Blog

univerlist tunceli

Tunceli'de Öğrenci Olmak!

UniverList şehirler araştırmalarımıza Tunceli ile devam ediyoruz! Bakalım Tunceli şehri nasıl bir yermiş?
 

İklimi ve Nüfusu;
univerlist tunceli

  Tunceli ilinin coğrafi yapısı nedeniyle il düzeyinde farklı iklim özellikleri görülmektedir. 700 metre rakımla başlayan yükselti Munzur Dağları’nda 3.450 metreye kadar çıkmaktadır. Yükselti farklılığı nedeniyle ilkbahar ve sonbahar aylarında Mazgirt, Pertek, Çemişgezek ve Tunceli il merkezinde yağışlar yağmur, ilin kuzeyinde bulunan Ovacık ve Pülümür ilçelerinde karla karışık yağmur, Munzur Dağları’nda ise kar ve tipi şeklinde düşmektedir. Tunceli’nin coğrafi yapı itibariyle vadi, plato ve yüksek meyilli dağlık bir yapıya sahip olması nedeniyle ilkbahar aylarında havanın yumuşamasıyla birlikte Ovacık ve Pülümür vadisinde genellikle çığ olayları yaşanmaktadır. İlin kuzeyde 3.500 metre yükseltili dağlık alanlardan, güneyde 700 metreye kadar alçalan çok engebeli arazi yapısı, sıcaklık, yağış, rüzgâr ve güneşlenme gibi iklim verileri açısından önemli farklılıklar yaratmaktadır. İklim farklılıkları, diğer doğal ve fiziki verilerle birlikte, Keban Baraj Gölü’nde kıyı turizmine, ilin kuzeyinde ise kış sporlarına yönelik turizmin geliştirilmesine olanak sağlamaktadır. Tunceli nüfusu 2017 yılına göre 82.498'dir. 


Ulaşımı;

tunceli univerlist 2

   Tunceli'ye eşit uzaklıkta (yaklaşık 135 km) Elazığ ve Erzincan illerinde havalimanı bulunmaktadır. Ayrıca yapımı devam eden Bingöl Havalimanı da Tunceli'ye yaklaşık 140 km uzaklıktadır. Keban Baraj Gölü üzerinden Pertek ve Çemişgezek ilçeleri ile Elazığ arasında feribot seferleri yapılmaktadır. İlde demiryolu bulunmamaktadır. En yakın demiryolu hattı, Tunceli'nin kuzey sınırında Erzincan'dan (Mutu Köprüsü), güney sınırında ise Elazığ'dan geçmektedir. Tunceli, Doğu Anadolu'nun kuzey ve güneyini birbirine bağlayan Erzincan-Elazığ kara yolu üzerinde yer almaktadır. Tunceli topraklarında kuzey güney yönünde uzanan ve Erzincan'ı Pülümür, Tunceli ve Pertek üzerinden Elazığ'a bağlayan kara yolu, Tunceli merkezinden geçmektedir. Tunceli'ye bağlı ilçeler bu ana eksene bağlanmaktadır. Tunceli- Erzincan kara yolu aynı zamanda Güneydoğu Anadolu'yu Doğu ve Karadeniz bölgelerine bağlayan devlet kara yollarından biridir. Tunceli'nin İç Anadolu ve Karadeniz illeri ile ulaşım bağlantısı kuzeyde sınırdan geçen Erzurum-Erzincan kara yolu ile güney illeri ile olan ulaşım bağlantısı ise Elazığ'dan geçen Bingöl Elazığ Malatya kara yolu ile sağlanmaktadır. Eskiden Pertek-Elazığ bağlantısını sağlayan köprü Keban Baraj Gölü suları altında kaldığı için günümüzde Pertek ve Çemişgezek'te kurulan feribot iskeleleri ile Elazığ yakasına ulaşım sağlanmaktadır. 

 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

univerlist tunceli 3

  Gece Hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genel olarak sokak kafelerive çay bahçelerinde geçer. Burada çok az sayıda bar ve diskobulunur. Bu mekanlarda sabaha kadar eğlenebilme imkanına sahip olursunuz.PERTEK DUT FESTİVALİ,BalFestivali,Sivaslı Altın Çilek Kültür ve Sanat Festivali, KİRAZ KÜLTÜR,SANAT VE TİCARET FUARI, MUNZUR KÜLTÜR VE DOĞA FESTİVALİ gibi birçok festivale sahiptir.


Gezilecek Yerleri;

univerlist tunceli 4

•Munzur Vadisi Milli Parkı

•Pertek Kalesi

•Sivdin Köprüsü

•Mahsume Hatun Türbesi

•Ulukale Cami

•Bağın Kalesi

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..