Blog

"Timeboxing" Yöntemi ile Zaman Yönetimi!

"Timeboxing" Yöntemi ile Zaman Yönetimi!

Zaman, son yıllarda değeri daha da fazla bilinmeye başkanan kavramdır. Paha biçilemez çünkü geri dönüşü yoktur, bu yüzden sürekli olarak zamana karşı bir yarış içinde oluruz. Bu yarış içinde avantajlı konuma geçmek isterseniz, kesinlikle çok çalışmaktan ziyade verimli çalışmaya ihtiyaç duyarsınız. Bunu da zamanı doğru yönetme sayesinde elde edebilirsiniz.
timeboxing yöntemi nedir?1
"Timeboxing" adından da anlayabileceğimiz üzere aslında zamanı kutulara ayırma gibi bir şey. Hadi gelin hep birlikte ne olduğunu öğrenelim!

Eğer etkin bir şekilde yapmayı öğrenirseniz Timeboxing inanılmaz. Basit bir deyişle, yapılacaklar listenizi takviminizle birleştirmek için yapılan bir işlemdir.

Dolayısıyla, ‘zaman yönetimi nedir?’ Sorusu zaman zaman aklınızı geçerse zaman zamanlaması uzun bir yol kat etmenize yardımcı olabilir.

Aşağıdaki şekillerde size yardımcı olabilir:

  • Görevleri takviminizle birleştirdiğiniz için, görevleriniz hakkında en azından önümüzdeki iki gün veya bazen daha da fazla net bir fikriniz var. Böylece zamanınızı daha iyi organize edebilirsiniz.
  • Rolünüz başkalarına bağımlı olmanızı veya başkalarıyla işbirliği yapmanızı gerektiriyorsa, sizi daha iyi ve daha organize bir yere yerleştirir.
  • Sizin için bir kayıt tutar; her haftanın veya her günün sonunda, ne kadar başarılı olduğunuzu bilirsiniz.
  • Hem resmi hem de gayri resmi işleri daha iyi planlayabilmeniz için zamanınız üzerinde daha fazla özerklik ve kontrol sağlar.

Verimliliğinizi artırır ve görevleriniz ve başarılarınız hakkında daha olumlu hissetmenizi sağlar.
Parkinson Yasası'na göre, bir işi bitirmek için daha fazla zamanınız varsa, görevi bitirmek için alacağınız toplam süre de artacaktır. Bu birçok insan için geçerlidir ve zaman boksu da bununla başa çıkmada büyük yardımcı olur.

Örneğin, bir e-posta yazmak ve göndermek için 2 dakika atadıysanız, bu önemli e-postayı iki dakika içinde gönderirsiniz. Ancak, bu e-postayı çok dikkatli bir şekilde yazmak için tüm gününüz varsa, muhtemelen bütün günü alacaksınız.

Bu nedenle, çoğu insan zamanında yetersiz kalırsa ve zaman boksu Parkinson Yasası ile başa çıkmada yardımcı olur. Otomatik olarak sizi daha üretken yapar.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..