğine girdim :). Herkesin aklındaki soru herhangi bir bölüme mi girmeliyim yoksa, istediğim bölüm için bir sene daha beklemeli miyim ? Ben beklemiştim. Aile baskısı vs. tabiki olacak, ben o konuda biraz daha şanslıydım orada ailem de bilgisayar mühendisi olmam için destekliyordu. Fakat idealleriniz neyse mutlaka peşinden gitmeniz gerekiyor. Burda ana kaynak motivasyonunuzu düşürmeden, sonuca odaklanıp her defasında bir fazlasını yapmaya çalışmak olmalı.


 

3- Motivasyon Kaynağınız Nedir ?

Burda çok sevdiğim bir örnek var aslında ; siz ne kadar spor yaparsanız, o kadar kas yapar ve o kadar iyi bir sporcu olursunuz. Ben de ortaokuldan beri bilgisayarla ilgilendiğim ve bir şeyler yapmaya çalıştığım için bu alanda antrenmanlı olmak benim için avantaj idi diyebilirim. O yüzden ben Üniversiteye girdikten sonra benden çok yüksek puanla dahi girmiş biri olsa bile onlara karşı çok daha fazla başarılı oldum. Benim için bu süreç çok daha hızlı ilerledi ve böyle olduğu için bir fark yarattığınızı söyleyebilirim. Benim için hızla ilerleyen bu süreç, master ve doktora aşamasına kadar geldi. Akademik tarafta da şu an araştırma görevliliği yapıyorum. Bu aslında hiç aklımda olmayan bir şeydi.


4- Vakıf Üniversitesinin size ne gibi avantajları oldu ?

 

Burada kesinlikle devlet üniversiteleri vakıf üniversitelerinden daha iyidir, ya da vakıf üniversiteleri devlet üniversitelerinde daha iyidir diyemem. Burada bölüm seçmek sizin için önemli. Burada da seçtiğiniz üniversitedeki akademisyen kadrosuna bakacaksınız. Çünkü örneğin yazılım mühendisliği arkadaşlar için ; öncelikle sizin çok oyun oynuyor olmanız, çok iyi bir oyun programcısı olacağınızı göstermiyor. Orada da ne kadar emek sarf eder, çile çekersiniz o kadar iyi olacaksınız. Burada dikkat edilmesi gereken X üniversitesinin yazılım mühendisliği bölümünü seçeceksiniz, o bölümün kadrosunda oyun programlama ile geçmişi olan bir hoca yoksa, orayı seçmenizin pek bir anlamı olmayacaktır. Tabiki o üniversitede farklı uzmanlıklar, başarılar elde etmiş hocalar vardır, bence seçeceğiniz bölümün hocalarından,müfredatlarına, nasıl ders işlediklerine kadar her şeyi araştırmalısınız.

 

5-  Vakıf Üniversitesinde burslu/burssuz öğrenci ayrımı var mı ?

 

Bu soruya vereceğim cevap tamamen benim kişisel deneyimlerimden edinmiş olduğum bir cevap olacak. Öncelikle ben burslu/burssuz öğrencilere programlama dersi vermiş biri olarak, hem de bu sıralarda ders almış biri olarak şunu söyleyebilirim bilgisayar ve yazılım mühendisliği özelinde bir fark yok. Fark şu şekilde var diyebilirim, burslu gelen bir öğrenci belirli bir çalışma disiplininden geliyor, belirli bir matematik, fizik bilgisiyle geliyor. Tabiki bu bilgi birikimine sahip bir kişi diğerlerine göre fark yaratabiliyor. Fakat bilgisayar/yazılım mühendisliği kişisel yeteneğin, çalışmanın ve çabalamanın çok fark yarattığı bir alan. Yani kişi ne kadar çaba sarf edip bir şeyler yapmaya çalışırsa o kadar başarılı olabiliyor diyebilirim. Şöyle örnekler gördüm, benim okuduğum sınıfta da, öğrencilerimden de 100% burslu girmiş bir öğrenci hiç başarılı olamıyor, kod yazmayı hiç sevmiyor, yanlış bölüm tercihi yapmış. Başarısız olarak bazen bölüm değiştiriyor ya da düşük bir ortalamayla mezun oluyor. Diğer yandan tamamen ücretli girmiş burssuz bir öğrenci, daha önceden sürekli bunlarla uğraşmış, maalesef çok ders çalışmamış diyebilirim fakat bu tarz durumlarda çok fark yaratıyor. Tabiki bu yetmiyor, teorik olan derslerdeki(matematik, fizik gibi) eksikliklerini bu süreçte kapatırsa, o zaman diğer arkadaşlarına karşı net bir fark yaratmış oluyor. Sonuç olarak olarak son sınıfa geldiğinizde kim daha çok çalışmışsa kim daha çok emek harcamışsa o başarılı oluyor.6-  Çift Anadal, Yandal, Erasmus gibi imkanlar tercihlerde etkili olmalı mı ?

 

Bu tarz imkanlar tabiki çok önemli imkanlar. Fakat ben kişisel fikir olarak bunların çok fazla tercih sebebi olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu süreçte tercihleriniz, yapacağınız şeyler ve ilgi alanlarınız çok değişiyor. Örneğin siz çift anadal yapıcam diye üniversiteye giriyorsunuz fakat diğer yandan normal okuduğunuz bölüm dersleriniz çok ağır, bu yüzden bu ana derslerinizi etkileyecek olabilir, tabiki bu herkes için geçerli değil. Burada benim tavsiyem, üniversiteyi çift anadal,yandal ya da erasmus imkanı olduğu için seçmek değil bunların hepsine yolda karar vermek olmalı. Siz yolda bunlara karar vererek bu tarz imkanların hepsinden faydalanabilirsiniz. Ben kişisel deneyim olarak şunu gördüm; Üniversiteye girdikten sonra, erasmusa gitmeyi, yandal yapmayı vb. şeyleri kafaya koymuş herkes bunları yapabiliyor. Çünkü iş çalışmaktan geçiyor.

 

7- Bilgisayar Mühendisliği ile Yazılım Mühendisliği arasındaki fark nedir ?

 

Yazılım mühendisliği bilgisayar mühendisliğinin arasından kopmuş bir daldır. Çoğu mühendislikte olduğu gibi. Bilgisayar mühendisliğinde biraz daha donanım ağırlıklı ve bu işin mutfağına inen, mikroişlemciler, donanıma yazılım yazacak konular ağırlıklı şekilde işleniyor. Yazılım mühendisliğinde ise, yazılım mühendisleri kod yazar yazılım yapar diye bir şey yok. Bilgisayar mühendisleri de kod yazar, yazılım mühendisi de kod yazar, bilgisayar programcılığı okuyan biri de kod yazar. Yazılım mühendisleri bu yazılım süreçlerinin yönetilmesi, test aşamaları, projelerin yönetilmesi gibi biraz daha yönetimsel taraflara kayar. Bilgisayar mühendisi ise ülkemizde daha çok donanıma yazılım yazarak, donanımlar üzerinde çalışarak faydalı olur. Burada şunu söyleyebilirim, eğer hedefiniz yazılım süreçleri ve yöneticilik tarafına kaymak istiyorsanız, yazılım mühendisliğini tercih edebilirsiniz. Ama donanım ve elektrik elektronik sizin çok ilginizi çekiyorsa, o bilgisayarın içini bu hızın, RAM’in ne olduğunu merak ediyorsanız, Bilgisayar Mühendisliği sizin için daha iyi bir tercihtir diyebilirim.

 

8- Bu alanda çalışanlar nasıl bir gelir elde ediyor ?

Bizim şöyle bir avantajımız var diğer mühendislere göre, laptopumuzu alıp herhangi bir cafeye gidip açtığımızda yurtdışına ya da yurt içine her yere iş yapabilir, freelance olarak çalışabiliriz ve saatlikte olsa, aylıkta olsa çok güzel paralar kazanabiliriz. Örneğin bizim UniverList’e de ilanlar geliyor, bize gelen ilanlar arasında biz kişinin bölümüne, puanına, Türkiye’de kaçıncı olduğuna, hangi Üniversiteden mezun olduğuna bakmıyoruz. Bugüne kadar neleri yapmış, hangi projeleri yapmış hatta bu da yeterli değil bugüne kadar kaç kişiyle beraber proje yapmışsına bakıyoruz. Ortak proje yapabiliyor musun, kaç kişiye katkıda bulunmuşsun gibi sorular yöneltiyoruz. Bunları sağlayan bir kişi gerek yurt dışında gerekse yurt içinde kendisi çok iyi yerlere gelebiliyor. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Orhan Erbaş

Orhan Erbaş

[email protected]

Full Stack Developer

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..