Blog

rivayetler

Tuhaf hikayelere ev sahipliği yapan 10 üniversitemiz

Üniversiteler, birbirini tanımayan birçok insanın çokça anılar biriktirip ortak değerler edindikleri yerlerdir. Kimileri için mezun olduğu üniversitenin adını söylemek gurur meselesidir, kimileri içinse aksidir. Kimileri kampüslerini o kadar çok benimser ve ders saatleri dışında da okulda takılmaya devam eder ki , üniversiteleri hakkında edinilebilecek her şeye sahip olurlar. Bahsedilen her şeyin içerisinde üniversiteler hakkında yayılmış olan rivayetlerdir. Kim bilir ? Belki de anlatılan bu hikayelerin her biri gerçektir! Uyarıyoruz korkabilirsiniz

Sabancı ÜniversitesiGölün kenarındaki ormanda bir canavarın yaşadığına inanılıyor. Ayrıca tünel efsanesi de yine Sabancı Üniversitesi’nde oldukça yaygın. Okulun altındaki gizli tünellere giren öğrencilerin olduğu düşünülüyor.


Işık ÜniversitesiYine ilginç bir inanışla karşınızdayız. Mavi yurtların önünde yer alan 101 basamaklı yolu, her yeni başlayan öğrencinin en az 1 kere çıkması gerektiğine inanılıyor, aksi takdirde talihsizlikler onun peşini bırakmazmış.

İstanbul ÜniversitesiÜlkemizin köklü üniversitelerinden bir tanesi olan İstanbul Üniversitesi'nde eski yıllarda Beyazıt’tan girilen ve Bakırköy – Merter gibi yerlere açılan tüneller olduğu fakat şimdilerde tüm girişlerinin kapatıldığına inanılıyor. Bu tünellerde birçok hazinenin bulunduğu da rivayetler arasında.


Yıldız Teknik ÜniversitesiÜlkemizin önde gelen üniversiteleri arasında gösterilen ve eski bir askeri kışlanın kampüse dönüştürülmesi ile varolan Yıldız Teknik Üniversitesi kampüsünde, geceleri hayalet askerlerin nöbet tuttuğu, bazı binaların onlar tarafından korunduğuna inanılıyor.


Isparta Süleyman Demirel ÜniversitesiSüleyman Demirel Üniversitesi öğrencileri arasındaysa Karbuz Çeşmesi rivayeti dolanmakta. Bu çeşmeden bir kez su içen Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencisi en az 7 sene Isparta’da kalıyormuş.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi


Bu kez de Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde inanışa göre merkezdeki kökezden (çeşmeden) su içen her kim olursa olsun Bolu’da ömrünün sonuna kadar yaşamayla ödüllendiriliyor ya da lanetleniyor (burası göreceli bir kavram). Suyu içtikten sonra Bolu’da kalmaya karar verdiği için okulu uzatan insanlar olduğu iddia ediliyor ya da aksine depresyona girip okulu bırakanlar da olabiliyormuş. unutmayın kökez önemli.


Afyon Kocatepe ÜniversitesiAfyon'un tam merkezinde bulunan Afyonkarahisar Kalesi, 224 metre uzunluğundadır ve ulaşımı 626 merdiven ile sağlanabilmektedir. İnanışa göre bu kaleye çıkan Afyon Kocatepe Üniversitesi öğrencileri için kader ağlarını 7 yıl Afyon'da kalacak şekilde örer. Erkenden mezun olsalar bile hemen ardından askerliği için buraya geri dönenler, memur olup Afyon'a atananlar veya 7 sene boyunca mezun olmayanların sayısı oldukça fazladır.

Kadir Has ÜniversitesiBu Üniversitemiz çok fazla tarihi kalıntıya ev sahipliği yapmaktadır. Okulun görünen kısmı Sanayi Devrimi yapılarından, bir alt katında Osmanlı Dönemi hamam kalıntısı ve onun altında da Bizans Dönemi sarnıç yapısı mevcut. Haliyle bu üçüncü kısım toprağın altında olduğunu herkes biliyor. Yerin altındaki bu sarnıca düzenlenen bir gezi esnasında oraya sıkışıp kalmış karanlık bir ruh tarafından korkutulduğunu iddia eden öğrenciler mevcut.


Boğaziçi Üniversitesi


Türkiye'nin eğitim konusunda bir numaralı olarak gösterilen üniversitesi olan Boğaziçi Üniversitesi'ne geldik. Her anlatılan hikaye bir rivayet değeri taşır, bazıları da kanıtlanır ve efsane olmaktan dışarı çıkar. 1863 yılında kurulan Boğaziçi Üniversitesi'nin efsanevi tünelleri birkaç sene önce ilk kez görüntülendi. Tünellere düzenlenen geziye katılan okulun güvenlik ekibinden Cemal adlı bir isim karşılaştığı manzarayı şöyle betimliyor: "Tünellere girdiğimde karanlık ve dar yollardan oluştuğunu gördüm. Yolların çoğu yıkık dökük ve kullanılamaz haldeydi. Bazı yollardan sadece sürünerek geçilebilirdi. Yapılar gerçekten 1800’lü yılların yapılarına benziyordu ve gerçekten girince eski zamanlarda yaşıyormuş gibi hissettim. Kapalı alan fobim olduğu için çok ileri gitmek istemedim. Ama gördüğüm kadarıyla tünellerin etrafı taşlarla çevrilmişti ve eski ışık sistemleri bulunuyordu fakat zamanla işlevini yitirmiş." 

Bu tünellerin bir haritası hemen yukarıda. Prof. John Freely'nin iddasına göreyse 1960 ya da '70’lerde öğrenciler bu tünelden Albert Long Hall Binası’na girerek ofisindeki soruları çalmaya çalışmışlar.


Çukurova ÜniversitesiÖğrenciler tarafından yapılan kampüs içindeki heykeller, aslında kampüsün yaşayan fertleri olarak kabul ediliyor. Örneğin, moralin bozuksa, ağlayan cadı ile dertleşebilirsin ve moralin düzelir. Cadının tüm dertleri dinlediği düşünülür ve insana iyi geldiğine inanılır.


Anlatılanlar ne kadar doğru ne kadar yanlış bilinmez elbette ama yine de bu üniversiteler hakkında eğitim bazlı bilgi almak istiyorsanız UniverList'te dilediğiniz aramayı gerçekleştirebilirsiniz.
 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..