Blog

univerlist trabzon görsel

Trabzon'da Öğrenci Olmak!

Şehirleri tanıtmaya devam ediyoruz. Bu kez Karadeniz'e hamsi diyarı Trabzon'a gidiyoruz. 

İklimi ve Nüfusu

  Trabzon iklimi yazın sıcak kışın ise normal soğukluktadır. Yaz aylarının ortalama sıcaklığı +32 derece dolaylarındadır. Kışın en soğuk günlerinde sıcaklık -6 dereceye kadar düşmektedir. İlkbahar ayları genellikle yağmurlu ve sislidir. Sonbahar ayları ise oldukça güzel geçer. Trabzon nemli bir iklime sahip, olup nem oranı zaman zaman  % 99'lara kadar çıkmaktadır. İç kesimlere doğru çıkıldıkça yağmur oranı da artmaktadır. En az yağmur yağan aylar Temmuz ve Ağustos ayları olup en çok kar ise Şubat ayında yağmaktadır. En soğuk aylar ocak ve şubat aylarıdır. Bu özellikleri ile birlikte Trabzon'un ikliminin ılık ve yumuşak olduğu söylenebilir. Sahilden içe doğru gidildikçe havanın daha güzel, suyun daha temiz olduğu görülür. Trabzon nüfusu 2017 yılına göre 786.326'dir. 

trabzon univerlist

Ulaşımı;

 

  Trabzon Uluslararası Havalimanına her gün THY ve özel şirketlere ait uçakların, yurtiçi ve yurtdışına direk ve aktarmalı uçuşları ile yabancı ülkelerden uçak trafiği olmaktadır. Trabzon Havalimanı, bölgenin en büyük havalimanıdır. Şehir merkezine uzaklığı 4 km’dir. Havaalanına ulaşım için; Servis Hareket Yerleri: Beşirli UzunkumOtel, Orhan Petrol Ofisi Önü. Servis Kalkış Saatleri : Trabzon Havalimanına inen tüm uçuşlar için servis düzenlenmektedir. Servislerimiz uçağın inişinden 25 dk. sonra Havalimanından şehir merkezine hareket etmektedir. Trabzon Rize-Artvin-Batum-Tiflis(Gürcistan) ile BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) ülkelerine, Trabzon Gümüşhane-Bayburt-Erzurum ve Trabzon Giresun-Ordu-Samsun-Ankara ve İstanbul istikameti olmak üzere üç karayolu ağı vardır. Trabzon Havalimanı bölgenin en büyük havalimanıdır. Şehir merkezine uzaklığı 6 Km.dir. Karadeniz'e kıyısı olan illerle herhangi bir deniz taşımacılığı yolu kullanılmamaktadır. Trabzon Limanına dünyanın bir çok ülkesinden cruisegemileri gelmektedir. İlimizde demiryolu ağı bulunmamaktadır.

univerlist trabzon

Gece Hayatı ve Festivalleri;

 

  Nüfusun kalabalık olması, Üniversitenin varlığı ve güzel bir Karadeniz şehri olması gibi etkenler gece hayatını olumlu yönde etkilemiştir.Gece Hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genel olarak bar, diskove meyhanelerde geçer. Bu mekanlarda sabaha kadar eğlenme imkanına sahipsiniz. Eğlence üst düzeydedir. BEŞİKDÜZÜ KÜLTÜR SANAT VE DENİZ FESTİVALİ, Akçaabat Uluslararası Müzik ve Halkoyunları Festivali-Geleneksel Hıdır Nebi YaylaŞenliği,GELENEKSEL SİSDAĞI KÜLTÜR ŞENLİKLERİ, ULUSLARARASI AKÇAABAT MÜZİK VE HALK OYUNLARI FESTİVALİ gibi birçok festivali olmakla birlikte, en popüler festivali, Fındık ve Karayemiş Festivali’dir.

 

Popüler 10 Yeri;

univerlist trabzon uzungöl

•Uzun Göl

•Sümela Manastırı

•Trabzon Meydan Parkı

•Altındere Vadisi Milli Parkı

•Kızlar Manastırı

•Trabzon Botanik Parkı 

•Trabzon Ayasofya Müzesi

•Trabzon Atatürk Köşkü

•Hıdır Nebi Yaylası

•ZağnosVadisi Parkı

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..