Blog

doktor

Tıp Okuyanların Mutlaka İzlemesi Gereken 9 Dizi

Malum, tıp okuyan öğrenciler oldukça yoğunlar. Gece gündüz ders çalışıyorlar, başlarını dersten kaldırmıyorlar, yeri geliyor haftalarca kendilerini kampa alıyorlar. Ancak onlarında rahatlamaya hakları var!

İzlerken hem mesleğinize dair izlenimler edinebileceğiniz, hem de keşke mezun olduğumuzda da çalışma hayatımız bu kadar eğlenceli olsa diye iç geçireceğiniz, çoğu nostalji içeren 9 medikal diziye bir göz atalım;

SCRUBS


Durum: Final yaptı.
Sezon sayısı: 9 (182 bölüm)

Scrubs komedi dizileri arasında, 2000'den sonraki -yeni nesil- kategorisinin en iyilerinden. Bir grup stajyer doktorun aralarındaki aşk, arkadaşlık ve dostluk bağını sizi yerlere yatıracak kadar güldürerek anlatan dizide, üç adet deli karakterimiz var. Gözlerinden alevler çıkan, kötülüklerin prensi Dr.Kelso, sevecen, çılgın, aslında iyi kalpli ama kendini açmaya cesaret edemeyen Dr.Cox ve dizinin gerçek işkencecisi, baş rol stajyerimiz J.D'ye hayatı dar eden 'Janitor'.


THE GOOD DOCTOR


Durum: Devam ediyor.
Sezon sayısı: 1 (14 bölüm)

Otizm ve Savant Sendromu olan genç bir cerrahın hikayesi The Good Doctor. Shaun Murphy adlı genç doktor, pretijli bir hastanenin cerrahi ünitesinde çalışmaya başlar ve biz doktorun geçmişinde yaşadığı travmaları, hastanede çalışmaya nasıl başladığını izleyerek, yavaş yavaş hikayenin içine gireriz.


HOUSE, M.D.


Durum: Final yaptı.
Sezon sayısı: 8 (176 bölüm)

Tıpla alakası olandan olmayana, yediden yetmişe herkesin izlediği ve beğendiği House M.D.'yi bilmeyenler için kabaca tanımlarsak; tanı koyma konusunda dünyada eşi benzeri olmayan Gregory House adlı bir doktoru merkez edinen hastane dizisi. Tabii dizi bu kadar basit bir konuya sahip değil, House tam bir dahi olabilir ama çalışması inanılmaz zor ve çocuk gibi bir adamdır. Klasik dahi tiplemesine yakındır, insanı çoğu zaman delirtir fakat kalbi de pamuk gibidir.(Her ne kadar göstermeyi sevmese de) Bu dahiliğine yapılan en açık gönderme de en yakın arkadaşının adının Watson olmasıdır belki de.

Ayrıca ekibine sadece en iyileri dahil eder ve biz de her bölümde, hem hastalığı bir türlü anlaşılamayan kişilere teşhis konulmasını, hem de dünyadaki en iyi "teşhis koyma" ekibinin özel hayatına dahil oluruz.


CHICAGO HOPE


Durum: Final yaptı.
Sezon sayısı: 6 (141 bölüm)

Dizi dünyasının önemli isimlerden ve son projesi Big Little Lies olan David E.Kelly tarafından yaratılan Chicago Hope, Chicago'daki büyük bir hastanede çalışanların hikayelerini ve hayatlarını anlatan klasik bir hastane dizisi. 
Dizinin baş rolüne ise, son yıllarda Homeland'in Saul'u olarak izlediğimiz Mandy Patinkin hayat veriyor. 


DOOGIE HOWSER, M.D. 


Durum: Final yaptı.
Sezon sayısı: 4 (97 bölüm)

Resimdeki ufaklığı tanıdınız mı? Evet, kendisi Neil Patrick Harris! How I Met Your Mother dizisi ile artık tanımayan kimsenin kalmadığı, hatta bazılarının sadece o rolü ile tanıdığı usta oyunca Harris, 16 yaşında bir minik iken baş rol oynamıştı. Ergenlerin problemleri bellidir, dersleri nasıl geçeceğim, kız/erkek arkadaşım olacak mı, spora gitsem mi, ancak dahi Doogie Howser 14 yaşındadır ve bunlardan daha büyük sorunları vardır. Örneğin doktorluk yaptığı hastanenin uzmanlık programı gibi!


ST. ELSEWHERE


Durum: Final yaptı.
Sezon sayısı: 6 (137 bölüm)

Nostalji kuşağında iyice geriye gidiyoruz, yıl 1982. Adeta yıldızlar kuşağı. Denzel Washington, David Morse, Howie Mandel ve daha niceleri. Boston'ın eski ve köklü eğitim hastanesi St. Eligius'ta çalışan bir grup doktoru anlatan dizi, oldukça yüksek beğenme oranlarına ve yayınlandığı yıllarda iyi reytinglere sahipti.


GREY'S ANATOMY


Durum:Devam ediyor.
Sezon sayısı: 15

Grey's Anatomy, Seattle Grace adındaki Amerika'nın en iyi hastanelerinden birinde geçen, bir grup asistan ve uzmanın hikayesinin anlatıldığı bir hastane dizisi. İlk sezonlarda oldukça keyifli ve kemik kadrosu ile devam eden dizinin, malum, on beş yıldan sonra neredeyse tümüyle yenilenen kadrosu ile pek eski keyfi kalmamıştır denebilir.


FRASIER


Durum: Final yaptı.
Sezon sayısı: 11 (263 bölüm)

Ben artık hastane görmek istemiyorum diyenler için Frasier ilaç gibi gelecek. 80'lerin ünlü dizisi Cheers'in spin-off'u olan Frasier, Seattle'a taşınan, babası ve hizmetçisi ile yaşamaya başlayan Dr. Frasier Crane'in bir radyoda psikiyatrist olarak danışmanlık yapmasını konu edinir. Frasier'ın tam bir snob(kendini beğenmiş) kardeşi Niles ise dizi tarihinin gelmiş geçmiş en komik karakterlerinden biridir.


ER


Durum: Final yaptı.
Sezon sayısı: 15 (331 bölüm)

Evet liste sıralama belirtmiyor, evet sizin aklınızı çelmeye falan çalışmıyorum ama ER bir başka! Eğer siz de 90'lar öncesi çekilen dizileri seviyorsanız, bu dizi tam size göre. Benim için listedeki en iyi dizidir tartışmasız. 
Kendimizi savunmasız yeni stajyer John Carter'ın yerine koyarız, onunla azarı işitir, onun başarısı ile mutlu oluruz. Carol ile Ross(George Clooney) aşkının nasıl bir sona varacağını merak ederiz. Dr. Green'in ailevi problemlerine kendi kafamızda çözümler üretiriz. Benton'ın kalbini kime açacağını düşünerek annesinden bile kaygılı hale geliriz. Diyeceğim odur ki, doksanlar havası, her ne kadar yüksek çözünürlükte izlense bile yeterince düzelmeyen görüntü, çılgın kar, yirmi beş sene önceki Chicago ve her içine girdiğinizde evinizdeymişsiniz gibi hissettiren Chicago Devlet Hastanesi'ne hoş geldiniz!

Küçük bir bilgi: F.r.i.e.n.d.s'in "The One With Two Parts: Part 2" bölümünde hastaneye giden Rachel ve Monica'nın doktorları, Doug Ross ve John Carter'dır. :)

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..