Blog

Doktor

Tıp okumak isteyenlere tavsiyeler

Tıp öğrencisi olmak

Üniversite sınavları söz konusu olduğunda sayısal puan bazında en tepeye ulaştığınızda sizi karşılayan bölüm Tıp Fakültesi olacaktır. Çünkü üniversite sınavları sonrasında bu bölümden yüksekte öğrenci kabul eden başka bir bölüm yok. Peki tıp neden bu kadar önemli?


İnsan hayatını kurtarmak , ya da hayatlarını ağrısız sızısız yaşamalarına destek olmak gibi bir misyona sahip olan tıbbiyelilerin eğitim konusunda da işleri oldukça zor.

Siz en yüksek puanları alın ve 6 yıl üniversite okuyun gibi tıp okuyanlara şakalar yapılıyor olsa da insan hayatı kurtarabilmek o kadar kolay değil demek en güzel cevap olacaktır.

 

6 yıllık eğitimden bahsettik ve bu 6 yılın ilk 4 yılı genel teorik derslerle geçer. Son iki yıl geldiğinde ise intern yani stajyer hekimlik denilen uygulamalı eğitime geçilir. Yani anlayacağınız %100 olmasa da ilk 4 yılını başarı ile tamamlayan öğrenci 5.  yıl geldiğinde artık pasif de olsa hekimliğe başlar ve meslekle tanışmış olur. Bu süreç tamamlandıktan sonra Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) na girilir ve asıl yarış bu sınavın ardından başlamış olur. Çünkü binlerce tıp öğrencisinin arasından sıyrılarak klinik dallarına ya da temel bilimler dallarına yerleşmeyi amaçlarlar.

TUS sınavı bir tıp öğrencisinin meslek hayatını belirleyen en önemli aşamasıdır. Bu sınav bundan 10-15 sene önce birkaç belli başlı üniversite arasında geçmekteydi. Çünkü sistem bugün olduğundan farklıydı. 1990’larda ve 2000’nin başlarında üç büyük şehrin üniversitesi yüksek puanla öğrenci alırken, diğerlerinin puanları daha düşük kalmaktaydı. Çapa, Cerrahpaşa, Hacettepe, Ege, Ankara tıp gibi bölümler ilk 10.000’den hatta bazıları ilk 1000’den öğrenci alırken kimi Tıp fakülteleri 50.000’lerden bile daha düşük sıralamalardan öğrenci alıyordu. Bugün ise TUS için herkes neredeyse benzer şanslara sahip. Çünkü Tıp Fakülteleri şehirlerinden bağımsız olarak hep yüksek puanlara sahipler. Haliyle ülkemizin her yerindeki fakülteler başarılı öğrenciler almaktadırlar.

Bir diğer nokta ise; bu sınavı kazanamayan veya sınava girmeyenler de doktorluklarına yine çok saygın olan aile hekimliğiyle devam etmekteler.

Tıp ile ilgili belki de en fazla dikkat çeken konu, öğrencilik süresidir. Herkesin aklına sürekli olarak 10 yıl süren öğrencilik neticesinde elle tutulur bir meslek sahibi olmuş olmak. Fakat burada atlanılan nokta, bir alan üzerine uzmanlaşmak istemeyip aile hekimliği konusunda çalışabilecek olmalarıdır.


Tıp Kazanmak İçin Ne Yapmalısınız?

Yazımızın başında da aslında sizlere bu konu hakkında oldukça net bir bilgi verdik. Sınavlarda alabileceğiniz en yüksek puanları almanız sizlere tıp fakültesi öğrencisi olabilme şansı tanır. Eğer istatistiksel bir şey ise merak ettiğiniz. En düşük hedefiniz ilk 10.000 öğrenci arasına girmek olmalıdır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..