Blog

en-iyi-10-animasyon-filmi-univerlist

Tüm Zamanların En İyi 10 Animasyon Filmi

Büyük küçük her yaştan insana hitap eden en iyi 10 arasında hangi animasyon filmleri var?

1. Lion King (Aslan Kral) IMDB : 8.5 1994Aslan Kral, Akademi Ödülü kazanmış 15 Haziran 1994 yılında gösterime giren Walt Disney Pictures yapımı bir animasyon filmidir. Afrika’da yeni doğmuş bir aslan babasının hakim olduğu egemenliğin çöküşüne tanıklık edecektir. Simba, kötü hayvanlarla dolu ormanlarda günden güne daha fazla şey öğrenecek ve büyüyecektir. Birbirinden renkli karakterleriyle çocukların ilgisini çeken bu film, müziklerini yapan Hans Zimmer’a da bir Oscar kazandırmıştı.

2. Toy Story(Oyuncak Hikayesi)IMDB : 8.3 1995Andy oyuncaklarına çok önem verir özellikle de oyuncağı Şerif Woody’e. Bu ilgi doğum gününde ona Buzz Lightyear oyuncağı hediye edilene kadar devam eder. Bir gün Buzz yanlışlıkla pencereden aşağı uçunca, herkes Woody'nin onu öldürdüğüne inanır. Woody, kendisini kurtarabilmek için Buzz'ın arkasından giderek onu geri getirmeye karar verir. Fakat ikiliyi dış dünyada büyük tehlikelerle dolu maceralar beklemektedir.

3. Nemo IMDB : 8.1 2003


B
abası tarafından büyütülen palyaço balığı Nemo’nun inanılmaz hikayesi. Babasının ilgisinden sıkılıp yeni yerler keşfetmek isteyen Nemo bir gün okyanusta yüzebileceğini ve yüzeyde duran cisme dokunabileceğini iddaa eder ve kendini bir anda bir insanın ellerinde bulur. Oğlunun insanlar tarafından yakalanıp götürüldüğünü gören babası, Nemo’yu bulmak için yola çıkar ve macera böylelikle başlar.

4. Ratatouille IMDB : 8 2007Fare Remy, yemeğe olan düşkünlüğü nedeniyle tek bir hayale sahiptir oda aşçı olabilmek. Aşçı olabilmek için Paris’e giden Remy kaza eseri Paris’in en iyi restoranın kanalizasyonunda kendisinibuldu. Hayalini gerçekleştirmek farelerden iğrenen insanlar yüzünden pekte kolay olmayacaktır.Walt Disney'den çıkan film, Kayıp Balık Nemo, Yukarı Bak, Oyuncak Hikayesi gibianimasyontürünün en yaratıcı örneklerinin üretildiği Pixar stüdyolarının ürünüdür. 

5. Vol.i IMDB : 8.4 2008Günümüzden çok uzak bir gelecekte geçen filmde, insanoğlu aşırı kirlenme sebebiyle Dünya’yı terk eder ve başka bir gezegende yaşamaya başlarlar. Çöplerle çevrili dünyayı temizleme görevi sevimli bir robota, Vol.i’ye verilir. İnsanoğlunun bıraktığı çöplerden kendine yeni bir dünya yaratan Vol.i’nin yalnızlığı, başka bir robot olan Eve’nin gelmesiyle son bulur. İki sevimli robotun arasında filizlenen dokunaklı ilişkisini konu alan bu film izlenmeye değer. 

6. Up (Yukarı Bak) IMDB : 8.3 2009Hayatı boyunca yaşamak istediği macera hayalini gerçekleştirmek için evine binlerce balon bağlayıp Güney Amerika'nın vahşi doğasına doğru yolculuğa çıkan 78 yaşındaki baloncu Carl Fredricksen'in hikayesinin anlatıldığı yeni bir komedi. Pixar stüdyolarının yaratıcılığın zirve yaptığı anlardan biri olan film, animasyonun her yaştan izleyiciye hitap ettiği gerçeğini bir kez daha kanıtlıyor. Her haliyle masum ve dokunaklı olabilen bu öykü, senesinin en iyi animasyon Oscar’ına layık görülmüştü.

7. Tangled (Karmakarışık) IMDB : 8.3  2010Krallığın en çok aranan, en cazibeli haydutu Flynn Rider (Zachary Levi’nin sesiyle), Rapunzel (Mandy Moore’nin sesiyle) tarafından rehin alınınca, bu alışılmadık ikilinin komik macerası başlar.

8. Monsters (Sevimli Canavarlar) IMDB : 8.1 2011Monstropolis her biçimde ve her boyutta canavarın bir arada bulunduğu yerdir. Enerji kaynakları ise çok garip olmayacaktır ki insan çığlıkları… Her gece insanların dünyasına geçerler ve çocukları korkutup çığlıklarını biriktirirler. Gerçekte kötü olmayan bu canavarlar günün birinde küçük bir kızı da Canavarlar Dünyası’na getirince tüm canavarlar dehşete kapılır ve işler çığırından çıkar.

9. Inside Out (Ters Yüz) IMDB : 8.2 2015Babasının işi nedeniyle çok mutlu olduğu semtten taşınmak zorunda kalan Riley’i yeni ortamına alışmakta güçlük çekmektedir. Riley’in duygu merkezinde yaşayan Neşe, Öfke, Korku ve Tiksinti ve Üzüntü, genç kızın hareketlerinde büyük pay sahibidir. Neşe sürekli Riley’in yanındadır fakat bu yeni hayat Neşe’nin de karamsar olmasına yol açmıştır.Orijinal fikri ve yönetmenliği Pete Docter’a ait olan eğlenceli animasyonun senaristi Michael Arndt.

10. Zootopia IMDB : 8.1 2016Zootropolis, her türden hayvanın barış ve huzur içinde yaşadığı yer. Judy Hopps küçüklüğünden beri polis olma hayalini kurmuştur fakat tavşan olduğu için onu kimse ciddiye almamıştır. Judy büyüyüp polis akademisini kazanıp Zootropolis’in yolunu tutmuştur. İşte herşey Zootropolis’e taşınmasıyla başlar.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..