Blog

Tıp Bayramı Neden 14 Mart'ta Kutlanır?

Tıp Bayramı Neden 14 Mart'ta Kutlanır?

Bugün 14 Mart ve Tıp Bayramı olarak tarih sayfalarında yer alıyor, bizler de bu vesileyle tıp camiası ve tıbbiyeye emek vermiş herkesin bayramını kutluyoruz. Peki hiç merak ettiniz mi bugün neden tıp bayramıdır diye ?
Tıp Bayramı Neden 14 Mart'ta Kutlanır?
Tıp Bayramı'nın hikayesi neredeyse 200 yıl öncesine dayanıyor arkadaşlar. Aslına bakarsanız, bunun bir başlangıç hikayesi olduğunu söyleyebiliriz ve hikayemiz aynen şöyle;

 1827'de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, "Tıp Bayramı" olarak kutlanmaktadır.

İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart'ında işgal altındaki İstanbul'da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran'ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.

1929-1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih, Bursa'daki Yıldırım Darüşşifası'nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu.

Bir kez daha Tıp insanlarının bayramını kutluyoruz! 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..