Blog

Tim Cook'tan Tarihe Geçen Mezuniyet Konuşması!

Tim Cook'tan Tarihe Geçen Mezuniyet Konuşması!

Selefinin ayak izlerini takip eden Tim Cook, 14 yıl sonra Standford Üniversitesi mezunlarına harika bir konuşma yaptı.

Apple’ın CEO’su, 2005’te Stanford’daSteve Jobs'un yaptığı konuşmada ki gibi, dünyanın en iyi konuşmalarından biri olarak değerlendirildi. “Noktaları birbirine bağlama” referansı tüm dünyaya verilmiş ve dünyanın dört bir yanındaki motivasyon konuşmacıları tarafından yaygın olarak kullanılanılır hale de gelmiştir.

Tim Cook'tan Tarihe Geçen Mezuniyet Konuşması! 2 

Tim Cook konuşmasına mezunların amaçlarını alkışlayarak başladı. Görevlerinde alçakgönüllülükle görevlerini sürdürmelerini istedi. Alçakgönüllülük hakkında konuşan Tim, yazdığı yazarı Madeleine L’Engle'a atıfta bulundu:

“Alçakgönüllülük, bir şey ya da bir başkasının üzerinde yoğunlaşarak kendini uzaklaştırıyor”.

Mezunlara, anıtsal bir şey inşa etmek için sıfırdan başlamak zorunda olmadıklarını söyledi. Öğrencileri, tıpkı bir inşaatçı gibi, parça parça inşa etmeye çağırdı.

Başka bir deyişle, hayatında ne yaparsan yap.“Oluşturucu” ol. Tim Cook eklendi.
 


Sorunlardan bahseden Tim, hepsinin insan odaklı bir sorun olduğuna inanıyor.

Cennet Bahçesinden günümüze, bizi bu karışıklığa sokan insanlığımız ve bizi çıkarmak zorunda kalacak olan şey insanlığımızdır.

Tim ayrıca “neyi inşa ettiğini ve neyi yarattığını kim olduğunu tanımla” diye de ekledi. Silikon Vadisi, modern çağdaki en devrimci icatlardan bazılarından sorumludur.

bir kaos fabrikası kurduysanız, kaosun sorumluluğunu üstlenemezsiniz. Sorumluluk almak, işleri düşünecek cesarete sahip olmak demektir.

Konuşmanın en iyi yanı, mezunlara, onlara kredi talebinde bulunmadan önce kazanmalarını söyleyerek bir gerçeklik kontrolü vermekti.

Tim dedi ki:

"Sorumluluk olmadan kredi almak isteyen çok fazla insan var. Çok değerli bir şey inşa etmeden kurdeleyi kesmek için gelen çok fazla kişi var."

Konuşmanın tamamını izleyin:

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..