Blog

Tıp Fakültesi Öğrencilerinin İzlemesi Gereken 10 Film!

Tıp Fakültesi Öğrencilerinin İzlemesi Gereken 10 Film!

Doktor olmak , tıp okumak ve sonrasında belki de hayat kurtarmak çok büyük bir iştir. Bu yüzden sorumluluğu fazla olduğu kadar, stresi ve yorgunluğu da oldukça fazladır. Bu yüzden tıp fakültesinde öğrenci olan arkadaşlarımıza hem ilham vermek , hem de bu arkadaşlarımızın halinden anlamanız adına sizlere film önerilerinde bulunmak istedik. 
 


 
1- Patch Adams

Bir komedi filminden çok daha fazlasıdır Patch Adams. Robin Williams’ın muhteşem oyunculuğu doğrudan camdan kalbe dokunuyor diyebiliriz. Aslına bakarsanız doktor olma tutkusuna sahip  herkese hitap eden bir filmdir. Ülkemizde bazı üniversitelerde özellikle tıp ve psikoloji öğrencilerine de derslerde izletilmekte olan duygusal bir yapımdır.
 


 

2- Wit

Wit

Kansere yakalanmış olan bir edebiyat profesörünü canlandıran ve aynı zamanda filmin senaristi olan Emma Thompson, alışılagelmiş sayılabilecek konusuna rağmen izleyenleri oldukça fazla etkiliyor. Çünkü Thompson bu filmde sık sık izleyici ile iletişim kuruyor. Nasıl mı ? İzleyin de görün.
 3- Girl, Interrupted 

20 yıllık bir film ile karşınızdayız. Bir yerde Winona Ryder, bir yerde Angelina Jolie. İki ikon aynı sahnede ve muhteşem oyunculuk. 18 ay zihinsel hastalıkları tedavi eden bir merkezde kalan Susanna Kaysen’in anılarını temel alan film, psikiyatriye ilgi duyanları heyecanlandıracak nitelikte. 
 


 

4- One Flew Over the Cuckoo’s Nest 

Guguk kuşu olarak bilinen ve bir döneme damga ödülleri toplayan bir filme geldi sıra. (Tam 5 dalda Oscar ve bir tanesi de En iyi film dalında). 1975 tarihli film aslında bir eleştiri filmi. Zihinsel hastalıkları konu alan güçlü yapım, gerçekten de Oregon’da yer alan bir akıl hastanesinde çekilmiş bir uyarlama filmdir (Ken Kesey)


 

5- Lorenzo’s Oil 

Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmin konusu; böbreküstü bezleri, sinir sistemi ve testisleri etkileyen nadir bir sistematik bozukluk olanadrenolökodistrofi (ADL) hastalığına yakalanan oğulları için şifa arayan bir ailenin hikayesi anlatılıyor. Film 1993 tarihli ve o dönemin kült filmleri arasında yerini almış muazzam bir yapımdır.
 6-  The Doctor

Kendi ailesine dahi katı davranan Kaliforniyalı kalp cerrahı olan William Hurt hastalarını da birer sayı olarak görüyor. Buz adam William Hurt karakteri gerçek hayatta da bir cerrah olan Ed Rosenbaum'un hikayesi olarak 1991 yılında film olarak yayınlandı ve kan dondurdu.
 


 

7- Awakenings 

Robin Williams ve Robert De Niro’nun başrollerini paylaştığı 1990 yapımı film, klinik araştırmanın heyecanını betimlemesi nedeniyle tıp öğrencilerini her zaman en fazla etkileyen filmdir. Üstelik hikayesi Oliver Sacks isimli bir doktorun otobiyografik romanından uyarlandığı için oldukça ilginç.
 8- Something The Lord Made 

Türkçe karşılığı "Tanrıyı oynayanlar" olan film ,Alan Rickman ve Mos Def’in baş rollerini paylaştığı HBO filmidir. Tıbbın ırk engellerini kıran siyahi kalp doktoruna odaklanıyor. Film, ders kitaplarında anlatılmayan bir öncü olan Vivien Thomas'ı anarken, Alfred Blalock'la olan karmaşık ilişkisini ve ortaklığını da konu alıyor.
 


 

9-  The Diving Bell And The Butterfly  

Gerçek hayatta yaşanmış bir hikayeye dayanan film, büyük bir başarı ve azmin hikayesini anlatıyor. Film, Fransız Elle dergisinin genel yayın yönetmeni Jean-Dominique Bauby’nin geçirdiği beyin kanaması nedeniyle vücudunun felç olmasını ve ardından sadece gözlerini kırparak kitap yazmasını konu alıyor.

 


 

10- M*A*S*H

Tıp filmleri söz konusu olunca muhtemelen akla en fazla gelenidir diyebiliriz. Robert Altman klasiği olanM*A*S*H, Kore Savaşı sırasında Mobil Ordu Cerrahi Hastanesi’nde konuşlandırılan bir tıbbi ekibin hikayesini anlatıyor. Film, en eğlenceli savaş karşıtı yapımlardan biri sayılıyor. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..